Duńskie Leopardy płyną do Polski

Duńczycy wysłali na ćwiczenia Defender Europe najnowsze czołgi w swoim arsenale Leopard 2A7. Pierwszy raz na ćwiczeniach w Drawsku Pomorski weźmie udział ten rodzaj sprzętu.

Leopard 2A7 - najnowsza wersja czołgu

To będzie debiut tej maszyny w najnowszej dostępnej wersji na polskim poligonie. Czołg Leopard 2 produkowany seryjnie od 1979 roku jest jednym z najnowocześniejszych wozów bojowych na świecie w swojej kategorii i jednym z najlepszych czołgów podstawowych, a pod względem ilości użytkowników zagranicznych wygrywa zdecydowanie z innymi czołgami zachodnimi tej samej generacji. Leopard jest również bardzo podatny na modernizację, a ostatnią jest właśnie unowocześnienie maszyny do standardu 2A7.

Reklama

Załoga Leoparda to 4 osoby, a czołg waży ponad 68 ton, z czego sama wieża z armatą to 21 tony. W terenie czołg może poruszać się z prędkością 50 km/h, na szosie nawet o 20km/h więcej. Czołg wyposażony jest w nową armatę L55A1, z lufą o długości 55 kalibrów gładkolufowa pozwalające na strzelanie amunicją programowalną, ale i podkalibrową nowej generacji o zwiększonej przebijalności oraz 2 karabiny maszynowe MG3. Dodano również dodatkowe opancerzenie kadłuba i wieży oraz wzmocniono ochronę przeciwminową.

Poza tym duńskie  2A7 wyposażone są w nowe przyrządy obserwacyjne oraz system kierowania ogniem. Wymieniono również systemy elektroniczne oraz dodano pomocniczą jednostkę napędową. Czołg dysponuje również kamuflażem mobilnym oraz nowym system obrony przed bronią masowego rażenia. Leopardy wykorzystano podczas misji bojowych w Afganistanie 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wojna w Ukrainie | Ukraina | Rosja | Leopard 2 | Polska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy