Nanodruty pomogą w regeneracji kości. Powstanie medycyna regeneracyjna?

Nowa nanotechnologia może doprowadzić do opracowania innowacyjnych metod leczenia zwyrodnieniowych chorób kości. Nanodruty mógłby być z powodzeniem wykorzystane przy innych dolegliwościach, co w dalszym okresie czasu mogłoby doprowadzić do powstania medycyny regeneracyjnej.

Naukowcy z King Abdullah University of Science & Technology (KAUST) opracowali specjalną platformę nanotechnologiczną, która wspierałaby leczenie, m.in. kości.

Technologia opiera się na żelaznych nanodrutach, które wyginają się pod wpływem pola magnetycznego. Mogą być one wykorzystane w formie siatki jako baza dla kościotwórczych komórek macierzystych. Posłużyłoby to do powstania całej kości, znacznie szybciej niż w konwencjonalnych warunkach.

Zespół badawczy odkrył, że "włączenie" pola magnetycznego o niskiej częstotliwości znacznie przyspieszyło proces rozwoju kości. Przy mechanicznej stymulacji, już w ciągu dwóch dni, naukowcy byli w stanie wykryć genetyczne markery rozwoju kości. Obserwowany był także szybko zachodzący proces odbudowywania się komórek, które stawały się coraz bardziej podobne do kości.

Reklama

Co będzie dalej z nanodrutami?

Kolejnym krokiem będzie przetestowanie tej technologii na myszach, które cierpią na zwyrodnieniową chorobę kości. Naukowcy oczekują, że "rusztowania z nanodrutu" wraz z komórkami macierzystymi będą bezpieczne dla zwierząt i będą w stanie naprawić uszkodzone tkanki. Z kolei, zewnętrznie przyłożone pole magnetyczne wykorzystane zostałoby do przyspieszenia procesu gojenia.

- Zmiana sztywności matrycy poprzez zwiększenie lub zmniejszenie długości i średnicy nanoprzewodów może promować różnicowe odpowiedzi z MSCs (mezenchymalne komórki macierzyste - red.) - powiedział dr Jose Efrain Perez z King Abdullah University of Science and Technology. Nanodruty mogłyby być także wykorzystywane do przyspieszenia tempa wzrostu neuronów i "naprawy" mózgu po udarze.

Jak dodaje Perez: - Moglibyśmy dalej dostosowywać samo rusztowanie nanodrutowe lub materiał podstawowy - na przykład, wykorzystując różne metale do ich reakcji magnetycznych lub pokrywając nanodruty biomolekułami. - 

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy