Odkryj niezwykłe tunele w Polsce. Poczujesz się w nich jak ptak
Wyobraź sobie, że latasz, ale bez kupowania biletów na samolot, czy wkładania uprzęży spadochronu. Za to ze sporą dawką adrenaliny. To właśnie oferują tunele aerodynamiczne — czyli nowoczesne wehikuły spełniające marzenia o lataniu w stylu bohaterów Marvela. Lot w tunelu aerodynamicznym to jedna z najnowocześniejszych i najbardziej ekscytujących form rekreacji oraz treningu fizycznego dostępnych w Polsce. Odpowiednia niemal dla wszystkich i gwarantująca niezapomniane wspomnienia. Dla kogo jest odpowiednia i gdzie można jej spróbować? Już co najmniej kilka polskich miast może pochwalić się obecnością tuneli aerodynamicznych.

Kluczowe informacje
- Tunele aerodynamiczne pozwalają na latanie bez potrzeby noszenia uprzęży spadochronu.
- Są to urządzenia tworzące pionowy strumień powietrza, w którym uczestnicy mogą "unosić się" w powietrzu.
- Lot w tunelu jest porównywalny do swobodnego spadania i oferuje dawkę adrenaliny.
- Tunele aerodynamiczne w Polsce są dostępne w kilku miastach. Gdzie konkretnie?
- Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Interii
Spis treści:
Co to jest tunel aerodynamiczny?
Tunel aerodynamiczny, znany również jako wertykalny tunel powietrzny, to urządzenie generujące pionowy strumień powietrza o bardzo dużej prędkości - często przekraczającej 250 km/h. Wytwarzana w tunelu siła wyporu pozwala uczestnikowi "unosić się" w powietrzu, symulując wrażenia identyczne z tymi, które towarzyszą swobodnemu spadaniu podczas skoku ze spadochronem z wysokości około 4000 metrów.
Dzięki obecności doświadczonych instruktorów oraz nowoczesnemu sprzętowi, latanie w tunelu aerodynamicznym jest bezpieczne i dostępne niemal dla każdego - od dzieci po seniorów. Choć niektóre osoby powinny rozważyć udział pod kątem zdrowotnym.
Ile kosztuje lot w tunelu aerodynamicznym?
Koszt zależy od lokalizacji, długości lotu, liczby sesji oraz rodzaju pakietu. Ceny wahają się w granicach:
- 150-250 zł za jedno wejście (czas rzeczywistego lotu to około 2 minuty),
- 300-500 zł za pakiety dwu- lub trzylotowe,
- oferty rodzinne i grupowe często objęte są rabatami.
Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że to spory wydatek, warto zauważyć, że 2 minuty w tunelu to ekwiwalent 2-3 skoków spadochronowych, a sama technologia urządzenia wymaga wysokich nakładów na infrastrukturę, wentylację i bezpieczeństwo.
Ile trwa lot w tunelu aerodynamicznym?
Standardowy lot trwa około 2 minut. To może wydawać się krótko, ale dla początkujących - wystarczająco, by poczuć adrenalinę, poćwiczyć kontrolę nad ciałem i doświadczyć w pełni efektu swobodnego spadania. Zaawansowani uczestnicy mogą wykupić dłuższe sesje, a nawet uczestniczyć w treningach akrobatycznych lub zawodach.
Przeciwwskazania do korzystania z tuneli aerodynamicznych
Choć lot w tunelu aerodynamicznym jest bezpieczny i odbywa się pod okiem wykwalifikowanej obsługi, istnieją pewne przeciwwskazania zdrowotne i fizyczne, które mogą wykluczać udział w tego typu aktywności. Należy ich przestrzegać, by uniknąć ryzyka dla zdrowia uczestnika.
Do najczęstszych przeciwwskazań należą:
- choroby układu krążenia (w tym choroby serca, nadciśnienie, przebyty zawał),
- epilepsja (padaczka),
- zaburzenia równowagi i schorzenia neurologiczne,
- poważne schorzenia układu kostno-stawowego (np. kręgosłupa, barków),
- świeże urazy, kontuzje i stany pooperacyjne,
- ciąża,
- nadmierna masa ciała (górna granica określana jest indywidualnie przez operatora tunelu),
- wiek poniżej 3-4 lat (w zależności od regulaminu danej placówki),
- spożycie alkoholu lub środków odurzających przed lotem.
Gdzie w Polsce skorzystać z tunelu aerodynamicznego?
To pierwszy i jeden z najbardziej znanych tuneli w Polsce. Znajduje się w okolicach stolicy i oferuje pełne zaplecze szkoleniowe, możliwość rezerwacji online i sesji zarówno dla amatorów, jak i zawodowców. Świetne miejsce dla początkujących i profesjonalistów.
Katowice (Mysłowice)
Kolejna lokalizacja sieci Flyspot- równie imponująca co warszawska. Punkt dostępny la mieszkańców Śląska, południowej Polski i pobliskich krajów (np. Czech).
Wrocław
We Wrocławiu też działa tunel aerodynamiczny, który ma największą spośród wymienionych już, średnicę komory lotów (4,3 metra). Lot mogą w nim odbywać nawet małe dzieci (od 3 lat) i osoby starsze, którym obsługa gwarantuje bezpieczeństwo.
Gdańsk
To najmłodszy oddział Flyspotu, który działa w Gdańsku stosunkowo od niedawna, przyciągając mieszkańców Trójmiasta i turystów.
Kraków - obecnie bez tunelu rekreacyjnego
Choć w Krakowie nie ma obecnie tunelu dostępnego dla rekreacyjnego latania, warto wspomnieć o wyjątkowej inwestycji naukowej na Politechnice Krakowskiej. W 2024 roku otwarto tam Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej, w którym znajdują się dwa zaawansowane tunele aerodynamiczne wykorzystywane do badań nad zanieczyszczeniami powietrza, wpływem wiatru na konstrukcje i rozwijaniem zrównoważonego budownictwa. Choć nie są to tunele dla amatorów adrenaliny, pokazują ogromne możliwości zastosowań aerodynamiki w inżynierii i ekologii.
Łódź
Obecnie w Łodzi nie funkcjonuje cywilny tunel aerodynamiczny dostępny dla klientów indywidualnych.
Najbliższy tego typu obiekt znajduje się w Leźnicy Wielkiej, w bazie I dywizjonu XXV Brygady Kawalerii Powietrznej. Jest to wojskowy tunel aerodynamiczny, wykorzystywany wyłącznie do szkoleń specjalistycznych i nie jest dostępny komercyjnie.
Lublin
Na Politechnice Lubelskiej powstał nowoczesny tunel aerodynamiczny do badań nad aerodynamiką w lotnictwie, motoryzacji, budownictwie i sporcie. Dwie niezależne komory testowe pozwalają analizować opór powietrza przy prędkościach do 60 m/s. Obiekt z województwa lubelskiego wspomoże rozwój nauki, przemysłu i sportowych osiągów - nie jest dostępny w celach rozrywkowych.
Bydgoszcz, Gdańsk, Poznań
W tych miastach działa sieć tuneli aerodynamicznych Maxfly. To mobilny tunel o średnicy 3,6 m i wysokości 12 m, z w pełni przeszkloną strefą lotu i prędkością powietrza do 300 km/h. Przeznaczony dla początkujących i profesjonalistów, pozwala odwzorować realistyczne warunki swobodnego spadania.
Tunel aerodynamiczny w Toruniu umożliwia trening swobodnego spadania w kontrolowanych warunkach. Korzystają z niego zarówno początkujący, jak i doświadczeni skoczkowie spadochronowi, pod okiem instruktora. Umożliwia precyzyjne ćwiczenie pozycji ciała, manewrów oraz koordynacji.
Tunele aerodynamiczne w Polsce stają się coraz popularniejsze. Dzięki takim miejscom lot w powietrzu jest dziś dostępny niemal dla każdego - niezależnie od wieku czy poziomu zaawansowania. To emocjonująca forma aktywności, która łączy zabawę z poczuciem całkowitej wolności.
Warto też zwrócić uwagę na rosnącą rolę tuneli aerodynamicznych w badaniach naukowych i inżynierii - jak ma to miejsce w Krakowie czy Lublinie. Aerodynamika to nie tylko rozrywka, ale również potężne narzędzie do walki o m.in. czystsze, lepsze środowisko.