Ile kosztuje woda butelkowana na świecie? W tym rankingu Polska jest na końcu, ale to dobra wiadomość
Pijesz wodę butelkowaną? Zaliczasz się do grona tych, którzy mogą pozwolić sobie na taki luksus. Zobacz, gdzie 1,5 litrowa butelka wody jest najtańsza, a gdzie najdroższa.
Woda butelkowana jest droga, zwłaszcza gdy porównamy jej ceny do wody z kranu. Firmy zajmujące się jej wydobyciem podkreślają korzyści dla zdrowia z picia wody, a przedsiębiorstwa wodociągowe zapewniają, że ich woda spokojnie może zastąpić tę z plastiku, nie pozostawia przy tym odpadów z tworzyw sztucznych. Oczywiście nie oznacza to, że całkowicie musimy zrezygnować z wody butelkowanej. Jeżeli nie mamy przy sobie bidonu, warto zaopatrzyć się w butelkę zwłaszcza podczas aktywności fizycznej, czy w trakcie upałów.
Jednak kupowanie wody to luksus, na który nie każdy na świecie może sobie pozwolić. GlobalProductPrices.com porównał ceny 1,5-litrowych butelek wody w 92 krajach na świecie, a portal Statista przedstawił te wyniki na mapie.
Według analiz na świecie 1,5-litrowa butelka wody lokalnej marki kosztuje średnio 0,70 USD.
Gdzie butelka wody jest najtańsza, a gdzie najdroższa?
Jak wynika z opublikowanego rankingu pośród wszystkich przeanalizowanych państw 2 dolary i więcej za 1,5-litrową butelkę zapłacimy tylko w dwóch krajach. Od 1 do 2 dolarów musimy wydać w 13 krajach. W pozostałych 77 cena wynosi poniżej 1 dolara (w 32 poniżej 0,5 dolara).
Najwięcej za 1,5 litra wody zapłacimy na Filipinach (aż 2,02 USD) i w Australii (2 USD). Drogo jest również w Makao (uwzględnionym w rankingu regionie Chin, który cieszy się większą autonomią podobnie jak Hongkong - 1,80 USD), Singapurze (1,74 USD), Urugwaju (1,53 USD), Norwegii (1,60 USD) i Puerto Rico (1,59 USD).
Najtańsza woda jest m.in. w Egipcie (0,14 USD), Tunezji (0,2 USD), Iranie (0,22 USD) i Bangladeszu (0,23 USD).
Jak droga woda jest w Polsce?
W przypadku wody nasz kraj jest niemal na samym końcu, na 88 pozycji, za Bangladeszem. GlobalProductPrices podaje, że średnio koszt 1,5-litrowej butelki wody w Polsce to 0,27 dolara, czyli tyle samo ile w Uzbekistanie. Drożej jest we wszystkich sąsiednich krajach. W Niemczech średnia cena wynosi 0,64 USD, w Czechach 0,54 USD, na Słowacji 0,60 USD, na Ukrainie 0,39 USD, na Białorusi 0,49 USD, na Litwie 0,85 USD i w Rosji - 0,65 USD. Przeliczając tę polską cenę na złotówki otrzymamy cenę niecałe 1,2 zł, która może zastanowić. Cóż, być może serwis znalazł w 2022 roku taką wodę. Dziś jest zdecydowanie wyższa, ale prawdopodobnie w rankingu i tak wciąż będziemy w tej drugiej części.
Przeczytaj także: Woda z butelki czy z kranu? Gdzie w Polsce są najlepsze kranówki?