Flota dronów leci do Ukrainy. Wesprą Leopardy i Abramsy

Twórca dronu Bayraktar TB2, turecka firma Baykar Makina ogłosiła, że w ramach swojego wsparcia, wysyła na Ukrainę zaawansowane drony, które pomogą żołnierzom walczyć z rosyjskim agresorem.

Flota dronów leci do Ukrainy. Wesprą Leopardy i Abramsy
Flota dronów leci do Ukrainy. Wesprą Leopardy i Abramsy123RF/PICSEL

Tureckie drony Bayraktar TB2 odegrały ogromną rolę na froncie w pierwszych miesiącach wojny w Ukrainie. Pomimo tego faktu, Rosjanom udało się zniszczyć sporo tych maszyn. W międzyczasie, dzięki międzynarodowym zbiórkom, udało się wysłać do Ukrainy dziesiątki nowych bezzałogowców.

Teraz firma Baykar Makina ogłosiła, że chce dołożyć swoją cegiełkę do ostatecznego pokonania rosyjskiego okupanta w Ukrainie. W ciągu najbliższych tygodni, na froncie ma pojawić się kilkanaście nowych dronów Bayraktar TB2. Dwie sztuki będą jednak prezentem od tureckiej firmy. Wszystkie drony mają wesprzeć czołgi Leopard i Abrams, które zostaną przesłane do Ukrainy przez kraje NATO w ciągu najbliższych 2 miesięcy.

Drony Bayraktary TB2 zrobiły furorę w Ukrainie

Bayraktary TB2 pomagają armii ukraińskiej w misjach obserwacyjnych i rozpoznawczych wroga na wschodzie kraju. Dzięki tym maszynom udało się zlikwidować wiele oddziałów okupanta i zniszczyć niezliczoną liczbę sprzętu.

Bayraktar TB2 to dron klasy MALE (Medium Altitude Long Endurance). Wykonany jest z kompozytów węglowych oraz aluminium. Maszyna 6,5 metra długości i 12 metrów rozpiętości skrzydeł. Dron może latać z maksymalną prędkością 130 km/h, wznieść się na 8200 metrów i pozostać w powietrzu przez 27 godzin.

Na ich pokładzie znajdują się dwa rodzaje broni, szybujące pociski przeciwpancerne MAM-L o zasięgu do 8 kilometrów oraz MAM-C z głowicami uniwersalnymi, które są w stanie przebić do 200 mm stali RHA i razić odłamkami cele do 20 metrów od miejsca uderzenia.

Produkcja nowego dronu Bayractar TB3 w Turcji

Co ciekawe, firma Baykar Makina niebawem ruszy z produkcją o wiele bardziej zaawansowanego dronu o nazwie TB3. Maszyny mają być nieco większe od poprzednika, bo mowa o długości 8,35 metrów i 14-metrowej rozpiętości skrzydeł (było odpowiednio 6,5 i 12 metrów) i latać jeszcze szybciej z prędkością przelotową na poziomie 232 km/h oraz maksymalną 300 km/h (było 130 i 220 km/h).

TB3 będą miały jeszcze bardziej różnorodne uzbrojenie, a do tego składane skrzydła oraz możliwość startu i lądowania z lotniskowców o krótkich pasach startowych. Nowy dron pojawi się na pokładzie tureckiego lotniskowca TCG Anadolu, w zależności od konfiguracji, zmieści  się tam od 50 do 110 Bayraktarów TB3.

Zaginione zdjęcia z getta. POLIN pokaże je na wystawieAFPTV / AFPAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas