Nie tylko psy. Mrówki też wykrywają nowotwory po zapachu. Najnowsze badania

Czy tresowane mrówki zastąpią kiedyś badania laboratoryjne? Okazuje się, że owady można wytrenować, by wykrywały obecne w moczu związki wytwarzane przez nowotwory.

Pospolite pierwomrówki łagodne można nauczyć wykrywać związki wytwarzane przez nowotwory
Pospolite pierwomrówki łagodne można nauczyć wykrywać związki wytwarzane przez nowotworyWikimediaCommonsWikimedia Commons

Nowotwory wytwarzają wiele związków chemicznych, z których część jest wydalana z moczem. Niektóre z takich związków są lotne, czyli unoszą się w powietrzu. Jest to powód, dla którego czułe psie nosy mogą wykrywać nowotwory. Trenowanie psów jest jednak długie i kosztowne.

Czy zastąpią je mrówki? Okazuje się, że również to potrafią. Naukowcy z Uniwersytetu Sorbonne Nord w Paryżu nauczyli owady wykrywać związki wytwarzane przez nowotwór piersi.

Badacze wszczepili chore komórki sześciu myszom. Pozostałe sześć operowali bez wszczepiania takich komórek - na wypadek, gdyby mrówki reagowały na przykład na zapach związany operacją.

Po kilku tygodniach naukowcy rozpoczęli nauczanie 70 mrówek. Były to pospolite w Europie pierwomrówki łagodne (Formica fusca). Nagradzano je wodą z cukrem, gdy kierowały się do próbki moczu chorej myszy.

Mrówki mogą wykryć zapach raka piersi w moczu myszy

Mrówki okazały się niezwykle pojętne. Zaledwie po dwóch lekcjach bezbłędnie rozpoznawały zapach nowotworu. Średnio w ciągu 20 sekund kierowały się do właściwej próbki.

Badacze postanowili też przetestować pamięć wytresowanych tak owadów. Mrówki, które nie dostawały przez pewien czas nagrody, wędrowały w stronę właściwej próbki o 5 sekund krócej niż do niewłaściwej. To niewielka, ale statystycznie istotna różnica, która sugeruje, że mrówki zapach zapamiętały.

Nie są to badania pozbawione sensu. Dostępne testy laboratoryjne są kosztowne i wymagają ludzkiej pracy. Mrówki można by nagrywać, a ich wędrówki analizować mógłby komputerowy algorytm. Byłoby to tańsze niż obecne metody. Czy tak samo skuteczne - trzeba będzie dopiero zbadać.

Meble zamiast śmieci. Polski sposób na recyklingDeutsche WelleDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas