Największa baza NATO w budowie. Powstaje pod nosem Rosji

Rumunia rozpoczyna proces rozbudowy jednej ze swoich najważniejszych baz wojskowych, znajdującą się ok. 100 kilometrów od granicy z Ukrainą. Będzie to największa baza NATO w Europie.

Rozpoczęła się rozbudowa 57. Bazy Lotniczej Rumuńskich Sił Powietrznych, znajdującej się obok miejscowości Mihail Kogălniceanu w pobliżu portowej Konstancy. Jak donosi portal Defense News powiedział o tym rumuński minister obrony narodowej Angel Tîlvăr, podczas ceremonii z okazji święta jednostki. Potwierdził tym doniesienia mediów z marca.

Plany rozbudowy bazy obok Mihail Kogălniceanu pojawiły się jeszcze przed rosyjską inwazją z 2022 roku. Miejsce to od ćwierć wieku stanowi bazę NATO, w której obecnie stacjonuje ok. 5000 żołnierzy Sojuszu. Teraz ma stać się prawdziwym centrum operacyjnym jego wschodniej flance

Reklama

Jak wielka będzie największa baza NATO

57. Baza Lotnicza Rumuńskich Sił Powietrznych znajduje się 100 kilometrów od granicy rumuńsko-ukraińskiej i ok. 330 kilometrów od Krymu. Ta jednostka pod nosem Rosji ma zostać przekształcona w największą bazą NATO w Europie. Według planów rozbudowy cały obiekt będzie zajmował obszar ok. 2800 ha, wyprzedzając wielkością sławne Ramstein Air Base.

Baza przy mieście Mihail Kogălniceanu rozwinie gotowość bojową NATO w regionie oraz możliwości kontroli i rekonesansu nad Morzem Czarnym. Już stanowi miejsce, skąd startują samoloty jak F-16 i drony m.in. MQ-9 Reaper, które patrolują wody, które Rosja uważa niejako za swoje.

Ile będzie kosztować budowa największej bazy NATO

Rozbudowa 57. Bazy Lotniczej Rumuńskich Sił Powietrznych zakłada stworzenie tak naprawdę prawdziwego wojskowego miasteczka wielkości Cieszyna, które pomieści 10 tysięcy żołnierzy i ich rodziny. Powstać mają nowe pasy startowe, magazyny uzbrojenia czy hangary. Dla rodzin żołnierzy zbudowane zostanie osiedle ze szkołami, przedszkolami i szpitalem.

Największa baza NATO ma osiągnąć gotowość operacyjną do 2040 roku. Cały koszt rozbudowy wyceniono na 2,5 mld dolarów. Zapewniona będzie jej najlepsza ochrona na bazie sprzętu jaki Rumunia dopiero kupiła lub ma zamiar kupić m.in. baterie systemów Patriot.

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie. 

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: NATO | Rumunia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy