Ich start to alarm w całej Ukrainie. To „superbroń” Putina

W porannym ataku rakietowym na Ukrainę 2 stycznia Rosjanie użyli rekordowej liczby potężnych pocisków Ch-47M2 Kindżał, przenoszonych przez myśliwce MiG-31K.

Myśliwce MiG-31K to jedna z najstraszniejszych broni Rosjan
Myśliwce MiG-31K to jedna z najstraszniejszych broni RosjanWikimedia Commons / Fedor LeukhinWikimedia Commons
Myśliwce MiG-31K to jedna z najstraszniejszych broni RosjanWikimedia Commons / Fedor LeukhinWikimedia Commons

Pociski Kindżał uderzyły w Kijów. Padł rekord

Podczas porannego ataku rakietowego na Ukrainę w Kijów uderzyło aż 10 pocisków Ch-47M2 Kindżał, które Rosjanie nazywają swoją cudowną bronią. To największa liczba tych pocisków, jaką użyto podczas jednego dnia od początku wojny w Ukrainie.

Po godz. 6.30 2 stycznia Siły Powietrzne Ukrainy po raz pierwszy wydały oficjalne ostrzeżenie, że z rejonu sumskiego prawdopodobnie nadlatują pociski Kh-47M2 Kindżał (pol. Sztylet). W powietrzu zidentyfikowano aż 9 ciężkich myśliwców Mig-31K, które przenoszą te pociski. Szybko potwierdzono, że 9 "Sztyletów" faktycznie leci w kierunku Kijowa.

O godz. 7.30 wydano kolejny alarm, że kolejny Mig-31K wystartował z lotniska Savasleyka w regionie Niżnego Nowogrodu, mogąc przenosić pocisk Kindżał. Obawy te potwierdziły kolejne eksplozje w Kijowie.

Ukraińcy oficjalnie podali, że rekordowy atak Kindżałów miał się też okazać rekordową klapą. Siły Powietrzne Ukrainy po zakończeniu ataku poinformowały o zestrzeleniu wszystkich 10 pocisków Ch-47M2 Kindżał, najprawdopodobniej za pomocą systemów Patriot. Na razie trudno w 100 procentach potwierdzić jak i zaprzeczyć tym doniesieniom.

Broń, która wywołuje alarm w całej Ukrainie

Pomimo doniesień ukraińskiego wojska o neutralizowaniu pocisków Ch-47M2 Kindżał dalej są one bronią respektowaną przez Kijów. Świadczy o tym sam fakt, że gdy tylko wykryty zostanie start myśliwca MiG-31K zdolnego do przenoszenia pocisku, uruchamiany jest alarm na terenie całej Ukrainy..

Alarmy ogłasza się często bez względu na to czy zidentyfikowano przenoszenie pocisku. Rosja podczas wojny wykorzystuje myśliwce MiG-31K tylko do ataków rakietowych, stąd Ukraińcy mają przynajmniej możliwość przewidzenia ataku i przygotowania się na niego

MiG-31K. Zwiastun krajowego zagrożenia

MiG-31 to dokładniej ciężki myśliwiec przechwytujący, który został stworzony do patrolowania odległych rubieży rosyjskiego terytorium i szybkiego przechwytywania celów, które naruszyłyby przestrzeń powietrzną kraju na dużych wysokościach. Standardowo patroluje tereny Arktyki, do których Rosja rości sobie prawo. Mają być pierwszą linią obrony przed ewentualnym nalotem amerykańskich bombowców strategicznych.

Wprowadzone do służby w 1981 roku przeszły liczne modyfikacje, tworząc standard MiG-31BM. Wykorzystuje nowy radar Zasłon-M, który w może wykryć do 24 celów w odległości do 400 kilometrów i atakować je na odległości 280 kilometrów, dzięki pociskom R-37. Ostateczną wersją rozwojową jest właśnie MiG-31K, przystosowany specjalnie do przenoszenia pocisków Ch-47M2 Kindżał.

Ciężki myśliwiec MiG-31KMinisterstwo Obrony RosjiWikimedia Commons

Parametry myśliwca MiG-31K:

  • Długość: 22,69 m
  • Rozpiętość skrzydeł: 13,46
  • Wysokość: 6,15
  • Maksymalna masa bojowa: 46200 kg
  • Napęd: 2x silniki PNPP Aviadvigatel D-30F6
  • Prędkość maksymalna: 3000 km\h
  • Pułap: 20600 m
  • Maksymalny zasięg (z dodatkowymi zbiornikami na paliwo): 3 300 km

Ch-47M2 Kindżał to jedna z najnowszych broni rosyjskiego arsenału. Moskwa zapewniała, że jest to pocisk hipersoniczny, jednak realia są inne. To tak naprawdę pocisk aerobalisytczny, który po wypuszczeniu z myśliwca MiG-31K leci z bardziej wypłaszczoną i nieregularną trajektorią w porównaniu do pocisków balistycznych, zachowując częściową manewrowość, pozwalającą uniknąć zestrzelenia.

Niemniej według think-thanku Royal United Services Institute Ch-47M2 Kindżał nie utrzymuje poziomu manewrowości jak standardowe pociski hipersoniczne. Poza tym obecnie praktycznie każdy pocisk balistyczny osiąga w pewnym momencie prędkość hipersoniczną (5-krotność prędkości dźwięku), a sam Kindżał nie utrzymuje swojej maksymalnej prędkości przez cały lot. Stąd Kindżał jest bardziej pociskiem balistycznym wystrzeliwanym z powietrza tylko o kilku właściwościach hipersonicznych.

Pocisk Ch-47M2 Kindżał przenoszony przez myśliwiec MiG-31Kkremlin.ruWikimedia Commons

Parametry pocisku Ch-47M2 Kindżał:

  • Długość: ~ 8 m
  • Średnica: ~ 1 m
  • Zasięg: 1200-2000 km
  • Prędkość maksymalna: 10 Ma (ok. 12 tys. km\h)
  • Masa całkowita: 4300 kg
  • Masa ładunku wybuchowego: 480 kg
Suplementy nie podlegają żadnej kontroli. Łykamy je na potęgęINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas