Polska Agencja Kosmiczna
Środa, 22 listopada 2023 (13:18)
Aktualizacja Czwartek, 1 lutego 2024 (14:59)
Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) to rządowa agencja w Polsce, której celem jest wspieranie działalności kraju w dziedzinie kosmosu. Agencja została założona w 2014 roku i działa jako koordynator różnych inicjatyw związanych z kosmosem w Polsce.
Polska Agencja Kosmiczna - najważniejsze informacje
-
Rok założenia:
2015
-
Kraj założenia:
Polska
Misją Polskiej Agencji Kosmicznej jest wsparcie polskiego przemysłu kosmicznego poprzez koordynowanie i ułatwianie jego działań związanego z eksploracją i wykorzystaniem kosmosu.
POLSA wspiera naukowe badania kosmosu i rozwoju technologii kosmicznych oraz reprezentuje Polskę na arenie międzynarodowej w dziedzinie kosmosu.
Kluczowe cele i zadania POLSA obejmują:
- Wspieranie przedsiębiorstw i organizacji w dziedzinie technologii kosmicznych, aby mogły one konkurencyjnie występować na międzynarodowym rynku.
- Udział i wspieranie międzynarodowej współpracy w dziedzinie badania i eksploracji przestrzeni kosmicznej.
- Promowanie nauki i edukacji kosmicznej w Polsce.
Prezes POLSA kieruje agencją, mając wsparcie wiceprezesa odpowiedzialnego za kwestie naukowe oraz wiceprezesa zarządzającego sprawami obronnymi.
Sektor prezesa obejmuje Departament Strategii i Współpracy Międzynarodowej, Departament Krajowego Programu Kosmicznego oraz Biuro Organizacyjne.
Sektor wiceprezesa ds. naukowych skupia się na Departamencie Badań i Innowacji oraz Departamencie Edukacji.
W sektorze wiceprezesa ds. obronnych znajdują się Departament Wojskowych Technologii Satelitarnych oraz Departament Projektów Obronnych.
Polska Agencja Kosmiczna jest aktywnie zaangażowana w eksplorację kosmosu oraz rozwój technologii kosmicznych, nie tylko na skalę krajową, ale także w kontekście międzynarodowej współpracy, szczególnie z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA).
Polska, będąca członkiem ESA przez ponad dekadę, uznawana jest za istotnego partnera w różnych misjach, z powodzeniem dostarczając aparaturę wykorzystywaną w kosmicznych wyprawach.
Polska, będąca członkiem ESA przez ponad dekadę, uznawana jest za istotnego partnera w różnych misjach, z powodzeniem dostarczając aparaturę wykorzystywaną w kosmicznych wyprawach.
Polskie firmy rozwijają nowatorskie rozwiązania technologiczne w sektorze kosmicznym. Zwracają uwagę przedstawicieli Programu Wsparcia Technologicznego ESA (GSTP), który przez ostatnie 30 lat stanowił kluczowy filar dla innowacji technologicznych w europejskim sektorze kosmicznym. Przedstawiciele GSTP odwiedzając różne regiony Polski, poznawali możliwości i potencjał rodzimych firm, które dostarczały technologię do różnych misji, jak choćby misja JUICE, zorientowana na eksplorację Jowisza.
Polska zaangażowała się w budowę różnych instrumentów, takich jak te służące do badania pola magnetycznego w rejonie tego gazowego giganta. POLSA aktywnie współpracuje z ekspertami GSTP, dążąc do rozwijania technologii, które są nie tylko innowacyjne, ale także niezawodne w surowych warunkach przestrzeni kosmicznej.
Dodatkowo agencja pracuje nad technologiami, takimi jak manipulatory robotyczne, które mogą być wykorzystane w przyszłości do naprawy satelitów na orbicie lub po zakończeniu ich misji, do bezpiecznego ściągnięcia ich do atmosfery.
Polski sektor kosmiczny liczy ok. 400 podmiotów, w tym wiele MŚP i uczestniczył w ponad 80 misjach kosmicznych ESA i NASA, a także posiada ponad 16 satelitów na orbicie. Polska jest aktywna w dziedzinie monitorowania obiektów kosmicznych, posiadając jedną z największych sieci sensorów na świecie i planując ekspansję w USA w 2024 r.
Ciekawostki o POLSA
W sierpniu 2023 roku POLSA ogłosiła informację, że na Międzynarodową Stację Kosmiczną poleci Polak, którym najpewniej będzie Sławosz Uznański.
W czerwcu 2023 r. POLSA wprowadziła pilotażową wersję Narodowego Systemu Informacji Satelitarnej (NSIS), pierwszą krajową platformę integrującą bazy danych serwisów monitoringowych, produkty satelitarne i narzędzia analityczne, oferującą również usługi bazujące nadanych satelitarnych.
W czerwcu 2023 r. POLSA wprowadziła pilotażową wersję Narodowego Systemu Informacji Satelitarnej (NSIS), pierwszą krajową platformę integrującą bazy danych serwisów monitoringowych, produkty satelitarne i narzędzia analityczne, oferującą również usługi bazujące nadanych satelitarnych.
Platforma jest dostępna bezpłatnie online. NSIS służy jako wsparcie dla administracji samorządowej, umożliwia kompleksowy monitoring środowiska, zwłaszcza w sytuacjach klęsk żywiołowych, gdzie szybka reakcja jest kluczowa. Poza tym możliwe jest m.in. monitorowanie zmian klimatycznych, kontrole stanu środowiska, zarządzanie gospodarką leśną i wodną, planowanie upraw rolnych i rozwój infrastruktury turystycznej, jak również wspieranie decyzji w zakresie zagospodarowania przestrzennego, komunikacji miejskiej, transportu i monitorowania jakości powietrza.
Polska Agencja Kosmiczna - Wiadomości
-
Serduszko WOŚP poleci w kosmos z polskim astronautą
Poniedziałek, 30 grudnia 2024 (18:11)Serduszko Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oznaczone nr 1 ma w 2025 roku polecieć w kosmos. To historyczny moment dla tej akcji, która w swojej 30-letniej działalności wniosła wielki... -
Polska rusza na podbój kosmosu. Razem z... Rwandą
Środa, 28 lutego 2024 (12:25)Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) oraz Rwandyjska Agencja Kosmiczna (RSA) poinformowały o podpisaniu porozumienia o współpracy (Memorandum of Understanding) w dziedzinie technologii... -
POLSA podsumowuje rok 2023. "Spełnił marzenia o polskim kosmosie"
Środa, 3 stycznia 2024 (11:50)POLSA pochwaliła się osiągnięciami za poprzedni rok. Polska agencja twierdzi, że ostatnie 12 miesięcy były "świadkiem iście kopernikańskiego przewrotu dla technologii kosmicznych" w... -
Polska Agencja Kosmiczna ogłasza nabór na staże w ESA. Szukają na różne pozycje
Wtorek, 21 listopada 2023 (15:22)Chcielibyście pracować w Europejskiej Agencji Kosmicznej? Teraz nadarza się okazja. Polska Agencja Kosmiczna ogłosiła nabór stażystów do ESA. Szukani są nie tylko inżynierowie. Są również... -
Prezes POLSA: „Do końca dekady polska misja sięgnie Księżyca”
Sobota, 16 września 2023 (15:12)Na międzynarodowych zawodach łazików kosmicznych European Rover Challenge w Kielcach prezes Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) przypomniał rozwój ambitnych planów polskiej misji... -
Wracamy na Księżyc? My lecimy na Marsa! Dr Aleksandra Bukała o misji Artemis
Poniedziałek, 29 sierpnia 2022 (11:00)Nie tylko wracamy na Księżyc, ale także wkrótce polecimy na Marsa. Polacy będą mieli swój udział w budowie bazy na Księżycu – mówi dr Aleksandra Bukała z Polskiej Agencji Kosmicznej o... -
Rosyjska rakieta Angara-A5 spadła do Oceanu Spokojnego
Środa, 5 stycznia 2022 (18:20)Rosyjska rakieta Angara-A5 wylądowała w Oceanie Spokojnym. Wczoraj Polska Agencja Kosmiczna opublikowała na swoim profilu na Twitterze wiadomość, w której wskazywała, jaki obszar jest... -
Nowe logo POLSA Polskiej Agencji Kosmicznej
Poniedziałek, 1 marca 2021 (15:47)Pierwszego marca na stronie Polskiej Agencji Kosmicznej pojawiło się nowe logo tej agencji.