Tak przerażająco brzmi tajemnicze pole magnetyczne Ziemi

Należące do Europejskiej Agencji Kosmicznej satelity Swarm, zarejestrowały sygnały pochodzące z ziemskiego pola magnetycznego i zaprezentowały je w postaci dźwięków. Brzmi to naprawdę przerażająco.

Należące do Europejskiej Agencji Kosmicznej satelity Swarm, zarejestrowały sygnały pochodzące z ziemskiego pola magnetycznego i zaprezentowały je w postaci dźwięków. Brzmi to naprawdę przerażająco.
Tak przerażająco brzmi tajemnicze pole magnetyczne Ziemi /123RF/PICSEL

Naukowcy z Uniwersytetu Technicznego w Danii zaprezentowali bardzo ciekawe efekty swojej pracy związanej z badaniami ziemskiej magnetosfery. Postanowili oni wykorzystać cenne dane zgromadzone przez konstelację trzech satelitów Swarm o nazwie Alpha, Bravo, Charlie, i stworzyć z nich nagranie symulujące odgłosy generowane przez ziemskie pole magnetyczne.

Co ciekawe, dodatkowo w Kopenhadze zbudowano instalację nagłośnieniową, dzięki której można posłuchać "dźwięków" pola magnetycznego z kilku miejsc naszej planety. Chociaż brzmi ono przerażająco, to jednak warto posłuchać, bo to coś, czego na co dzień nie usłyszymy.

Reklama

Tak dziwnie brzmi pole magnetyczne Ziemi

Tutaj trzeba mocno podkreślić, że pole magnetyczne jest kluczowym elementem istnienia życia na naszej planecie. Chroni nas przed wysokoenergetycznymi cząstkami wiatru słonecznego pochodzącego ze Słońca, które są śmiertelnym zagrożeniem dla wszelakich stworzeń. Oprócz bezpieczeństwa, co jakiś czas zapewnia nam ono też przepiękne nocne spektakle na niebie w postaci tańczącej zorzy polarnej.

— Nasza grupa stworzyła coś wyjątkowego. Jest to bardzo ciekawy system dźwiękowy składający się z ponad 30 głośników wkopanych w ziemię na placu Solbjerga w Kopenhadze. Ustawiliśmy go w ten sposób, że każdy głośnik reprezentuje inne miejsce na Ziemi i demonstruje, jak nasze pole magnetyczne zmieniało się w ciągu ostatnich 100 tysięcy lat. Jeśli będziesz w Kopenhadze, przyjdź i sprawdź tę wyjątkową instalację — powiedział Klaus Nielsen, szef zespołu badawczego.

Dzięki polu magnetycznemu Ziemi może istnieć życie

Najnowsze badania dowodzą, że siłą napędową pola magnetycznego naszej planety są prądy konwekcyjne w płynnym jądrze Ziemi. W prądach tych, ruch obrotowy Ziemi poprzez efekt Coriolisa, wywołuje wiry działające jak jednobiegunowy generator Faradaya, wytwarzając prąd elektryczny, który wytwarza pole magnetyczne. Pole magnetyczne rozciąga się na kilkadziesiąt tysięcy kilometrów od Ziemi, a obszar, w którym ono występuje, nazywa się ziemską magnetosferą.

Gdyby Ziemia nie posiadała pola magnetycznego, to przypominałaby Marsa, gdzie promieniowanie kosmiczne i wysokoenergetyczne cząstki ze Słońca dosłownie sterylizują jałową powierzchnię. Tuż po zaniku pola magnetycznego, szybko znikłaby również atmosfera i wraz z nią wszelakie organizmy żywe. W dalekiej przyszłości nasza planeta może podzielić los Czerwonej Planety, ale mówimy tutaj o miliardach lat, zatem nie musimy się tym przejmować.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Europejska Agencja Kosmiczna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy