Jak cukrzyca typu 2 wpływa na mózg? Związek z Alzheimerem
Cukrzyca typu 2 może mieć istotny wpływ na funkcje poznawcze mózgu, co potwierdziły badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Nevada w Las Vegas. Odkrycia te ujawniają, że choroba może powodować zmiany mózgowe przypominające wczesne objawy choroby Alzheimera. Zdaniem ekspertów, to odkrycie może pomóc w opracowaniu skuteczniejszych strategii diagnozowania i leczenia.

Naukowcy z Uniwersytetu Nevada w Las Vegas (UNLV) ustalili, że cukrzyca może wpłynąć na pamięć i inne funkcje poznawcze. Mowa tu konkretnie o cukrzycy typu 2, która jest w stanie "przeprogramować" mózg chorego i spowodować objawy wczesnego stadium choroby Alzheimera.
Powodem jest wysoki cukier we krwi?
Już wcześniej badania wykazały, że osoby chorujące na cukrzycę typu 2 mają większe ryzyko wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych. Teraz obserwowano aktywności mózgu i zachowania u gryzoni.
Jak wynika z komunikatu pracowego UNLV, badacze uważają, że przyczyną wystąpienia takich objawów może być wpływ wysokiego poziomu cukru we krwi na przedni zakręt obręczy (ACC), czyli części mózgu odpowiadającej za funkcje poznawcze i emocjonalne.
Zdaniem naukowców, ta część mózgu powiązana jest z kluczowymi procesami poznawczymi, np. motywacją, podejmowaniem decyzji, poszukiwaniem przyjemności czy regulowaniu emocji. Wysoki poziom cukru u chorych zaburza przekazywanie sygnałów nagrody z hipokampa (czyli części mózgu kontrolującej pamięć i uczenie się) do ACC.
- Ma to duże znaczenie dla osób kontrolujących cukrzycę typu 2, ponieważ przestrzeganie testów i zmiana stylu życia są kluczowymi aspektami - powiedział w wywiadzie dla Fox News Digital główny badacz i profesor psychologii na UNLV James Hyman.
To może wyjaśniać, dlaczego chorzy na cukrzycę często mają problemy ze stosowaniem nowych diet i programów ćwiczeń.
- Ta wiedza może pomóc ludziom wytrwać i zachować pracowitość, ponieważ ich niepowodzenia nie wynikają z osobistej słabości, ale ze zmienionej fizjologii mózgu.
Konieczność dalszych badań
- Potrzebne są dalsze badania, ale odkrycia te mogą pomóc naukowcom w znalezieniu wskazówek dotyczących ulepszonych strategii diagnostycznych lub leczenia tej choroby.
- To było badanie na gryzoniach, więc przełożenie go na warunki ludzkie jest trudne - powiedział Hyman. - Ponadto modelowaliśmy tylko jeden aspekt cukrzycy typu 2 - przewlekłą hiperglikemię - a u ludzi występuje więcej objawów niż ten. Możliwe, że te inne aspekty mogą mieć różne, albo złożone, albo łagodzące skutki.
Planowane są dalsze badania nad tym tematem.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 87 tys. obserwujących nasz fanpage - polub GeekWeek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!