Nowa metoda leczenia raka piersi. Jedna dawka prowadzi do regresji guza

Naukowcy opracowali nową metodę leczenia do wykorzystania w walce z rakiem piersi. Już pojedyncza dawka nowego leku okazała się skuteczna w zmniejszaniu, a nawet likwidowaniu guzów, wykazały testy. "Efekt ten jest silny i niezależny od wielkości guza", wskazują badacze.

Naukowcy szukają sposobu na walkę z rakiem piersi.
Naukowcy szukają sposobu na walkę z rakiem piersi.123RF/PICSEL

Naukowcy szukają sposobów na walkę z rakiem piersi. Jest nowy pomysł

Mimo znaczących postępów w medycynie rak piersi nadal pozostaje główną przyczyną zgonów z powodu raka u kobiet. Naukowcy nie ustają jednak w staraniach, aby znajdować nowe metody walki z tą chorobą.

Teraz naukowcy z Uniwersytetu Illinois w Urbanie i Champaign stworzyli nową metodę leczenia. Pierwsze testy wykazały, że wystarczy pojedyncza dawka nowego leku, aby zmniejszyć guza, a nawet doprowadzić do jego całkowitej regresji.

Nowy lek może szybko likwidować lub zmniejszać guzy. Przełom w leczeniu raka piersi?

Paul Hergenrother i współpracownicy opracowali wcześniej małą cząsteczkę zwaną ErSO. Ten związek co prawda niszczy komórki raka piersi, ale jednocześnie wykazano, że powoduje niepożądane skutki uboczne. Naukowcy pracowali więc dalej. W najnowszych badaniach dokonali oceny jednej pochodnej, ErSO-TFPy.

W takiej wersji lek skutecznie likwidował guzy podczas testów na zwierzętach, był dobrze tolerowany, bez widocznych szkodliwych skutków, przez wiele gatunków (myszy, szczury i psy rasy beagle). Zmniejszał też istotnie przeszczepione ludzkie guzy piersi o różnym podłożu genetycznym u myszy.

- Bardzo rzadko zdarza się, aby związek chemiczny powodował zmniejszenie guzów u myszy z rakiem piersi, a co dopiero jeśli chodzi o całkowite wyeliminowanie tych guzów i to po podaniu jednej dawki. Dlatego też z niecierpliwością czekamy na postępy w leczeniu raka piersi dzięki ErSO-TFPy - mówi Hergenrother.

Naukowcy są dobrej myśli. Czas na przetestowanie działania leku u ludzi

Wyniki badań prowadzonych przez zespół naukowców ze Stanów Zjednoczonych zostały opublikowane na łamach "ACS Central Science" pod tytułem "Pojedyncza dawka małej cząsteczki prowadzi do całkowitej regresji dużych guzów piersi u myszy". Udało się doprowadzić do regresji guzów przy pojedynczej dawce.

- Co ważne, efekt ten jest silny i niezależny od wielkości guza, a zaobserwowano eradykację nawet bardzo dużych guzów. [...] Jeśli uda się to skutecznie przełożyć na pacjentów onkologicznych, korzyści takiego leku przeciwnowotworowego, który jest skuteczny w pojedynczej dawce, będą znaczące - podkreślają autorzy badań.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

PolsatPolsat