Sensacyjne odkrycie w Gdańsku. Maszyna szyfrująca Enigma
Poszukiwacze dokonali niezwykłego odkrycia na Wyspie Sobieszewskiej. Doszło tam do odnalezienia fragmentów niemieckiej maszyny szyfrującej z czasów II wojny światowej - Enigmy. Znalazcy przedstawiają kulisy wydarzenia na filmie. Które elementy Enigmy udało się odnaleźć i co się stanie z niezwykłym eksponatem?
Niezwykłe odkrycie w Gdańsku. Elementy Enigmy
W grudniu 1932 roku doszło do rozwikłania pilnie strzeżonej tajemnicy III Rzeszy. Polskim matematykom i kryptologom: Marianowi Rejewskiemu, Jerzemu Różyckiemu i Henrykowi Zygalskiemu udało się rozwiązać szyfr Enigmy. W kolejnych latach opracowywano urządzenia, które automatyzowały najbardziej pracochłonne operacje związane z odkodowywaniem wiadomości.
Złamanie szyfru Enigmy, najważniejszej maszyny szyfrującej Niemiec, według historyków przyczyniło się do skrócenia II wojny światowej o ok. 3 lata i ocalenia milionów istnień ludzkich.
Teraz, 92 lata od tamtych wydarzeń, doszło do niesamowitego odkrycia związanego z Enigmą. W Gdańsku odkryto elementy takiej maszyny.
Enigma na Wyspie Sobieszewskiej. Sensacja na skalę światową
Podczas prowadzenia poszukiwań na Wyspie Sobieszewskiej członkowie stowarzyszenia historyczno-poszukiwawczego Fundacja Latebra natknęli się na niespodziewane znalezisko. Badacze mówią o sensacji na skalę światową.
Ekspert potwierdził już, że są to elementy Enigmy. Jak dokładnie doszło do odkrycia? Na ślad Enigmy natrafiła Magda z ekipy poszukiwaczy.
- Szłam z wykrywaczem i usłyszałam dźwięk, jakiego nigdy nie słyszałam - opowiada na filmie kobieta. - [...] Michał zaczął kopać i znaleźliśmy bęben Enigmy.
Członkowie Latebry kontynuowali poszukiwania i stopniowo odkrywali kolejne fragmenty urządzenia.
- Najprawdopodobniej są to części jednej Enigmy, która składała się z trzech wirników. My co prawda znaleźliśmy ich aż osiem, ale to są najpewniej zapasowe - powiedzial trojmiasto.pl Dominik Markiewicz, członek zarządu i rzecznik Fundacji Latebra.
Enigma z Gdańska. Gdzie trafi znalezisko?
Dr Marcin Westphal zastępca dyrektora ds. Merytorycznych z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, który potwierdził autentyczność znaleziska z Wyspy Sobieszewskiej, uważa, że maszyna ta była wykorzystywana do łączności niemieckich wojsk pancernych, podaje gdansk.tvp.pl. Mają na to wskazywać oznaczenia i fakt, że w tym samym miejscu znaleziono tzw. laryngofon.
Niemcy rozpoczęli stosowanie Enigmy w lipcu 1928 roku. Szyfr uchodził za niemożliwy do złamania i stał się tajną bronią III Rzeszy. Choć Polakom udało się rozszyfrować tę tajemnicę, oficjalnie Niemcy nie wiedzieli, że kod Enigmy został złamany - jednak podejrzewali to i wprowadzali pewne zmiany w systemie.
Co stanie się ze znaleziskiem z Wyspy Sobieszewskiej? Zgłosiło się kilka placówek muzealnych, które chcą wejść w posiadanie fragmentów Enigmy.
- Powstanie raport dla pomorskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków. Po konsultacjach zapadnie decyzja, gdzie trafi Enigma. Liczymy, że zostanie w Gdańsku - powiedział serwisowi trojmiasto.pl Dominik Markiewicz.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 89 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!