PS128: Czy nowy psychobiotyk poprawia nastrój i jakość snu?
Psychobiotyki to probiotyki mające określony korzystny wpływ na zdrowie psychiczne. W dotychczasowych badaniach PS128 - szczep bakterii Lactobacillus plantarum, powodował poprawę w modelach przedklinicznych. Najnowsze badanie wykazało korzystny wpływ na zdrowie ludzi w zakresie lęku, stresu i snu.
Opracowany przez Bened Biomedical psychobiotyk PS128 znacząco redukuje bezsenność, stres i lęk - wykazało najnowsze badanie kliniczne. Uczestnikami badania byli specjaliści z branży IT narażeni w pracy na wysoki poziom stresu.
- Widząc, że PS128 może umożliwić ludziom lepszy sen w nocy, a w ciągu dnia powodować lepsze samopoczucie, cieszymy się z możliwości oferowania tego typu produktu - powiedział dr Alain Delpy, dyrektor ds. rozwoju globalnego w Bened.
Badanie opublikowane w marcu w "Frontiers in Nutrition" obejmowało 36 osób, które przyjmowały PS128 codziennie przez osiem tygodni. W tym okresie wiele wskaźników uległo znaczącej zmianie.
Uczestnicy wskazywali na wyższy poziom energii i pozytywne emocje oraz lepszą jakość życia i zdrowie psychiczne. Poprawę odnotowano także w zakresie nasilenia bezsenności, lęku, stresu związanego z pracą, negatywnych emocji i objawów żołądkowo-jelitowych.
- Bardzo się cieszymy z uzyskanych wyników, które potwierdzają ustalenia z badań przedklinicznych. PS128 może naprawdę przynieść korzyści we współczesnym, pełnym ciśnienia, stresu i lęku świecie, w którym przyszło nam żyć i pracować - powiedział Delpy.
Probiotyki mogą wpływać na zdrowie poprzez system komunikacji jelit z mózgiem zwany "osią jelitowo-mózgową" (ang. gut-brain axis). Jedna z hipotez zakłada, że PS128 wpływa na jelita, powodując wytwarzanie cząsteczek, które następnie dostają się przez krwioobieg lub nerwy bezpośrednio do mózgu.
Dotychczasowe badania wykazały, że u gryzoni przyjmujących PS128 występował podniesiony poziom serotoniny i dopaminy, co może korelować z korzyściami zaobserwowanymi w najnowszym badaniu.
W opisywanym badaniu przeanalizowano także najważniejsze biomarkery stresu w ślinie uczestników. Poziom jednego z nich - kortyzolu - znacząco spadł podczas trwania badania.
- Stwierdzenie spadku poziomu kortyzolu to prawdopodobnie najważniejsze odkrycie tego badania - powiedział dr Allen Wu, kierownik laboratorium badawczego Bened. - Potwierdza ono bowiem, że PS128 powoduje realne zmiany w ciele - zmiany, które następnie mogą być doświadczane i odczuwane przez nasz umysł.