Astronomowie uchwycili w kosmosie nowy sygnał. Jest wyjątkowy

Astronomowie odkryli w kosmosie wyjątkowy sygnał radiowy. Do badań nad FRB 20240209A wykorzystano teleskop CHIME. Sygnał ma swoje źródło na obrzeżach spokojnej galaktyki eliptycznej, co jest jego wyróżnikiem - ale na tym nie koniec.

Astronomowie odkryli w kosmosie wyjątkowy sygnał radiowy. Do badań nad FRB 20240209A wykorzystano teleskop CHIME. Sygnał ma swoje źródło na obrzeżach spokojnej galaktyki eliptycznej, co jest jego wyróżnikiem - ale na tym nie koniec.
Artystyczna wizja szybkiego rozbłysku radiowego przemierzającego przestrzeń kosmiczną. /ESO/M. Kornmesser - https://www.eso.org/public/images/eso1915a/, CC BY 4.0 /Wikimedia

Nowy sygnał uchwycony w kosmosie

Międzynarodowy zespół astronomów wykrył nowe źródło powtarzających się szybkich rozbłysków radiowych (FRB). Do badań wykorzystano teleskop CHIME - Canadian Hydrogen Intensity Mapping Experiment. Instrument ten stoi w Dominion Radio Astrophysical Observatory w Kaledan w Kanadzie. Obiekt ten okazał się doskonałym instrumentem do obserwacji szybkich rozbłysków radiowych.

- Powtarzający się błysk FRB 20240209A został odkryty w lutym 2024 r. w ramach projektu Canadian Hydrogen Intensity Mapping Experiment Fast Radio Burst (CHIME/FRB), a do 31 lipca 2024 r. wykryto 22 powtarzające się błyski - napisali badacze w opublikowanym niedawno artykule. 

Reklama

Powtarzający się błysk FRB 20240209A

FRB są interesujące same w sobie - wciąż nie jest bowiem znany konkretny mechanizm odpowiedzialny za powstawanie takich sygnałów. Choć istnieje kilka hipotez, żadna nie została jednoznacznie potwierdzona. A błysków rejestruje się coraz więcej.

Wyniki badań dotyczące konkretnie FRB 20240209A wskazują, że jak w przypadku innych powtarzających się FRB - co jakiś czas przechodzi nagłe epizody zwiększonej aktywności. FRB 20240209A jest przy tym jednak sygnałem wyjątkowym. Pochodzi on z obrzeży spokojnej galaktyki eliptycznej, czego wcześniej nie notowano.

Jest to pierwsze powiązanie powtarzającego się FRB z galaktyką spokojną i pierwsze powiązanie jakiegokolwiek FRB z galaktyką eliptyczną - zaznaczono.

Wyjątkowy uchwycony w kosmosie. Pierwszy tego typu

Na tym nie koniec, FRB 20240209A wyróżnia się czymś jeszcze. "Badanie wykazało, że FRB 20240209A ma przewidywane fizyczne przesunięcie około 130 000 lat świetlnych od centrum galaktyki macierzystej. To czyni go FRB z największym przesunięciem galaktyki macierzystej znanym do tej pory", czytamy w komunikacie.

- Rozważamy kilka wyjaśnień dużego przesunięcia [...] ale uważamy, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest pochodzenie z gromady kulistej - podsumowali naukowcy.

Wyniki badań zostały opublikowane na łamach arXiv jako pre-print.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Kosmos | FRB
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama