14 października obrączkowe zaćmienie Słońca. NASA wystrzeli trzy rakiety
Oprac.: Agnieszka Tkacz
W sobotę (14 października) pasjonatów zjawisk astronomicznych czeka fascynujące wydarzenie - obrączkowe zaćmienie Słońca. Efektowny "pierścień ognia" nie będzie jednak widoczny z naszej półkuli. NASA zadba jednak o to, aby każdy mógł zobaczyć to spektakularne zjawisko. Ale to zaćmienie Słońca będzie nie tylko okazją do obserwacji. Naukowcy zamierzają wykorzystać je do badań.
Spis treści:
Co to jest obrączkowe zaćmienie Słońca?
Obrączkowe zaćmienie Słońca to zjawisko, podczas którego Ziemia, Księżyc i Słońce ustawiają się w jednej linii. Nasz satelita znajduje się wtedy w najdalszym punkcie od Ziemi. Przez to tarczyca Księżyca wydaje się mniejsza niż Słońce, a widzom takiego zjawiska ukazuje się święcąca łuna, która otacza czarny okrąg. To właśnie dlatego zaćmienia obrączkowe często nazywane są "pierścieniem ognia" (ang. "ring of fire").
Obrączkowe zaćmienie Słońce nie jest widoczne w tym samym czasie dla wszystkich. Okazuje się, że zjawisko z punktu widzenia osób mieszkających na terenach położonych na północ i południe, wygląda jak częściowe zaćmienie Słońca.
Gdzie 14 października będzie obrączkowe zaćmienie Słońca?
Obrączkowe zaćmienie Słońca widoczne będzie dla mieszkańców półkuli zachodniej. Oznacza to, że będzie można oglądać w Ameryce Północnej, dokładniej w południowo-zachodnich stanach USA, Ameryce Środkowej, Kolumbii oraz Brazylii.
Rozpocznie się ono w Stanach Zjednoczonych już o godzinie 9:13 czasu Pacyficznego, a zakończy się o godzinie 12:03. Dla tej części świata będzie to wyjątkowe zjawisko, bo kolejne zaćmienie obrączkowe będzie tam za 23 lata, w 2046 roku.
Zaćmienie Słońca nie będzie widoczne w Polsce. Ciekawscy mogą jednak zajrzeć na oficjalną stronę NASA, na której będzie można zobaczyć, udostępnianą na żywo, transmisję zjawiska. Relacja rozpocznie się w sobotę 14 października o godzinie 17:30.
Kiedy następne zaćmienie Słońca widoczne z Polski?
Dla fanów zjawisk astronomicznych obrączkowe zaćmienie Słońca może pozostawić niedosyt. Dlatego sprawdzamy, kiedy mieszkańcy Polski będą mieli szansę zobaczyć zaćmienie Słońca na własne oczy.
Okazuje się, że trzeba uzbroić się w cierpliwość. Najbliższe częściowe zaćmienia Słońca, które będziemy mieli szansę obejrzeć, wypadają:
- 9 marca 2025 - częściowe zaćmienie Słońca w Polsce
- 12 sierpnia 2026 - częściowe zaćmienie Słońca w Polsce
- 2 sierpnia 2027 - częściowe zaćmienie Słońca w Polsce
- 26 stycznia 2028 - częściowe zaćmienie Słońca w Polsce
- 1 czerwca 2030 - obrączkowe zaćmienie Słońca (w Polsce widoczne jako częściowe)
NASA wystrzeli trzy rakiety podczas obrączkowego zaćmienia Słońca
Obrączkowe zaćmienie Słońca jest nie tylko ciekawostką, czy atrakcją, którą można oglądać. NASA zamierza wykorzystać ekstremalne warunki, które zapanują podczas zaćmienia do badań.
Zaćmienia Słońca to niepowtarzalna okazja dla naukowców do badania Słońca, a także jego interakcji z Ziemią. Podczas zbliżającego się zjawiska, organizacja zaplanowała specjalne wydarzenie. NASA zamierza wystrzelić trzy rakiety sondujące, dzięki którym będzie w stanie zbadać i zaobserwować wpływ zmniejszenia światła słonecznego na górną warstwę atmosfery, jonosferę.
Kolejne zaćmienie obrączkowe nad terytorium Stanów Zjednoczonych wystąpi dopiero w 2046 roku. Z tego powodu naukowcy podkreślają wagę tego wydarzenia.