30 milionów ludzi rocznie będzie umierało z tego powodu

Karol Kubak

Oprac.: Karol Kubak

Miliony zgonów z powodu zanieczyszczenia powietrza i ekstremalnych temperatur? Już teraz stanowi to poważny problem. Najnowsze badania naukowców wskazują, że sytuacja będzie się pogarszała w kolejnych dekadach.

Próg globalnego ocieplenia zostanie przekroczony w latach 2033-2035
Próg globalnego ocieplenia zostanie przekroczony w latach 2033-2035123RF/PICSEL

Duży poziom zanieczyszczenia powietrza i ekstremalne temperatury już teraz stają się ogromnym problemem. Naukowcy przeprowadzili prognozy, z których wynika, że roczna śmiertelność z tym związana może sięgnąć 30 milionów ludzi rocznie do końca tego stulecia.

Niepokojący wzrost śmiertelności. Wszystko przez globalne zmiany klimatu

Badania przeprowadzone w Instytucie Chemii Maxa Plancka przez międzynarodowy zespół przeprowadził zaawansowane symulacje numeryczne, które wskazały niepokojącą tendencję. Liczba zgonów związanych z zanieczyszczeniem powietrza może wrosnąć nawet pięciokrotnie, a tych z temperaturą nawet siedmiokrotnie. Naukowcy oparli swoje obliczenia na prognozach z lat 2000–2090, analizowanych w dziesięcioletnich odstępach.

— W 2000 roku około 1,6 miliona ludzi umierało każdego roku z powodu ekstremalnych temperatur, zarówno zimna, jak i gorąca. Pod koniec stulecia, w najbardziej prawdopodobnym scenariuszu, liczba ta wzrośnie do 10,8 miliona, co stanowi mniej więcej siedmiokrotny wzrost. Jeśli chodzi o zanieczyszczenie powietrza, roczna liczba zgonów w 2000 roku wynosiła około 4,1 miliona. Pod koniec stulecia liczba ta wzrasta do 19,5 miliona, co stanowi pięciokrotny wzrost — wyjaśnia w komunikacie dr Andrea Pozzer, kierownik grupy w Instytucie Chemii Maxa Plancka w Moguncji i adiunkt w Instytucie Cypryjskim w Nikozji na Cyprze.

Rozkład przestrzenny rocznej śmiertelności. materiał zewnętrzny

Badanie pokazuje znaczące różnice regionalne w przyszłych wskaźnikach śmiertelności. Przykładowo w Europie Zachodniej czy Ameryce Północnej liczba zgonów związanych z ekstremalnymi temperaturami przewyższy liczbę zgonów spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza. Tam, gdzie zmiana już jest dostrzegalna (Stany Zjednoczone, Anglia, Francja, Japonia, Nowa Zelandia), dysproporcja może się pogłębiać, a ekstremalne temperatury staną się także poważnym zagrożeniem w krajach Europy Środkowej i Wschodniej (m.in. w Polsce, Rumunii) oraz niektórych częściach Ameryki Południowej (np. Argentyna, Chile).

Przewiduje się, że do końca stulecia jedna piąta ludności świata będzie zagrożona przez globalny wzrost temperatury w większym stopniu bardziej niż przez zanieczyszczenie powietrza. Oczywiście trzeba zaznaczyć, że to zanieczyszczenie ma istotny wpływ w zmianach klimatu. Badacze jednogłośnie wskazują, że zmiany klimatu są nie tylko problemem środowiskowym, ale także bezpośrednim zagrożeniem dla życia. Zaznaczają, że należy już teraz wdrożyć zdecydowane środki zapobiegawcze.

Źródło: Towarzystwo Maxa Plancka

Literatura źródłowa: Andrea Pozzer et al, Atmospheric health burden across the century and the accelerating impact of temperature compared to pollution,(2024).DOI: 10.1038/s41467-024-53649-9

Odbudowa katedry Notre-Dame w Paryżu ukończona. Ponowne otwarcie 8 grudniaAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas