Ważna zmiana w każdym polskim domu. Zostało na to 5 lat
Wymiana liczników prądu zbliża się nieubłaganie. Montaż nowych inteligentnych liczników to ogromny krok w stronę nowoczesnej energetyki. Jednocześnie to duża zmiana dla każdego Polaka. Wielka akcja wymiany liczników ma potrwać do końca 2030 roku. Czy jest obowiązkowa i czy za to zapłacimy?

Spis treści:
Czy wymiana liczników energii jest obowiązkowa?
Wymiana liczników energii dla wszystkich odbiorców energii elektrycznej jest obowiązkowa. Wszystkie zasady dotyczące montażu inteligentnych urządzeń do pomiarów zawarte są w Ustawie Prawo energetyczne z dnia 10 kwietnia 1997 roku. Dokładniejsze wymagania zawarto za to w Rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 22 marca 2022 r. w sprawie systemu pomiarowego.
Procedura wymiany liczników w Polsce powinna się zakończyć do końca 2030 roku. Przez ten czas przeprowadzana jest ona stopniowo. Poszczególne etapy prezentują się następująco:
- I etap - obejmuje 15% odbiorców, zakończenie do 31 grudnia 2023 roku;
- II etap - obejmuje 35% odbiorców, zakończenie do 31 grudnia 2025 roku;
- III etap - obejmuje 65% odbiorców, zakończenie do 31 grudnia 2027 roku;
- IV etap - obejmie 80% odbiorców, zakończenie do 31 grudnia 2028 roku.
Oznacza to, że do końca bieżącego roku wymiana licznika będzie dotyczyć 6 mln gospodarstw.
Jak wygląda procedura wymiany licznika prądu?
Wymiana licznika prądu na nowy jest prosta i trwa zaledwie do ok. 25 minut. Za wymianę licznika odpowiada dostawca energii elektrycznej. W Polsce są to głównie PGE, Enea, Tauron, E.ON, Energa. Montażem zajmuje się wyspecjalizowany monter z zakładu elektrycznego. Termin wymiany można odnaleźć na stronach internetowych operatorów.
Procedura wymiany jest ściśle określona. Według wymagań monter powinien kolejno wykonać następujące czynności:
- zapisanie stanu zdejmowanego licznika
- instalacja nowego licznika prądu
- odnotowanie stanu początkowego zamontowanego urządzenia
- założenie plomby na liczniku
- przekazanie dokumentu potwierdzającego wymianę licznika, zawierającego dane starego i nowego licznika.
Czy za wymianę licznika trzeba zapłacić?
Wymiana licznika prądu dla większości odbiorców będzie bezpłatna w ramach ogólnokrajowej akcji modernizacyjnej. Operator energii może pokryć koszty wiążące się z demontażem poprzedniego urządzenia i montażem nowego. Usługa będzie w pełni darmowa, jeśli do wymiany dojdzie zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogramem.
Natomiast, gdy odbiorca energii zgłosi się samodzielnie z wnioskiem o wcześniejszą wymianę, zostanie on obciążony opłatami. Przyspieszenie terminu zwykle kosztuje około 300 zł, ale w zależności od operatora, może się on różnić.
Jak odczytać nowy licznik prądu?
Do odczytu stanu zużycia energii z nowego licznika prądu konieczna jest znajomość kodów OBIS (Object Identification System). OBIS to oznaczenie każdej z wartości, która pokazuje się na wyświetlaczu urządzenia.
Przy konkretnych kodach OBIS wyświetlą się dane takie jak:
- 1.8.0 - całkowite zużycie energii (taryfa jednostrefowa)
- 1.8.1 - zużycie energii w strefie dziennej (taryfa dwustrefowa)
- 1.8.2 - zużycie energii w strefie nocnej (taryfa dwustrefowa)
- 2.8.0 - ilość energii oddanej do sieci (dla liczników dwukierunkowych).
W przypadku taryfy jednostrefowej odczyt nowego licznika prądu jest bardzo prosty. Wystarczy odszukać kod 1.8.0 i spisać wyświetlające się obok całkowite zużycie energii. Przy taryfach dwustrefowych trzeba będzie odczytać dwie wartości, zarówno dla strefy dziennej (1.8.1), jak i nocnej (1.8.2).
Natomiast spisywanie tych wartości nie będzie konieczne dla rozliczenia się z dostawcą energii. Nowe liczniki prądu posiadają możliwość zdalnego odczytu. Oznacza to, że dane o zużyciu są przesyłane automatycznie z użyciem drogi elektroniczną. To wygoda i oszczędność czasu dla odbiorców i operatorów.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 87 tys. obserwujących nasz fanpage - polub GeekWeek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!