Supergromada gwiazd w Drodze Mlecznej na spektakularnym zdjęciu NASA
Westerlund 1 to największa supergromada gwiazd wśród wszystkich zaobserwowanych w Drodze Mlecznej i przy okazji najbliższa nas. NASA udostępniła obraz z teleskopu rentgenowskiego Chandra, na którym uchwycono obiekt. Zdjęcie prezentuje mnóstwo szczegółów gromady oddalonej około 13 tys. lat świetlnych od Ziemi.
Droga Mleczna jest galaktyką, gdzie ciągle rodzą się nowe gwiazdy, choć nie tak dużo jak w przeszłości. Często znajdują się one w gromadach i jedna z nich zasługuje na określenie "super" i to pod wieloma względami.
Supergromada gwiazd na zdjęciu z teleskopu Chandra należącego do NASA
NASA skierowała kosmiczny teleskop rentgenowski Chandra w kierunku supergromady gwiazd o nazwie Westerlund 1. Jest to największy tego typu obiekt wśród wszystkich zaobserwowanych w Drodze Mlecznej. To prawdziwa fabryka gwiazd, gdzie rodzą się nowe twory tego typu i jest ich tam całe mnóstwo.
Teleskop Chandra uchwycił na zdjęciu mnóstwo szczegółów Westerlund 1. Supergromada zawiera wiele młodych gwiazd, które na obrazie widać w postaci różowych oraz białych punktów. Natomiast różowe, zielone i niebieskie plamki to rozproszony, ogrzany gaz znajdujący się w tym regionie Drogi Mlecznej.
Westerlund 1 to fabryka gwiazd w Drodze Mlecznej
Gwiazdy znajdujące się w tej supegromadzie są stosunkowo młode. Wiek Westerlund 1 astronomowie szacują na około 3-5 mln lat. Dla porównania Słońce ma około 4,6 mld lat. Zbiór znajduje się około 13 tys. lat od Ziemi i rozciąga się na szerokość 7 lat świetlnych. Dla porównania średnica całej Drogi Mlecznej to około 105,7 tys. lat świetlnych. Taka odległość sprawia, że jest to dobry cel do badań astronomicznych.
Masa Westerlund 1 szacowana jest na około 100 tys. mas Słońca. Badania nad tym obiektem prowadzone są m.in. w ramach projektu EWOCS. Jeszcze przed jego uruchomieniem teleskop Chandra wykrył tam 1721 źródeł promieniowania rentgenowskiego. Zgromadzone później dane ukazały blisko 6 tys. źródeł.
Warto dodać, że teleskop rentgenowski Chandra wykrył, że 1075 z wykrytych gwiazd jest stłoczonych w obszarze o szerokości zaledwie 4 lat świetlnych. Jest to "serce" supergromady Westerlund 1. Dla porównania Słońce od najbliższej gwiazdy (Proxima Centauri) dzieli nieco większa odległość w postaci 4,24 lat świetlnych.
Warto dodać, że teleskop Chandra został wykorzystany do badania supergromady przez 12 dni. NASA wystrzeliła to obserwatorium rentgenowskie w kosmos w 1999 r., w ramach misji STS-93 z użyciem promu Columbia.
***
Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!