Zbudował w domu antenę. Szybko połączył się z kosmosem i dostał odpowiedź
„Witamy na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej”. Pewien radioamator postanowił nawiązać kontakt z ISS za pomocą domowej roboty anteny, ponieważ, jak sam przyznaje: „Zawsze chciałem porozmawiać z astronautą”. Udało mu się to w pewien lipcowy weekend. Nawiązał kontakt z jednym z astronautów, Woodym Hoburgiem.
Radioamator nawiązał jeden z najfajniejszych możliwych kontaktów
Radioamator Doug na swoim kanale na YouTube o nazwie KB8M pochwalił się swoim sukcesem. Za pomocą domowej roboty anteny udało mu się nawiązać jeden z fajniejszych kontaktów radiowych. Porozmawiał z astronautą znajdującym się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Woodym Hoburgiem. Doug nie ukrywał radości, gdy po wielu próbach w końcu usłyszał głos po drugiej stronie. Kontakt udało nawiązać się w lipcu 2023 roku.
Jak sam napisał pod swoim filmikiem: „Zawsze chciałem porozmawiać z astronautą. W weekend z okazji Dnia Pamięci w końcu nawiązałem ten kontakt. Nawiązałem kontakt z ISS i rozmawiałem z Woodym Hoburgiem. Co za dreszczyk emocji”. Nie jest to pierwsza próba Douga w nawiązaniu połącznia. Wcześniej też udało mu się odbyć wiele kontaktów głosowych, jednak nigdy z astronautą na ISS. W końcu i to marzenie się spełniło.
Nawiązanie kontaktu z ISS
Na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej astronauci mają swoje obowiązki. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że brakuje im normalnych kontaktów międzyludzkich, nie tylko z innymi astronautami, wielu z nich ma pozwolenie na radiostację i chętnie rozmawia z operatorami na Ziemi. My też możemy nawiązać taki kontakt, jeżeli tylko mamy takie możliwości.
Program ARISS, czyli w skrócie Amatorskie Radio na ISS powstał we współpracy NASA, ESA, CSA i Roskosmosu. Ma on na celu zachęcanie dzieci w wieku szkolnym do kontaktowania się z Międzynarodową Stacją Kosmiczną poprzez radio. Ma to zachęcić młode pokolenia do nauki i poszerzyć ich zainteresowania technologią, inżynierią i innymi naukami ścisłymi.
Jednak ISS wyznacza w tym celu określone okna czasowe, jest ich kilka w ciągu roku, gdy można porozmawiać z astronautami. Nie mogą oni pozostawać cały czas dostępni, ponieważ biorą udział w misji na ISS w określonym celu, związanym z nauką i technologią kosmiczną. Od czasu do czasu astronauci nawiązują również kontakty z entuzjastami-amatorami korzystającymi z własnoręcznie zmontowanego sprzętu, takimi jak na przykład Doug.
Nawiązanie kontaktu z ISS nie jest skomplikowane
Dość rzadko zdarza się rozmawiać z astronautą poza zaplanowanymi kontaktami edukacyjnymi. Aby tak się stało, musi zaistnieć kilka czynników.
Aby doszło do połączenia Międzynarodowa Stacja Kosmiczna musi znajdować się na linii wzroku (LOS), czyli wyimaginowanej linia pomiędzy obserwatorem a celem. W tym wypadku pomiędzy operatorem krótkofalówki a ISS. Musi zbiegać się to z czasem wolnym dla astronautów, ponieważ, jeżeli będą zajęci pracą, raczej nikt nam nie odpowie.
Jeden z astronautów musi aktywnie wykorzystywać sprzęt radiowy, by doszło do połączenia, a o to może być trudno, jeżeli chcemy nawiązać kontakt poza wyznaczonym przez astronautów czasem. Prawie każdy zestaw FM 144 MHz odbierze ISS, można nawet użyć skanera VHF o ogólnym zasięgu z anteną zewnętrzną. Natomiast jeżeli chodzi o antenę, to im prostsza, tym lepiej.