Odkryto stos złotych monet sprzed ok. 1600 lat. Są warte ponad milion zł

Zespół archeologów w Luksemburgu dokonał odkrycia 141 złotych monet, których wiek szacuje się na około 1600 lat. Monety z czasów Cesarstwa Rzymskiego przedstawiają wizerunki ośmiu cesarzy i stanowią unikalne świadectwo ich władzy. Wykopaliska przez lata trzymano w tajemnicy. Stos monet jest wart ponad milion złotych.

W Luksemburgu znaleziono stos złotych monet z czasów Cesarstwa Rzymskiego. Zdj. ilustracyjne.
W Luksemburgu znaleziono stos złotych monet z czasów Cesarstwa Rzymskiego. Zdj. ilustracyjne.123RF/PICSEL

141 rzymskich złotych monet. Mają ok. 1600 lat

Archeolodzy odkryli skarb złożony z rzymskich złotych monet - jest ich dokładnie 141. Mają ok. 1600 lat. Do odkrycia doszło w wiosce Holzthum w północnym Luksemburgu. "Archeology Magazine" podaje, że monety zostały wybite między 364 a 408 rokiem n.e. i przedstawiają portrety ośmiu cesarzy. Badacze wskazują, że odkrycia tego typu są niezwykle rzadkie.

Trzy z nich ukazują cesarza Eugeniusza, który panował tylko dwa lata (od 392 do 394 roku n.e.) nad zachodem imperium. Jego rządy były bardzo burzliwe. Przejął on władzę po tajemniczej śmierci Walentyniana II, o którym mówi się, że sam odebrał sobie życie. Eugeniusz został natomiast stracony podczas bitwy nad Frygidusem, na wniosek Teodozjusza, który rządził na wschodzie cesarstwa.

Odkrycie w Luksemburgu. Skarb jest wart ponad milion zł

Skarb znaleziono w pobliżu późnorzymskiej wieży obronnej. Archeolodzy przekazali, że odnalezione monety to solidy. Stos wyceniono na ok. 322 000 dolarów, czyli według aktualnego kursu warte są ponad 1 300 000 zł.

- Solid to złota moneta, ważąca około 4,5 grama i składająca się prawie w całości z czystego złota (ponad 97 proc.). Została wprowadzona do użytku przez cesarza Konstantyna Wielkiego, na początku IV w. n.e. i zastąpiła wcześniejszą złotą monetę - aureusa. Nazwa solidus, pochodząca z języka łacińskiego, oznacza mocny, trwały - wyjaśnia Muzeum Archeologiczne w Krakowie na swojej stronie.

Odnalezione w Luksemburgu monety to solidy.National Institute for Archaeological Research (INRA)materiał zewnętrzny

Historia skarbu zaskakuje. Wykopaliska przez lata utrzymywano w tajemnicy

Skarb ma dłuższą historię - w 2019 r. dwóch poszukiwaczy natrafiło na jedną złotą monetę na polu. Rozumiejąc wagę znaleziska, natychmiast skontaktowali się z władzami. W konsekwencji przeprowadzonych na wskazanym terenie wykopalisk udało się uzyskać spektakularne wyniki.

Co ciekawe, praca archeologów przez te lata była trzymana w tajemnicy! Wykopaliskami zarządzał Narodowy Instytut Badań Archeologicznych (INRA). Badania oprócz monet ujawniły kilka pochówków.

- Przeanalizowanie prowadzonych wykopalisk i badanie znalezisk zajmie jeszcze trochę czasu, ale niewątpliwie zwiększy to naszą wiedzę i zrozumienie ostatniego stulecia Cesarstwa Rzymskiego na Zachodzie - podsumował Eric Thill, minister kultury Luksemburga.

interia© 2025 Associated Press
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas