Najsilniejsze paszporty świata. Polska mocno awansuje!

Japonia przez pięć długich lat cieszyła się pierwszym miejscem w zestawieniu Henley Passport Index, ale nadszedł czas na zmiany. Jaki paszport najlepiej mieć w swojej walizce, aby cieszyć się największą swobodą podróżowania w wakacje?

Japonia przez pięć długich lat cieszyła się pierwszym miejscem w zestawieniu Henley Passport Index, ale nadszedł czas na zmiany. Jaki paszport najlepiej mieć w swojej walizce, aby cieszyć się największą swobodą podróżowania w wakacje?
Polski paszport jednym z najsilniejszych na świecie. Awansujemy! /123RF/PICSEL

Henley & Partner opublikowało najnowszą wersję Henley Passport Index, czyli globalnego rankingu siły paszportów, opierającego się na danych Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA), który ocenia 199 dokumentów z całego świata na podstawie swobody podróżowania, jaką dają swoim posiadaczom. Poprzednia edycja - opublikowana w styczniu tego roku - sugerowała, że największą swobodę podróżowania po świecie dają trzy paszporty azjatyckie, tj. japoński, singapurski i południowokoreański, ale przyszedł czas na zmiany.

Reklama

Najsilniejsze paszporty świata. Polska w czołówce

A przynajmniej dla Japonii, która z wynikiem 193 miejsc świata wygrywała zestawienie przez pięć ostatnich lat oraz Korei Południowej, która z wynikiem 192 kierunków zajmowała ostatnio drugie miejsce. Oba kraje straciły nieco destynacji ze swojej listy, przez co na prowadzenie wysunął się Singapur, który utrzymał swój wynik 192 dostępnych kierunków - Japonia i Korea Południowa z wynikiem 189 destynacji muszą zadowolić się obecnie dzielonym 3. miejscem.

Top 10 najsilniejszych paszportów na świecie wg. Henley Passport Index:

  1. Singapur (192 destynacje)
  2. Niemcy, Włochy, Hiszpania (190 destynacji)
  3. Austria, Finlandia, Francja, Japonia, Luksemburg, Korea Południowa, Szwecja (189)
  4. Dania, Irlandia, Holandia, Wielka Brytania (188 destynacji)
  5. Belgia, Czechy, Malta, Nowa Zelandia, Norwegia, Portugalia, Szwajcaria (187 destynacji)
  6. Australia, Węgry, Polska (186 destynacji)
  7. Kanada, Grecja (185 destynacji)
  8. Litwa, Stany Zjednoczone (184 destynacje)
  9. Łotwa, Słowacja, Słowenia (183 destynacje)
  10. Estonia, Islandia (182 destynacje)

Jak można zobaczyć na powyższym zestawieniu, powodów do narzekania nie mamy za to my, bo Polska awansowała od ostatniej edycji rankingu o trzy pozycje. Poprzednio razem z Węgrami zajmowaliśmy 9. miejsce z wynikiem 184 kierunków (co też było awansem ze 182 krajów i 10. miejsca), a aktualnie możemy się pochwalić pozycją numer sześć - dzieloną tym razem z Węgrami i Australią - z wynikiem 186 destynacji.

Z tymi paszportami nie da się podróżować

Jeżeli zaś chodzi o drugi koniec zestawienia Henley Passport Index, to ostatnie miejsce niezmiennie zajmują obywatele Afganistanu, którzy mogą wjechać bez wizy do zaledwie 27 krajów. Niewiele lepiej wygląda sytuacja obywateli Iraku i Syrii, którzy mogą odwiedzić odpowiednio 29 i 30 destynacji.

Warto też pamiętać, że ranking Henley & Partner jest jednym z kilku indeksów tworzonych przez firmy finansowe w celu uszeregowania globalnych paszportów. Innym prestiżowym i aktualizowanym w czasie rzeczywistym przez cały rok jest np. Arton Capital Passport Index, który uwzględnia paszporty 193 krajów członkowskich ONZ i sześciu terytoriów (Tajwan, Makau, Hongkong, Kosowo, terytoria palestyńskie i Watykan). 

Polska zajmuje w nim aktualnie swoje najlepsze miejsce w historii, a mianowicie trzecie (dzielone z Danią, Belgią, Wielką Brytanią, Norwegią), wyprzedzając choćby Stany Zjednoczone i Japonię zajmujące 4. pozycję.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Paszport | Polska | podróże
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy