Zaćmienie Słońca 2023 na zdjęciach. Było niesamowite, bo hybrydowe

W czwartek mieszkańcy kilku miejsc na Ziemi mogli obserwować wyjątkowe zjawisko, jakim jest hybrydowe zaćmienie Słońca. Zależnie od lokalizacji, obserwatorzy dostrzegli częściowe lub pierścieniowe zaćmienie Słońca. W Polsce mogliśmy oglądać je nad ranem online, a teraz dostępne są niezwykłe zdjęcia zaćmienia.

Hybrydowe zaćmienie Słońca występuję bardzo rzadko. Jest niezwykłe, bo zależnie od lokalizacji, może być pierścieniowe albo całkowite.
Hybrydowe zaćmienie Słońca występuję bardzo rzadko. Jest niezwykłe, bo zależnie od lokalizacji, może być pierścieniowe albo całkowite. AFP / East NewsEast News

Hybrydowe zaćmienie Słońca na zdjęciach

Chociaż nie wszyscy mieszkańcy Ziemi mogli w czwartek (20 kwietnia) oglądać hybrydowe zaćmienie Słońca, z pomocą przychodzą wyjątkowe zdjęcia. Te wykonywane były w kilku miejscach, w których dało się zaobserwować to nietypowe zjawisko.

Hybrydowe zaćmienie Słońca 2023 było widoczne m.in. w zachodniej Australii, Timorze Wschodnim czy w Indonezji. Zależnie od miejsca obserwacji, widoczne było częściowe zaćmienie, lub też pierścieniowe zaćmienie - to drugie nazywane jest również "pierścieniem ognia", ponieważ zasłonięte Słońce tworzy pierścień światła wokół mniejszego Księżyca.

Zaćmienie Słońca w Indonezji

W Indonezji widoczne było częściowe zaćmienie Słońca. Tłumy oglądały je przy pomocy różnych przyrządów, np. teleskopów.Tatan Syuflana/Associated Press/East NewsEast News

Osoby niezainteresowane zjawiskami astronomicznymi z części basenu Oceanu Indyjskiego mogły być nieźle zaskoczone, gdy w środku dnia zapanowały ciemności. Wszystko to na skutek częściowego zaćmienia Słońca, które dało się zaobserwować m.in. w Indonezji, jak i w niektórych innych miejscach w południowo-wschodniej Azji.

Zjawisko było płynne. To znaczy, że samo zaćmienie zmieniało się w czasie i zależnie od godziny oraz miejsca w którym się znajdowało, wyglądało inaczej. Stąd też mieszkańcy Indonezji mogli zobaczyć, jak Księżyc jedynie częściowo przysłania tarczę Słońca, co i tak spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców stolicy kraju, Dżakarty.

Satelita Himawari-9 znajdujący się 36 000 km nad Ziemią uchwycił też cień Księżyca przemykający przez Ocean Indyjski i północno-zachodnią Australię podczas zaćmienia Słońca.

Częściowe zaćmienie Słońca

Księżyc zdołał jedynie częściowo zasłonić tarczę Słońca.Tatan Syuflana/Associated Press/East NewsEast News

Mieszkańcy Indonezji nie byli jedynymi szczęśliwcami, którzy mogli obserwować hybrydowe zaćmienie Słońca 20 kwietnia 2023 roku. Te było widoczne jeszcze m.in. w Timorze Wschodnim oraz na niektórych wyspach Oceanu Indyjskiego. Hybrydowe zaćmienie Słońca rozpoczęło się około godziny 4:37 czasu polskiego, gdy weszło w fazę obrączkową.

Niecałą godzinę później widać je było w północno-zachodniej Australii. Mowa o niewielkim skrawku lądu, z którego dało się zaobserwować chyba najbardziej spektakularną fazę zaćmienia w 2023 roku - wspomniany wcześniej pierścień, którego widok jest jedyny w swoim rodzaju.

Całkowite zaćmienie Słońca w okolicach wyspy Timor

Około godziny 6:17 polskiego czasu całkowite zaćmienie Słońca mogli obserwować mieszkańcy Timoru Wschodniego położonego na północ od Australii. To zjawisko trwało zaledwie minutę i kilkanaście sekund, po czym Słońce kontynuowało swoją dalszą wędrówkę po nieboskłonie.

Dalsze obserwacje były o tyle utrudnione, że najwięcej zobaczyć można było z poziomu Pacyfiku, ponieważ właśnie tam widoczna była kolejna faza - ponownie pojawiło się obrączkowe zaćmienie. Nieco przed godziną 8:00 kwietniowe zaćmienie Słońca zakończyło się.

Hybrydowe zaćmienie Słońca przyciągało całe rodziny.JUNI KRISWANTO/AFP/East NewsEast News

Kiedy następne zaćmienie Słońca?

Kwietniowe zaćmienie Słońca było jedyną taką okazją w 2023 do zaobserwowania zjawisk tego rodzaju. Niestety, nie było widoczne z Polski, a nam pozostała jedynie transmisja online lub spora wyprawa na drugi koniec Ziemi.

Kiedy będzie kolejna okazja do obserwacji zaćmienia hybrydowego na żywo?

Chwilę na nie poczekamy, ponieważ kolejne hybrydowe zaćmienie Słońca ma mieć miejsce w 2031 roku. Wówczas będzie to doprawdy ostatni dzwonek dla wszystkich żyjących, gdyż następne przewiduje się dopiero na... 2164 rok.

Rubin „Estrela de Fura”. Rusza w tournée po świecieINTERIA.TVAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas