Zbudował w domu antenę. Szybko połączył się z kosmosem i dostał odpowiedź

Sandra Bielecka

Sandra Bielecka

Aktualizacja

„Witamy na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej”. Pewien radioamator postanowił nawiązać kontakt z ISS za pomocą domowej roboty anteny, ponieważ, jak sam przyznaje: „Zawsze chciałem porozmawiać z astronautą”. Udało mu się to w pewien lipcowy weekend. Nawiązał kontakt z jednym z astronautów, Woodym Hoburgiem.

Radioamator nawiązał kontakt z astronautą na ISS
Radioamator nawiązał kontakt z astronautą na ISSNASA/Roscosmosdomena publiczna

Radioamator nawiązał jeden z najfajniejszych możliwych kontaktów

Radioamator Doug na swoim kanale na YouTube o nazwie KB8M pochwalił się swoim sukcesem. Za pomocą domowej roboty anteny udało mu się nawiązać jeden z fajniejszych kontaktów radiowych. Porozmawiał z astronautą znajdującym się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Woodym Hoburgiem. Doug nie ukrywał radości, gdy po wielu próbach w końcu usłyszał głos po drugiej stronie. Kontakt udało nawiązać się w lipcu 2023 roku.

Jak sam napisał pod swoim filmikiem: „Zawsze chciałem porozmawiać z astronautą. W weekend z okazji Dnia Pamięci w końcu nawiązałem ten kontakt. Nawiązałem kontakt z ISS i rozmawiałem z Woodym Hoburgiem. Co za dreszczyk emocji”. Nie jest to pierwsza próba Douga w nawiązaniu połącznia. Wcześniej też udało mu się odbyć wiele kontaktów głosowych, jednak nigdy z astronautą na ISS. W końcu i to marzenie się spełniło.

Nawiązanie kontaktu z ISS

Na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej astronauci mają swoje obowiązki. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że brakuje im normalnych kontaktów międzyludzkich, nie tylko z innymi astronautami, wielu z nich ma pozwolenie na radiostację i chętnie rozmawia z operatorami na Ziemi. My też możemy nawiązać taki kontakt, jeżeli tylko mamy takie możliwości.

Program ARISS, czyli w skrócie Amatorskie Radio na ISS powstał we współpracy NASA, ESA, CSA i Roskosmosu. Ma on na celu zachęcanie dzieci w wieku szkolnym do kontaktowania się z Międzynarodową Stacją Kosmiczną poprzez radio. Ma to zachęcić młode pokolenia do nauki i poszerzyć ich zainteresowania technologią, inżynierią i innymi naukami ścisłymi. 

Jednak ISS wyznacza w tym celu określone okna czasowe, jest ich kilka w ciągu roku, gdy można porozmawiać z astronautami. Nie mogą oni pozostawać cały czas dostępni, ponieważ biorą udział w misji na ISS w określonym celu, związanym z nauką i technologią kosmiczną. Od czasu do czasu astronauci nawiązują również kontakty z entuzjastami-amatorami korzystającymi z własnoręcznie zmontowanego sprzętu, takimi jak na przykład Doug.

Nawiązanie kontaktu z ISS nie jest skomplikowane

Dość rzadko zdarza się rozmawiać z astronautą poza zaplanowanymi kontaktami edukacyjnymi. Aby tak się stało, musi zaistnieć kilka czynników.
Wyjaśnił IFLScience jeden z operatorów krótkofalówki po tym, jak on i jego córka Isabella nawiązali kontakt z astronautą Kjellem Lindgrenem w sierpniu 2022 r.

Aby doszło do połączenia Międzynarodowa Stacja Kosmiczna musi znajdować się na linii wzroku (LOS), czyli wyimaginowanej linia pomiędzy obserwatorem a celem. W tym wypadku pomiędzy operatorem krótkofalówki a ISS. Musi zbiegać się to z czasem wolnym dla astronautów, ponieważ, jeżeli będą zajęci pracą, raczej nikt nam nie odpowie.

Jeden z astronautów musi aktywnie wykorzystywać sprzęt radiowy, by doszło do połączenia, a o to może być trudno, jeżeli chcemy nawiązać kontakt poza wyznaczonym przez astronautów czasem. Prawie każdy zestaw FM 144 MHz odbierze ISS, można nawet użyć skanera VHF o ogólnym zasięgu z anteną zewnętrzną. Natomiast jeżeli chodzi o antenę, to im prostsza, tym lepiej.

Suplementy nie podlegają żadnej kontroli. Łykamy je na potęgęINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas