Tu-160

Wtorek, 16 stycznia 2024 (09:40) Aktualizacja Poniedziałek, 4 marca 2024 (11:30)
Tu-160, znany również jako "Biały Łabędź", to rosyjski strategiczny bombowiec o zmiennej geometrii skrzydeł. Jego historia, przeznaczenie i wyposażenie czynią go jednym z najbardziej zaawansowanych i potężnych samolotów wojskowych na świecie.
Tu-160 - najważniejsze informacje
Tu-160 /Anna Zvereva /Wikipedia

Tu-160 - najważniejsze informacje

  • Rodzaj/Typ:

    samolot, sprzęt wojskowy

  • Rok uruchomienia produkcji:

    1981

Projektowanie Tu-160 rozpoczęło się w latach 70. XX wieku w Związku Radzieckim jako odpowiedź na amerykański bombowiec B-1 Lancer. 

Pierwszy lot odbył się w 1981 roku, a do służby weszły w 1987 roku. Po rozpadzie Związku Radzieckiego produkcja została wstrzymana, ale istniejące jednostki były modernizowane. Współczesna Rosja wznowiła produkcję zmodernizowanych wersji Tu-160, podkreślając ich znaczenie w rosyjskich siłach powietrznych.
 
Tu-160 służy jako strategiczny bombowiec zdolny do przenoszenia zarówno broni konwencjonalnej, jak i jądrowej. Jego głównym zadaniem są długodystansowe ataki strategiczne. Może on wykonywać misje w ramach strategicznego odstraszania jądrowego, a także przeprowadzać konwencjonalne bombardowania.
 
Samolot jest wyposażony w nowoczesne systemy nawigacyjne, celownicze oraz obronne. Posiada zdolność do przenoszenia szerokiej gamy uzbrojenia, w tym bomb swobodnie spadających, kierowanych pocisków powietrze-ziemia oraz pocisków manewrujących. Tu-160 może przenosić do 40 ton broni. Samolot jest także wyposażony w zaawansowany system przeciwdziałania obrony przeciwlotniczej, co umożliwia mu operowanie w strefach silnie bronionych.

Tu-160 - Wiadomości