Nanodruty pomogą w regeneracji kości. Powstanie medycyna regeneracyjna?

Nowa nanotechnologia może doprowadzić do opracowania innowacyjnych metod leczenia zwyrodnieniowych chorób kości. Nanodruty mógłby być z powodzeniem wykorzystane przy innych dolegliwościach, co w dalszym okresie czasu mogłoby doprowadzić do powstania medycyny regeneracyjnej.

Wykorzystanie nanotechnologii będzie podstawą w medycynie regeneracyjnej
Wykorzystanie nanotechnologii będzie podstawą w medycynie regeneracyjnejKATERYNA KON/Science Photo Library RF/East NewsEast News

Naukowcy z King Abdullah University of Science & Technology (KAUST) opracowali specjalną platformę nanotechnologiczną, która wspierałaby leczenie, m.in. kości.

Technologia opiera się na żelaznych nanodrutach, które wyginają się pod wpływem pola magnetycznego. Mogą być one wykorzystane w formie siatki jako baza dla kościotwórczych komórek macierzystych. Posłużyłoby to do powstania całej kości, znacznie szybciej niż w konwencjonalnych warunkach.

Zespół badawczy odkrył, że "włączenie" pola magnetycznego o niskiej częstotliwości znacznie przyspieszyło proces rozwoju kości. Przy mechanicznej stymulacji, już w ciągu dwóch dni, naukowcy byli w stanie wykryć genetyczne markery rozwoju kości. Obserwowany był także szybko zachodzący proces odbudowywania się komórek, które stawały się coraz bardziej podobne do kości.

Nanodruty zwiększają tempo wzrostu kościotwórczych komórek macierzystychJose E. Perez et al., 2022. Modulated nanowire scaffold for highly efficient differentiation of mesenchymal stem cells. Jpurnal of Nanobiotechnology 20, 282/Open Accessmateriały prasowe

Co będzie dalej z nanodrutami?

Kolejnym krokiem będzie przetestowanie tej technologii na myszach, które cierpią na zwyrodnieniową chorobę kości. Naukowcy oczekują, że "rusztowania z nanodrutu" wraz z komórkami macierzystymi będą bezpieczne dla zwierząt i będą w stanie naprawić uszkodzone tkanki. Z kolei, zewnętrznie przyłożone pole magnetyczne wykorzystane zostałoby do przyspieszenia procesu gojenia.

- Zmiana sztywności matrycy poprzez zwiększenie lub zmniejszenie długości i średnicy nanoprzewodów może promować różnicowe odpowiedzi z MSCs (mezenchymalne komórki macierzyste - red.) - powiedział dr Jose Efrain Perez z King Abdullah University of Science and Technology. Nanodruty mogłyby być także wykorzystywane do przyspieszenia tempa wzrostu neuronów i "naprawy" mózgu po udarze.

Jak dodaje Perez: - Moglibyśmy dalej dostosowywać samo rusztowanie nanodrutowe lub materiał podstawowy - na przykład, wykorzystując różne metale do ich reakcji magnetycznych lub pokrywając nanodruty biomolekułami. -

Tajemnicze zielone niebo. Niezwykły widok zarejestrowany w USAAP© 2022 Associated Press
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas