Lek wczesnoporonny może wydłużyć życie? Tak, przełomowe badania
Nowe badania biologów z Dornsife College of Letters, Arts and Sciences University of Southern California (USC) ujawniają, że mifepriston, lek najbardziej znany ze stosowania we wczesnym przerywaniu ciąży (a także kilku innych zastosowań off-label), może może otworzyć drogę do terapii przeciwstarzeniowych i wydłużać życie.
Mifepriston to otrzymywany syntetycznie organiczny związek chemiczny z grupy steroidów, jest antagonistą receptora progesteronowego o działaniu poronnym w okresie pierwszych dwóch trymestrów ciąży. Stosowany w mniejszych dawkach służy jako środek do antykoncepcji doraźnej (przeznaczenie niezaaprobowane prawnie), a sprawdzano również jego przydatność jako leku w terapii mięśniaków macicy, endometriozy, ciężkiej depresji z objawami psychotycznymi, jaskry, oponiaków, raka piersi, raka jajników, raka prostaty i zespołu Cushinga (zespół objawów chorobowych związanych z występowaniem podwyższonego poziomu kortyzolu w surowicy krwi).
Środek nie został wprawdzie dopuszczony do stosowania w żadnym zastosowaniu off-label, a z powodu działania wczesnoporonnego jego obrót w większości krajów jest ściśle monitorowany (w Polsce środek nie został dopuszczony), ale ostatnio wzbudził zainteresowanie naukowców poszukujących sposobów na dłuższe i zdrowsze życie. W badaniu na muszkach owocowych prof. John Tower USC Dornsife porównał efekty działania mifepristonu z rapamycyną, lekiem, który wykazał zdolność wydłużania życia różnych zwierząt.
Badanie, opublikowane w czasopiśmie Fly, wykazało, że oba leki niezależnie wydłużały życie muszek owocowych. Co ciekawe, połączenie obu leków nie przyniosło dodatkowych korzyści, a nawet nieco skróciło długość życia, co sugeruje, że działają one na tej samej ścieżce biologicznej. Naukowcy skupili się na mitofagii, aby zrozumieć, jak mifepriston i rapamycyna mogą wydłużać życie.