Jak ostrożnie i bezpiecznie korzystać z Internetu? 5 ważnych zasad

Internet jest nie tylko łatwym źródłem informacji, lecz także narzędziem służącym do kontaktów z innymi użytkownikami sieci, rozrywki, realizowania transakcji bankowych czy dokonywania zakupów. Niestety w sieci kryje się również wiele niebezpieczeństw i zagrożeń. Dlatego warto wdrażać zasady bezpiecznego korzystania z Internetu.

To użytkownik Internetu jest odpowiedzialny za stworzenie sobie bezpiecznego środowiska do pracy w sieci.
To użytkownik Internetu jest odpowiedzialny za stworzenie sobie bezpiecznego środowiska do pracy w sieci.123RF/PICSEL

Co to jest bezpieczny Internet?

Według danych przedstawionych w "Digital Report" na początku 2022 roku z Internetu korzystało około 4,95 miliarda osób, czyli dwa razy więcej niż dekadę wcześniej - w 2012 roku sieci używało około 2,18 mld ludzi.

Rosnąca liczba użytkowników Internetu potwierdza, że sieć jest ważnym obszarem życia współczesnego człowieka. Takie zjawisko jednak niesie za sobą negatywne konsekwencje, np. w postaci cyberprzestępstw.

Co to jest bezpieczny Internet? To termin określający środowisko sieciowe, które jest zabezpieczone przed zagrożeniami cybernetycznymi za pomocą narzędzi zaimplementowanych przez internautę. To właśnie sam użytkownik Internetu jest odpowiedzialny za stworzenie sobie bezpiecznego środowiska do pracy w sieci.

Ze względu na liczne zagrożenia czyhające na użytkowników sieci Komisja Europejska, w ramach działań edukacyjnych, wprowadziła Dzień Bezpiecznego Internetu, który w 2023 roku przypada 7 lutego.

Jak świadomie korzystać z Internetu?

W mediach co jakiś czas pojawiają się informacje o atakach hakerów na duże korporacje, w wyniku których następuje wyciek wrażliwych danych tysięcy osób. Okazuje się jednak, że problem wyłudzenia danych może dotyczyć również zwykłych internautów. Jak świadomie korzystać z Internetu, aby nie paść ofiarą cyberprzestępstwa?

Przede wszystkim warto mieć na uwadze, że w Internecie nikt nie jest anonimowy, a sieć jest miejscem, w którym dochodzi do wielu nadużyć. Jednym z najczęstszych przestępstw popełnianych w sieci jest tzw. phishing, czyli kradzież informacji prywatnych i danych osobowych, w wyniku której może nastąpić utrata środków finansowych.

Trzeba również wspomnieć o tzw. metodzie ransomware. Polega ona na blokowaniu systemu komputerowego danemu użytkownikowi za pomocą specjalnego oprogramowania i żądaniu okupu za przywrócenie dostępu do niego.

Niestety specyfika działania hakerów z roku na rok się zmienia. Dlatego warto mieć na uwadze sprawdzone zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, dzięki którym dane i urządzenia będą odpowiednio chronione.

Jak zachować bezpieczeństwo podczas korzystania z Internetu? Poznaj 5 zasad

Z roku na rok rośnie liczba cyberprzestępstw zarówno na sektorze publicznym, jak i prywatnym. Jak zachować bezpieczeństwo podczas korzystania z Internetu? Oto 5 zasad.

1. Korzystanie z uwierzytelniania wieloskładnikowego

Uwierzytelnianie wieloskładnikowe (MFA) to metoda, w ramach której użytkownik danego konta jest proszony o wskazanie co najmniej dwóch sposobów weryfikacji swojej tożsamości. Dodatkowymi formami potwierdzającymi, że o dostęp do konta prosi sam właściciel, mogą być: odcisk palca czy wpisanie hasła na innym urządzeniu.

2. Nieczytanie podejrzanych wiadomości e-mail

Wysyłanie wiadomości e-mail z linkiem, wskazującej na przykład na konieczność uregulowania rachunku za prąd, to od kilku lat powszechna metoda wyłudzania danych stosowana przez hakerów. Jeśli nadawca wiadomości jest nieznany, lepiej od razu usunąć ją ze skrzynki mailowej.

3. Używanie silnych haseł

Tworzenie słabych i przewidywalnych haseł oraz używanie jednego hasła do wielu kont to prosty przepis na poważne kłopoty. Aby uniknąć przykrych sytuacji, warto przy zakładaniu elektronicznych kont bankowych, skrzynek pocztowych czy kont społecznościowych tworzyć długie hasła. Aby utworzyć hasła trudniejsze do złamania, można skorzystać z menedżera haseł.

4. Korzystanie jedynie z bezpiecznych stron internetowych

Fundamentalna zasada, która pomaga bezpiecznie korzystać z sieci, to odwiedzanie wyłącznie stron posiadających certyfikat bezpieczeństwa. Po czym rozpoznać czy dany serwis internetowy jest bezpieczny? Jeśli adres strony rozpoczyna się od skrótu https://, a obok znajduje się sygnatura zamkniętej kłódki, oznacza to, że strona jest godna zaufania.

5. Używanie oprogramowania antywirusowego

Wśród zasad bezpiecznego korzystania z Internetu nie może zabraknąć porady dotyczącej instalacji oprogramowania antywirusowego. Taka praktyka to absolutny obowiązek każdego internauty, chcącego cieszyć się bezpiecznym surfowaniem w sieci. Antywirus stanowi barierę dla złośliwego oprogramowania.

Najlepiej wybrać płatny program, wyróżniający się dużą bazą informacji o wirusach i szybką reakcją na sytuacje kryzysowe.

"Jedne z najlepszych na świecie". Wojskowi w "Gościu Wydarzeń" o czołgach LeopardPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas