Czy w wyborach samorządowych 2024 można głosować w innym mieście?

Wybory samorządowe odbędą się w kwietniu 2024 roku i wielu Polaków zastanawia się nad tym, czy można i jak zmienić miejsce głosowania na inne? Jest to możliwe, ale nie zrobimy tego z poziomu aplikacji mObywatel. Na szczęście można złożyć wniosek o zmianę obwodu głosowania, również przez internet.

Przed nami wybory samorządowe 2024. Już 7 kwietnia udamy się do urn. Czy można zmienić miejsce głosowania? W przypadku tych konkretnych wyborów nie jest to takie proste, ale możliwe. Trzeba mieć jednak na uwadze, że taka zmiana dotyczy stałego obwodu głosowania. Wyjaśnienie znajduje się na stronach rządowych i brzmi następująco: 

Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach samorządowych 2024?

Jeśli więc chcemy oddać głos w wyborach samorządowych w innym miejscu niż dotychczas, to należy zmienić obwód głosowania na stałe. Można to zrobić na dwa sposoby:

Reklama
  • Osobiście w urzędzie, ale tylko do 29 marca, bo urzędnicy mają pięć dni roboczych na rozpatrzenie wniosku.
  • Przez internet do 31 marca, gdzie urzędnicy też mają pięć dni na rozpatrzenie zgłoszenia.

Zmiana obwodu głosowania przez internet

Możliwość zmiany obwodu głosowania dla wyborów samorządowych nie jest dostępna w platformie mObywatel. Można to jednak zrobić przez internet wysyłając do właściwego urzędu stosowny wniosek z załącznikami. W tym celu należy wykonać następujące czynności:

1. Na stronie gov.pl klikamy przycisk ZŁÓŻ WNIOSEK.

2. Logujemy się do platformy z użyciem profilu zaufanego.

3. Przeglądamy własne dane i dodajemy załączniki. Może to być umowa najmu mieszkania, oświadczenie właściciela, karta mieszkańca czy rachunek za prąd, gdzie są nasze dane. Jest to konieczne w celu potwierdzenia adresu zamieszkania przy zmianie obwodu. Maksymalny rozmiar wszystkich załączników to 60 MB i 10 MB dla jednego dokumentu.

4. Zatwierdzamy dane i dodane wnioski klikając przycisk DALEJ.

5. Podajemy dane adresowe, a następnie wskazujemy urząd i wpisujemy dane kontaktowe.

6. Po zapoznaniu się z podglądem wniosku można go wysłać do urzędu.

Urzędnik ma kilka dni na jego rozpatrzenie i w tym czasie może się z nami kontaktować na różne sposoby (poczta tradycyjna i e-mail, telefon lub ePUAP). Decyzja o dopisaniu do stałego obwodu głosowania zostanie podjęta w ciągu 5 dni, o czym składający wniosek zostanie poinformowany.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

***

Polecamy na Antyweb: 41 CV na jedno miejsce. Gdzie jest praca w IT?


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wybory | wybory samorządowe 2024 | głosowanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy