W Pompejach odkryto unikatowe freski. Przedstawiają słynną postać

W ruinach starożytnych Pompejów zniszczonych przez wulkan w czasach cesarstwa rzymskiego badacze nieustannie prowadzą prace wykopaliskowe. Różni archeolodzy działają na tym terenie już od ponad 270 lat. Teraz odsłonięto piękne i unikatowe, dobrze zachowane freski. Co na nich widać?

W ruinach starożytnych Pompejów zniszczonych przez wulkan w czasach cesarstwa rzymskiego badacze nieustannie prowadzą prace wykopaliskowe. Różni archeolodzy działają na tym terenie już od ponad 270 lat. Teraz odsłonięto piękne i unikatowe, dobrze zachowane freski. Co na nich widać?
W Pompejach doszło do kolejnego fascynującego odkrycia. /ElfQrin, CC BY-SA 4.0 DEED /Wikimedia

Sporo udało się odsłonić podczas wieloletnich prac archeologów na terenie ruin Pompejów, ale specjaliści nie ustają w staraniach, aby odkryć kolejne sekrety terenu pochłoniętego wieki temu przez naturę w wyniku erupcji Wezuwiusza.

Mimo ogromu zniszczeń popiół wulkaniczny sprawił też, że budowle, przedmioty, a nawet ciała ludzi i zwierząt zamieniły się w swego rodzaju pomniki historii. Teraz badaczom daje to wgląd w życie starożytnego miasta. 

Nowe odkrycie w Pompejach. Unikatowe freski

Co rusz udaje się także dotrzeć do kolejnych ciekawych informacji. Najnowszym odkryciem są freski, które przedstawiają słynne postacie. Zdaniem archeologów świeżo odsłonięte dzieła to jedne z najpiękniejszych, które do tej pory znaleziono w ruinach Pompejów, a do tego są bardzo dobrze zachowane. 

Reklama

Odkrycia dokonano podczas wykopalisk ujawniających fragment sali bankietowej, gdzie na czarnych ścianach zachowały się freski z wizerunkami mitycznych postaci. Rzeczywiście stan dzieła sztuki zadziwia, kolory są żywe, a linie wyraźne.

W Pompejach zachowało się oblicze Heleny Trojańskiej

Dzieło sztuki ukazuje między innymi sceny z mitologii, głównie nawiązania do wojny trojańskiej. Uwiecznione zostało tu oblicze Heleny Trojańskiej, a także boga Apolla. Fresk pokazuje, jak bóg próbuje uwieść Kasandrę, która uchodziła w mitologii za córkę króla Troi Priama. Kolejny fresk opowiada o konsekwencjach zakusów Apolla i odrzucenia go przez Kasandrę, co spowodowało, że zignorowano jej proroctwa na temat wojny trojańskiej. Widać scenę, na której książę Parys poznaje piękną Helenę - Kasandra wiedziała, że ten związek będzie powodem wojny.

Jak podaje "The Times", wiele wskazuje na to, że pokój określany jako sala bankietowa lub jadalnia zimowa został udekorowany na krótko przed erupcją Wezuwiusza. Freski wydają się być jednymi z ostatnich dzieł sztuki, które powstały w skazanym na zagładę mieście.

Odkrycie fresków w Pompejach. Badacz: "są niezwykłe"

Freski nie są utrzymany w tradycyjnym stylu, badacze zwracają uwagę, że artyści starali tu się wykazać nowym podejściem. Badacz dr Gennaro Iovino, który od dziesięcioleci zajmuje się pracą przy wykopaliskach w starożytnym mieście zniszczonym przez Wezuwiusza, zauważył, że to nowe odkrycie jest niezwykłe, nawet jak na Pompeje.

- Te obrazy różnią się od tych, które widzieliśmy w domu po drugiej stronie tej ściany - wyjaśnił Iovino w rozmowie z "The Times". - Te freski są naprawdę niesamowicie ważne. To nie są normalne rzeczy, które można znaleźć w Pompejach - zaznaczył.

Jak podaje PAP, włoski minister kultury Gennaro Sangiuliano komentując kolejne znalezisko, oświadczył, że Pompeje to naprawdę prawdziwy skarbiec, który nie przestaje zaskakiwać i wywoływać zdumienia, bo za każdym razem podczas wykopalisk odkrywane jest coś pięknego i znaczącego.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pompeje | odkrycie archeologiczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy