Tak będziemy widzieli Srebrny Glob w 2022 roku. Piękna animacja od NASA

Jak co roku, NASA przygotowała wspaniałą animację faz i libracji Księżyca. Tym razem na 2022 rok. Dzięki niej możemy zobaczyć, jak z biegiem godzin zmieniać się będzie jego tarcza i jakie będzie można dostrzec szczegóły powierzchni.

NASA przygotowała animację faz i libracji Księżyca na 2022 rok
NASA przygotowała animację faz i libracji Księżyca na 2022 rokNASAmateriały prasowe

W tym roku agencje kosmiczne i prywatne firmy zamierzają zrealizować kilka misji związanych z naturalnym satelitą naszej planety. Dzięki nim mamy nie tylko zebrać więcej cennych informacji i jego funkcjonowaniu i przygotować się do powrotu na jego powierzchnię, ale również rozpocząć realizację planów kolonizacyjnych, które zaowocują pozostaniem tam na stałe.

W 2022 roku Srebrny Glob ma oblecieć należąca do NASA rakieta Space Launch System, najpotężniejsza obecnie wykorzystywana w przemyśle kosmicznym. Bezzałogowa misja Artemis-1 ma odbyć się na wiosnę i będzie pierwszym takim wydarzeniem w XXI wieku oraz pierwszym od czasu misji Apollo z lat 70. ubiegłego wieku.

Lądownik Nova-C od Houston Intuitive Machines

Możemy też liczyć na misję lądownika księżycowego Nova-C, który zostanie tam wysłany przez prywatną firmę o nazwie Houston Intuitive Machines. Co ciekawe, urządzenie zostanie wysłane na Srebrny Glob na szczycie rakiety Falcon-9 od SpaceX.

Jest wielce prawdopodobne, że ta amerykańska firma będzie pierwszą w historii, która umieści swoje urządzenie na tym obiekcie. Sonda Nova-C spróbuje wylądować na obszarze Mare Serenitatis i dostarczyć ładunki na powierzchnię, aby później przesłać dane na naszą planetę. Lądownik zasilany energią słoneczną będzie w stanie działać przez około 14 dni ziemskich.

Rosyjska księżycowa misja Łuna 25

Na powierzchni Księżyca w lipcu ma pojawić się też rosyjska misja Łuna 25. Początkowo zakładano, że start misji ma nastąpić 1 października 2021 roku, ale odwołano go z przyczyn technicznych. Miejscem lądowania ma być krater w okolicach południowego bieguna Księżyca, gdzie pod powierzchnią może być obecny lód wodny.

Roskosmos chce wysłać na powierzchnię Księżyca lądownik, na pokładzie którego znajdzie się 9 instrumentów naukowych, w tym czujnik pomiaru neutronów i promieniowania gamma, laserowy spektrometr masowy czy zestaw kamer. Sam lądownik przetestuje też nowy system lądowania.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas