Druga tura wyborów. Masz kilka dni na zmianę miejsca głosowania
1 czerwca druga wyborów prezydenckich 2025. Pierwsza odbyła się 18 maja, najwięcej głosów uzyskali w niej Rafał Trzaskowski (KO) i Karol Nawrocki (niezależny kandydat wspierany przez PIS). To między nimi rozegra się walka o fotel prezydenta RP. Co warto wiedzieć przed drugą turą wyborów? Do kiedy można zmienić miejsce głosowania, jak głosować za granicą i gdzie pobrać odpowiednie zaświadczenie? Przedstawiamy niezbędnik wyborcy, który pomoże oddać głos.

Spis treści:
Kiedy jest druga tura wyborów prezydenckich?
Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się 1 czerwca 2025 roku, w niedzielę. Wtedy właśnie upłyną dwa tygodnie od pierwszej tury, a jest to termin zapisany w Kodeksie Wyborczym. Wyborcy będą mogli oddać głos w lokalach otwartych od godziny 7:00 do 21:00.
Druga tura wyborów prezydenckich odbywa się wtedy, gdy w pierwszej żaden z kandydatów nie uzyskał poparcia większego niż 50 proc. Wtedy o głosy walczy dwóch kandydatów, którzy uzyskali największą ilość głosów w pierwszej turze. Będą to Rafał Trzaskowski (31,36 proc. głosów) i Karol Nawrocki (29,54 proc. głosów).
Do kiedy można zmienić miejsce głosowania przed drugą turą?
Wybory odbywają się zawsze w niedzielę, a majowy weekend skłania do wyjazdów. Jeśli chcesz wziąć udział w wyborach, musisz zmienić miejsce głosowania, możesz to zrobić tylko do czwartku, 29 maja. Przepisy mówią o tym, że czas na to przypada między 13 a 3 dniem przed drugą turą wyborów.
Ważną sprawą jest to, że każdy, kto zmienił miejsca zamieszkania przed pierwszą turą wyborów, w drugiej turze wyborów powinien głosować w tym samym miejscu, co w pierwszej. Jeśli więc wyborca zmienił miejsce głosowania przed pierwszą turą, a w drugiej chce głosować gdzie indziej, znów musi zmienić miejsce głosowania.
Jak zmienić miejsce do głosowania?
Miejsce głosowania przed drugą turą wyborów prezydenckich można na trzy sposoby:
- Przez internet: wchodząc na stronę rządową gov.pl i logując się przez profil zaufany lub przez bankowość elektroniczną;
- Przez aplikację mObywatel,
- Osobiście w urzędzie gminy, w której chcesz głosować.
Zmiana miejsca głosowania jest całkowicie bezpłatna i ma do niej prawo każdy obywatel z czynnym prawem wyborczym. We wniosku należy podać swoje dane oraz nowe miejsce głosowania.
Gdzie pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania?
Zaświadczenie o prawie do głosowania to opcja dla tych, którzy nie wiedzą jeszcze, gdzie będą głosować. Jego konsekwencją jest skreślenie z listy wyborców w miejscu zamieszkania. Osoba posiadająca dokument zostanie wpisana na listę wyborców w dniu głosowania w lokalu wyborczym, miejscu, w którym się stawi i przedstawi zaświadczenie.
Czas na złożenie wniosku i pobranie zaświadczenia o prawie do głosowania upływa 29 czerwca, w czwartek. Można tego dokonać w dowolnym urzędzie gminy i tylko osobiście. Wystarczy stawić się w dowolnym urzędzie gminy z wnioskiem i dokumentem tożsamości, a zaświadczenie otrzymamy od ręki, w tym samym urzędzie. Osoby, które nie mogą stawić się na miejscu osobiście, mogą przez upoważnioną osobę, wskazaną na piśmie.
Głosowanie za granicą w drugiej turze. Co musisz zrobić?
Osoby, które w pierwszej turze wyborów głosowały za granicą i chcą to zrobić w tym samym miejscu, już są dopisane do spisu wyborców. Ci, którzy chcą zagłosować w drugiej turze za granicą, muszą zapisać się do spisu wyborców tworzonych przez konsulów do wtorku, 27 maja 2025. Sprawa jest o tyle uproszczona, że można to zrobić przez internet, za pośrednictwem serwisu e-wybory. Należy tam wpisać dane osobowe, wybrać komisją obwodową, w której chce się oddać głos, podać dane dokumentów.
Wniosek o dopisanie do listy wyborców można również złożyć osobiście, na piśmie. MSZ radzi, by przy wyborze komisji obwodowej w miejscowości, w której jest ich kilka, wybierać tę z najkrótszą listą wyborców. Pozwoli to uniknąć kolejek w dniu wyborów. W komisjach wyborczych za granicą można również pokazać uzyskane wcześniej zaświadczenie o prawie do głosowania.
Źródła: gov.pl, ewybory.msz.gov.pl
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 87 tys. obserwujących nasz fanpage - polub GeekWeek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!