Czy PESEL ujawnia grupę krwi? Sprawdź, co możesz odkryć

Grupa krwi jest kluczowym elementem naszej medycznej tożsamości. Dlatego ważne jest zapisanie takiej informacji np. na kartce w portfelu czy na opasce noszonej na ręce. Nie możemy bowiem przewidzieć tego, co może nas spotkać, a w sytuacji zagrożenia życia liczy się każda minuta. Skąd dowiesz się, jaką masz grupę krwi?

Jaką masz grupę krwi? Sprawdzamy, gdzie szukać tej informacji.
Jaką masz grupę krwi? Sprawdzamy, gdzie szukać tej informacji.123RF/PICSEL

Krew to płynna tkanka łączna, która krąży w zamkniętym układzie naczyń krwionośnych. Składa się ona z płynnego osocza (55 procent objętości) oraz komórek krwi: krwinek czerwonych (erytrocytów), krwinek białych (leukocytów) oraz płytek krwi. Ilość poszczególnych składników jest osobniczo różna, jednak najważniejszą różnicą jest rodzaj grupy krwi oraz czynnik Rh u poszczególnych osób.

Podstawowe grupy krwi to:

  • grupa 0 - brak antygenu na krwinkach
  • grupa A - ma na krwinkach antygen A
  • grupa B - ma na krwinkach antygen B
  • grupa AB - ma na krwinkach zarówno antygen A i B

Grupy krwi odkrył w 1901 roku austriacki lekarz Karl Landsteiner. Zauważył on, że na krwinkach czerwonych występują dwa antygeny, które warunkują zjawisko aglutynacji, czyli zlepiania się ze sobą poszczególnych krwinek. Korzystając z jego dorobku dwóch innych uczonych - Ludwik Hirszfeld i Emilem von Dungernem stworzyli podstawy nauki o grupach krwi. To właśnie oni wprowadzili oznaczenie symbolami A, B, AB, i 0 które w 1928 roku zostało przyjęte na całym świecie.

Drugim najważniejszym układem grupowym krwi u człowieka jest układ Rh (nazwa pochodzi od rodzaju małp Rhesus, u których pierwszy raz wykryto to białko). Antygeny Rh występują tylko na krwinkach czerwonych. W układzie Rh występuje kilka głównych antygenów, przy czym najistotniejszy spośród nich to antygen D. W przypadku obecności we krwi antygenu D stwierdzana jest krew Rh-dodatnia, natomiast u osoby Rh-ujemnej antygen D nie występuje.

Kiedy informacja o grupie krwi jest niezbędna?

Informacja o grupie krwi jest kluczowa w wielu sytuacjach medycznych.

Niezbędna jest podczas transfuzji krwi, operacji chirurgicznych, w nagłych przypadkach medycznych oraz przy planowaniu niektórych terapii. Znajomość grupy krwi jest także ważna w diagnostyce oraz w leczeniu chorób krwi. Warto znać swoją grupę krwi przed jej oddaniem w punkcie krwiodawstwa.

Jak sprawdzić swoja grupę krwi?

Grupę krwi można sprawdzić poprzez zakup badania oznaczenia grupy krwi. Takie badanie można przeprowadzić w każdym punkcie pobrań i nie jest do niego wymagane skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Polega ono na klasycznym badaniu krwi z żyły znajdującej się w zgięciu łokcia, a jego cena waha się od 30-50 złotych.

Jakie dokumenty potwierdzają naszą grupę krwi?

Dokumentami potwierdzającymi grupę krwi są:

  • legitymacja honorowego dawcy krwi
  • identyfikacyjna karta grupy krwi (tzw. krewkarta)
  • wynik badania laboratoryjnego z pieczątką pracowni, która wykonała badanie

Czym grupa krwi jest zapisana w numerze PESEL?

Osobie, której dane są gromadzone w rejestrze PESEL nadaje się numer identyfikacyjny Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności, który w skrócie nazywamy numerem PESEL.

Numer PESEL to to jedenastocyfrowy symbol numeryczny, jednoznacznie identyfikujący osobę fizyczną. Zawiera w sobie takie informacje jak:

  • data urodzenia
  • numer porządkowy
  • symbol płci
  • liczbę kontrolną

Numer PESEL nie zawiera w sobie informacji o naszej grupie krwi i na jego podstawie nie jesteśmy jej też w stanie ustalić. Dlatego tak ważne jest abyśmy sami znali naszą grupę krwi i taką informację mieli cały czas przy sobie.

Wraz z rosnąca popularnością aplikacji mObywatel, która oferuje mobilne wersje dokumentów w postaci usług cyfrowych, pojawiła się propozycja aby umieścić w niej również informację o naszej grupie krwi. Mogłoby to znacznie skrócić procedury medyczne oraz zmniejszyć liczbę wykonywanych badań w celu ustalenia grupy krwi.

To i inne pytania dotyczące rozszerzenia informacji i dokumentów zawartych w usłudze mObywatel zostały skierowane do wiceministra Michała Gramatyki.

“Jesteśmy gotowi wdrożyć każdy nowy dokument, pod warunkiem że jest to uzasadnione potrzebą biznesową, a także nie występują istotne ograniczenia prawne czy techniczne. [...] W przypadku usługi związanej z udostępnianiem grupy krwi w aplikacji mObywatel wymagana jest analiza ze strony Ministerstwa Zdrowia, w zakresie zasadności takiego podejścia. Szczególnie z uwagi na fakt, że obecnie po stronie Ministerstwa Zdrowia trwają prace rozwojowe nad systemem e-zdrowie gromadzącym informacje na temat zdarzeń medycznych, które obejmują m.in. badania krwi" - odpowiedział wiceminister.

Rolnictwo przyszłości. Białko wytwarzane w laboratorium niemal „z powietrza”INTERIA.TVAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas