IBM chce z Krakowa uczynić inteligentne miasto

IBM to jedna z największych na świecie firm informatycznych, która od ponad 100 lat jest pionierem innowacyjności w biznesie. Ale rozwiązania amerykańskiego giganta mogą przysłużyć się także do polepszenia życia pojedynczych obywateli. Także w Krakowie.

IBM - jedna z największych firm komputerowych na świecie stawia na Kraków
IBM - jedna z największych firm komputerowych na świecie stawia na KrakówAFP

Polskie Laboratorium Oprogramowania powstało w 2005 roku, będąc do niedawna jedynym w swojej klasie takim centrum tworzącym oprogramowanie firmy IBM w Europie Środkowej i Wschodniej. Wybór Krakowa nie był przypadkowy - miasto to od wieków jest jednym z naukowych centrów Europy i miejscem, gdzie rodzą się prawdziwe innowacje zmieniające oblicze świata. Poza tym, to właśnie w Krakowie są ulokowane jedne z najlepszych uczelni w kraju, a co zatem idzie, właściwi ludzie, w których IBM mógł zainwestować.

- Przede wszystkim jako miejsce inwestycji została wybrana Polska.  Jesteśmy firmą globalną i częścią naszej strategii jest inwestowanie w szybko rozwijających się regionach. Polska miała bardzo dobre wyniki w Europie Środkowo-Wschodniej. Ważnym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji i wyborze Polski był również potencjał i wysokie kwalifikacje naszych specjalistów. Kraków w szczególności, jako szybko rozwijający się region oraz duży ośrodek akademicki, kształcący wielu studentów w kierunku informatycznym, okazał się idealnym miejscem  - powiedział portalowi INTERIA.PL Matthias Funke, dyrektor Laboratorium Oprogramowania IBM w Krakowie.

Jak dzisiaj stworzyć świat jutra

W 2011 roku  laboratorium  oprogramowania IBM poszerzyło zakres swojej działalności i połączyło swoje siły z przejętym w wyniku globalnej akwizycji oddziałem warszawskim. Zespoły inżynierów z Warszawy i Krakowa  specjalizują się w rozwijaniu systemu  Netezza , obejmującego obszar analityki biznesowej, będącego prawdziwą hurtownią danych korporacyjnych. Przykładem takiego rozwiązania jest np. IBM PureData System for Analytics. W czasie swojej krótkiej ale dynamicznej historii  laboratorium ewoluowało z niewielkiego ośrodka (13 osób w momencie otwarcia w 2005) do prawdziwego centrum innowacyjności.  Obecnie w małopolskim oddziale firmy pracuje kilkaset osób - inżynierowie oprogramowania, inżynierowie wsparcia technicznego i konsultanci serwisowi  - którymi dowodzi właśnie Matthias Funke.

- To fantastycznie widzieć, jaki zespół ludzi zbudowaliśmy od podstaw w Polsce przez te ostatnie 7 lat.  Laboratorium jest dzisiaj  jednym z kluczowych ogniw w globalnej sieci podobnych laboratoriów oprogramowania, będąc wiarygodnym, kompetentnym partnerem dostarczającym światowej klasy rozwiązania dla swoich globalnych klientów. Przeszliśmy długą drogę, która w dalszym ciągu wymaga wiele uwagi. Jako centrum innowacji w regionie Europy Centralnej i Wschodniej, naszym celem i odpowiedzialnością jest właściwe określenie zapotrzebowania zgłaszanego przez naszych klientów, a następnie decyzja o kierunkach dalszego rozwoju używanego przez nich oprogramowania przez zespoły je tworzące  - dodał szef Laboratorium IBM.

Laboratorium pełne możliwości

Laboratorium specjalizuje się w rozwoju różnorodnych technologii, które nie tylko usprawniają funkcjonowanie firm, ale i wspierają aktywność pojedynczych konsumentów.

- Mimo braku szeregu probówek, szalek i skomplikowanych naczyń chemicznych, w naszym Laboratorium także przeprowadzamy eksperymenty, tyle że naszym materiałem badawczym są programy komputerowe - opisał Matthias Funke.

Netezza to dedykowane urządzenia IBM do hurtowni danych
Netezza to dedykowane urządzenia IBM do hurtowni danychINTERIA.PL

Większa część pracowników to inżynierowie oprogramowania projektujący, rozwijający i weryfikujący programy komputerowe, ale laboratorium IBM posiada także prężnie działające i zaawansowane zespoły wsparcia technicznego, które obejmują swoją działalnością  geograficzną teren całej Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki. Zespoły te pomagają klientom wdrażać oprogramowanie i udzielają wskazówek
jak rozwiązywać usterki techniczne, które mogą pojawić się w przyszłości. Pracownicy Laboratorium   zajmują się również szkoleniami technicznymi dla zewnętrznych i wewnętrznych klientów.

- Można by powiedzieć, że w laboratorium nie tyle zaszczepiamy nowe rozwiązania, co zbieramy plon wynikający z ich budowania, testowania i doskonalenia. Dotyczy to nie tylko rozwiązań IBM, ale również produktów naszych partnerów czy klientów. W 2012 roku IBM miał aż 6478  zarejestrowanych patentów, z czego kilka powstało w naszym laboratorium - podkreślił  dyrektor.

Innowacje dla świata, Krakowa i Polski

Projekty realizowane w krakowskim laboratorium IBM wpisują się w ideę Mądrzejszej Planety (z ang. Smarter Planet) poprzez tworzenie i propagowanie wiedzy o rozwiązaniach dążących do zwiększenia wydajności firm i zoptymalizowania ich działania, ograniczając wydatkowaną energię i koszty. Proponowane rozwiązania wykorzystują najnowsze zdobycze technologii informacyjnych w zakresie kompleksowego zbieranie ogromnych ilości informacji, analizowania ich, szukania zależności i związków oraz modelowania i symulowanie sytuacji, tak, aby każda informacja była jak najlepiej wykorzystana, a zysk z niej jak największy. Do tego właśnie są wykorzystywane rozwiązania IBM Netezza.

- Firma  IBM prowadzi program Inicjatywy Akademickiej - w ramach, którego współpracuje i wspiera uczelnie wyższe. Podjęliśmy na przykład współpracę z krakowskimi uczelniami, z którymi realizujemy wspólne projekty badawcze i stworzyliśmy program płatnych praktyk w naszym laboratorium, które oferujemy dla najzdolniejszych studentów. Wielu z nich otrzymuje oferty stałej pracy. Dzielimy się również naszą wiedzą na temat najnowocześniejszego oprogramowania z wykładowcami akademickimi i studentami. Naszym pracownikom dajemy możliwość współpracy w międzynarodowym środowisku i dostęp do wiedzy na temat najnowszych rozwiązań w dziedzinie krytycznego dla działalności firm oprogramowania  - wyjaśnił Matthias Funke.

Idea Mądrzejszej Planety obejmuje wiele dziedzin życia codziennego np. ruch uliczny oraz rozwój i utrzymanie infrastruktury miejskiej - w szczególności dróg oraz komunikacji publicznej. Skuteczne zarządzanie tymi obszarami przekłada się nie tylko na komfort oraz poprawę jakości życia mieszkańców - zwiększa także atrakcyjność miasta w oczach zewnętrznych inwestorów.

By sprostać tym wyzwaniom  Laboratorium Oprogramowania IBM we współpracy z miastem Kraków, Akademią Górniczo-Hutniczą oraz Zarządem Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie opracowało rozwiązanie wspomagające zarządzanie ubytkami w infrastrukturze drogowej ( w ramach projektu Smarter City).

System umożliwia mieszkańcom szybkie zgłaszanie ubytków w infrastrukturze miejskiej. Wystarczy przesłanie zdjęcia wykonanego telefonem komórkowych na odpowiedni adres mailowy, a system na podstawie informacji GPS zawartych w zdjęciu automatycznie rozpozna lokalizację ubytku oraz dokona wstępnej klasyfikacji zgłoszenia. System jest stale rozbudowywany tak, by mieszkańcy mieli możliwość szybkiego sprawdzenia nad jakimi uszkodzeniami w infrastrukturze drogowej prowadzone są prace w danej okolicy. Wprowadzenie możliwości wskazania przez mieszkańców najbardziej uciążliwych ubytków pozwala na przypisanie priorytetów zgłoszeniom i naprawę w pierwszej kolejności tych najbardziej uciążliwych uszczerbków drogowych.

Matthias Funke, Dyrektor Oprogramowania IBM w Polsce prezentuje rozwiązania klasy Netezza
Matthias Funke, Dyrektor Oprogramowania IBM w Polsce prezentuje rozwiązania klasy NetezzaINTERIA.PL

Pilotażowa wersja systemu była testowana od listopada 2011 do polowy stycznia 2012 r. przez Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie. Obecnie analizowane są efekty wykorzystania systemu przez ZIKIT. Prowadzany jest także dalszy rozwój systemu - między innymi o wsparcie dla standardów Common Alerting Protocol (OASIS) czy Open 311.

Obecność i rozwój Laboratorium Oprogramowania IBM w Polsce może mieć wpływ na decyzje biznesowe innych inwestorów. W ten sposób laboratorium ma swój  udział w rozwoju miasta i regionu.

- Kraków  dzięki inwestycjom IT zaczyna kojarzyć się nie tylko jako miasto atrakcyjne turystycznie, ale również jako doskonałe miejsce do rozwoju, szczególnie dla firm informatycznych - podsumował szef  laboratorium IBM.

Projekt Smarter City prowadzony przez laboratorium IBM to pomysł jak można globalną inicjatywę przekształcić na rozwiązanie lokalne. Jest to także jeden z wielu przykładów projektów, jakie IBM prowadzi w ramach inicjatywy Mądrzejszej Planety. Dzięki nim Kraków na naszych oczach staje się miastem pełnym innowacji, niebanalnych rozwiązań i futurystycznego sznytu.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas