Armia USA połączyła dwa wraki F-35. Efekt godny Frankensteina?
Siły Powietrzne USA dokonały czegoś niezwykłego, a mianowicie połączyły dwa wraki myśliwców F-35A Lightning II, które zostały odzyskane po wypadkach. Jak wyjaśniają, projekt nazwany "Franken-bird" był ogromnym wyzwaniem inżynieryjnym, którego realizacja zajęła prawie rok i kosztowała 6 mln dolarów, ale opłacało się.
![Franken-bird w powietrzu. Armia zaoszczędziła ponad 70 mln dolarów](https://i.iplsc.com/000KK623UOVEAAJW-C322-F4.webp)
Połączenie głównych struktur dwóch różnych F-35 w celu stworzenia w pełni sprawnego myśliwca to pierwsze takie przedsięwzięcie w historii Sił Powietrznych USA. Oba uszkodzone odrzutowce w innym przypadku trafiłyby na złom jako wyjątkowo kosztowne odpady. Jeden z nich doznał awarii przedniego podwozia w bazie Hill w 2020 roku, a drugi został uszkodzony przez pożar silnika w bazie Eglin na Florydzie w 2014 roku.
Będzie Pan zadowolony...
Za projekt odpowiadała grupa lotników z 388. Skrzydła Myśliwskiego w bazie w Utah, którą wspierało biuro programu F-35 Joint Program Office, Ogden Air Logistics Complex oraz Lockheed Martin. Zespoły musiały wykazać się kreatywnością, projektując i konstruując specjalistyczne narzędzia oraz sprzęt do połączenia różnych części samolotów. Po zakończeniu montażu gotową konstrukcję "Franken-bird" przetransportowano do hangaru, a następnie oblatano.
Kiedy otrzymaliśmy samolot, był praktycznie pustą skorupą. Było wiele zadań do wykonania, których nigdy wcześniej nie realizowaliśmy na poziomie jednostki
Zmienili pustą skorupę w F-35
Lotnicy musieli odbudować cały myśliwiec od podstaw – przeprowadzić nowe okablowanie, zrekonstruować kokpit i awionikę oraz ponownie nałożyć powłokę pochłaniającą fale radarowe, która zapewnia zdolności stealth. Po pomyślnych testach F-35 został wysłany do do zakładów Lockheed Martin w Fort Worth w Teksasie na końcowe certyfikacje, które potwierdziły sukces projektu. Ostatecznie myśliwiec powróci do 388. Skrzydła Myśliwskiego i dołączy do działań operacyjnych w 4. Eskadrze Myśliwskiej.
Technicy pozostawili szczegółową dokumentację z projektu, która zostanie uwzględniona w oficjalnych podręcznikach technicznych dla zespołów obsługujących F-35, co pomoże w przyszłej konserwacji i bezpieczeństwie tych myśliwców.
Co najbardziej imponujące, całkowite koszty odbudowy wyniosły mniej niż 6 milionów dolarów, a dla porównania nowy F-35A Lightning II kosztuje ponad 80 milionów dolarów! Możliwość przywrócenia do życia zaawansowanego technologicznie myśliwca z odzyskanych wraków to nie tylko imponujące osiągnięcie, ale także ogromna oszczędność.