Zaczęli budować zbiornik retencyjny, odkryli pozostałości średniowiecznej osady

W Poznaniu podczas budowy zbiornika retencyjnego odnaleziono fragmenty średniowiecznej osady. Archeolodzy sprawdzają teren pod kątem innych artefaktów lub nawarstwień archeologicznych.

Podczas budowy zbiornik na poznańskiej Łacinie odkryto ślady dawnej osady
Podczas budowy zbiornik na poznańskiej Łacinie odkryto ślady dawnej osadyfot. PIMmateriał zewnętrzny

Na poznańskiej Łacinie między ul. Niemena a Sobczaka, tuż przy galerii handlowej Posnania, budowany jest otwarty zbiornik retencyjny. W trakcie prac odkryto przedmioty datowane na okres średniowiecza i okresu nowożytnego.

Na Łacinie, między ul. Niemena a Sobczaka, powstaje otwarty zbiornik retencyjny mieszczący ok. 1900 metrów sześciennych wodyfot. PIMmateriał zewnętrzny

Pozostałości średniowiecznej osady w Poznaniu

W miejscu przyszłego zbiornika retencyjnego prowadzone są badania, gdyż powstaje on na terenie zewidencjonowanego stanowiska archeologicznego AZP, jak przekazał w komunikacie Urząd Miasta Poznania. AZP, czyli Archeologiczne Zdjęcie Polski, to realizowane od 1978 r. przedsięwzięcie poszukiwania, rejestrowania i nanoszenia na mapy stanowisk archeologicznych. Wcześniej w okolicy już znajdowano interesujące archeologów artefakty.

- Według wstępnych założeń, na placu budowy zbiornika odkryto pozostałości po średniowiecznej osadzie. Do tej pory archeolodzy natrafili głównie na fragmenty ceramiki z czasów średniowiecza i okresu nowożytnego. Prace ziemne podzielono na etapy. Najpierw delikatnie ściągany jest humus, czyli wierzchnia warstwa gruntu. Następnie teren sprawdzany jest pod kątem obecności ewentualnych interesujących obiektów lub nawarstwień archeologicznych. W przypadku trafienia na wartościowe znalezisko - dalsze prace w danym miejscu prowadzone są ręcznie - mówi Marcin Ignaczak, członek zespołu koordynującego prace z ramienia Fundacji Badań Interdyscyplinarnych.

W miejscu przyszłego zbiornika retencyjnego prowadzone są badania, gdyż powstaje on na terenie zewidencjonowanego stanowiska archeologicznego fot. PIMmateriał zewnętrzny

Więcej informacji będzie można uzyskać po odsłonięciu całego stanowiska i zbadaniu wszystkich przedmiotów. Mają być one zinwentaryzowane i sfotografowane, co pozwoli badaczom poszerzyć wiedzę historyczną o tym terenie. Badania archeologiczne decyzją Konserwatora Zabytków prowadzone są równolegle z pracami budowalnymi.

Zbiornik budowany jest pomiędzy blokami. Ma gromadzić wodę deszczową

Budowany w Poznaniu zbiornik retencyjny to lokalna inwestycja, której zadaniem jest odciążenie kanalizacji deszczowej podczas intensywnych opadów. Nadmiar wody ma być gromadzony, a następnie odprowadzany do Warty lub wykorzystywany do podlewania zieleni. Zbiornik może pomieścić łącznie 1,9 tys. m sześc. wody. Wokół przewidziano strefę rekreacyjną. Będzie tam posadzonych 90 drzew i ponad 10 tys. krzewów, byliny i trawy ozdobne. W samym zbiorniku zaplanowano ponad 860 nasadzeń.

Jak przekazał w komunikacie Urząd Miasta, teren zostanie wyposażony w elementy małej architektury (ławki, kosze na śmieci, barierki i stojaki rowerowe). Taki teren z pewnością będzie pewnym wytchnieniem dla mieszkańców z okolicznej, gęstej zabudowy blokowej. Ale może ciekawym rozwiązaniem byłoby połączenie rekreacji z edukacją i umieszczenie tablic informujących o przeszłości tego miejsca i pokazanie zdjęć odkrytych artefaktów. Tym bardziej że przyszły zbiornik sąsiaduje z galerią handlową.

Źródło: Urząd Miasta Poznania

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Jak ugotować idealne jajko? Naukowcy opracowali przepis© 2025 Associated Press