Koreańska artyleria rządzi w Orzyszu. Armia pokazała zdjęcia

1. Mazurska Brygada Artylerii posiada już na swoim wyposażeniu armatohaubice K9A1. Pokazali je na zdjęciach z poligonu Orzysz, gdzie żołnierze przechodzą kolejne ćwiczenia na tym sprzęcie.

Polacy pokazali zdjęcia armatohaubic K9A1. Wykonują na nich ważne ćwiczenia
Polacy pokazali zdjęcia armatohaubic K9A1. Wykonują na nich ważne ćwiczeniaDowództwo Generalne Rodzajów Sił ZbrojnychFacebook

Armatohaubice K9 w Wojsku Polskim

Do Polski dotarło już 120 południowokoreańskich armatohaubic K9A1 Thunder kalibru 155 mm. Wszystkie stanowią przedmiot umowy z 26 sierpnia 2022, w której za 2,4 mld dolarów Agencja Uzbrojenia zakupiła 212 tych maszyn. 1 grudnia 2023 roku Polska zakupiła jeszcze 152 K9 w ramach umowy opiewającej aż na 2,6 mld dolarów, z których 146 ma powstać w specjalnej spolonizowanej wersji K9PL. Południowokoreańskie armatohaubice zastępują w polskiej armii starsze systemy typu 2S1 Goździk kalibru 122 mm, których część trafiła na Ukrainę w ramach militarnej pomocy.

Polscy żołnierze pokazali szkolenie na nowej artylerii. K9 w akcji

Armatohaubice K9 trafiają do jednostek stacjonujących na wschodzie kraju. Do tej pory wprowadzono je do 1. Mazurskiej Brygady Artylerii, 14. Dywizjonu Artylerii Samobieżnej i 18. Pułku Artylerii. Pierwsza jednostka pokazała właśnie swoje najnowsze szkolenie z użytkowania armatohaubic K9A1 w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz. Jak się dowiadujemy "żołnierze doskonalili umiejętności dowodzenia, współdziałania", a sama artyleria pokazała swoją efektywność.

Obecnie Wojsko Polskie posiada tylko armatohaubice K9 Thunder w wersji A1. Już w Korei Południowej w zakładach producenta Hanwha Defense są produkowane z polskimi systemami łączności i systemem kierowania ogniem ZZKO TOPAZ.

Parametry taktyczno-techniczne armatohaubice K9A1

  • Długość: 7,44 m
  • Szerokość: 3,4 m
  • Wysokość: 2,73 m
  • Masa bojowa: 47 t
  • Załoga: 5 osób
  • Napęd: silnik diesla MTU MT 881 Ka-500 o mocy 1000 KM
  • Prędkość maksymalna: 67 km\h
  • Zasięg: 480 km
  • Uzbrojenie główne: haubica 155 mm/L52
  • Uzbrojenie dodatkowe: 1x karabin maszynowy kalibru 7,62 mm
  • Donośność: 40 km

Wspomniana spolonizowana wersja K9PL ma być oparta o technologie opracowane na bazie koreańskiej wersji K9A2. Dodatkowo ma posiadać polskie rozwiązania stosowane w innych pojazdach naszej armii m.in. system aktywnej obrony "soft-kill" Obra-3. Wykrywa on wrogie lasery i dalmierze i stawia ochronną zasłonę dymną za pomocą wyrzutni granatów dymnych.

Polskie armatohaubice K9 pod lupą

Według pierwotnych planów od 2026 roku produkcja K9PL miała rozpocząć się w polskich zakładach Huta Stalowa Wola. Jednak na ten moment ten plan najprawdopodobniej się nie ziści. Dopiero 10 maja 2024 roku pomiędzy HSW a Hanwha Defense podpisano list intencyjny, który dał możliwość zawarcia stosownych umów co do transferu technologii potrzebnych do serwisu i modernizacji K9 w Polsce. Jak podawała Polska Zbrojna w artykule Srogie oblicze boga wojny z 5 września 2024, od stycznia 2025 roku HSW miało być gotowe do serwisowania armatohaubic z Korei. Publicznie nic nie wiadomo o stanie tych planów.

Warto dodać, że także 7 lutego poseł Koalicji Obywatelskiej Jarosław Wałęsa złożył do Ministerstwa Obrony Narodowej interpelację w sprawie armatohaubic K9 w Wojsku Polskim. W niej podnosi m.in. kwestię zasadność zakupu dużej liczby armatohaubic K9 przy produkowaniu przez HSW ich polskiego odpowiednika – AHS Krab. Pyta także o monitorowanie stanu zużywania się części do armatohaubic K9 w związku z doniesieniami z Norwegii o ich zbyt szybkiej degradacji. Przy tym zakup i wdrożenia armatohaubic K9 jest częścią tegorocznej kontroli Najwyższej Izby Kontroli.

Jak ugotować idealne jajko? Naukowcy opracowali przepis© 2025 Associated Press