Niemiecki Gepard zestrzelił rosyjską rakietę nad Ukrainą. Jest nagranie
Siły Zbrojne Ukrainy opublikowały nagranie filmowe z momentu zestrzelenia przez niemieckie samobieżne działo przeciwlotnicze typu Gepard jednego z pocisków lecącego w stronę ukraińskiego miasta.
W poniedziałek (05.12) doszło do już dziewiątego rosyjskiego potężnego ataku rakietowego na ukraińskie miasta od czasu rozpoczęcia wojny w Ukrainie w lutym bieżącego roku. Siły Zbrojne Ukrainy poinformowały, że własne systemy obrony powietrznej S-300 i te dostarczone przez najróżniejsze kraje świata, zestrzeliły co najmniej 60 pocisków z ponad 70 wystrzelonych przez rosyjską armię.
Rosjanie wystrzelili w kierunku Ukrainy 70 rakiet
38 rakiet Ch-101/Ch-555 zostało odpalonych z ośmiu samolotów Tu-95 z regionu Morza Kaspijskiego i Wołgodońska w obwodzie rostowskim w Rosji. Tymczasem kolejne 22 rakiety typu Kalibr nadleciały z okrętów Floty Czarnomorskiej, a 3 rakiety manewrujące Ch-22 wystrzelono z bombowców strategicznych Tu-22M3 oraz 6 rakiet Ch-59 i 1 Ch-31P z myśliwców Su-35.
Jedna z rakiet dalekiego zasięgu została zestrzelona przez niemieckie samobieżne działo przeciwlotnicze typu Gepard. Nagranie z tego wydarzenia zostało opublikowane przez Siły Zbrojne Ukrainy na serwisie Twitter. Pocisk miał trafić w infrastrukturę energetyczną jednego z ukraińskich miast leżącego na wschodzie kraju.
Co oferuje działo przeciwlotnicze Gepard?
Gepard, to niemieckie samobieżne działo przeciwlotnicze zbudowane na podwoziu czołgu Leopard 1. Zostało zbudowane w 1965 roku. Załoga składa się z 3 osób (dowódcy, kierowcy i celowniczego). Gepard napędzany jest silnikiem wysokoprężnym o mocy 830 KM, który umożliwia osiągnięcie prędkości 65 km/h po drodze oraz podróżowanie w zasięgu 600 km. Wóz jest długi na 7,73 metra, szeroki na 3,71 metra oraz wysoki na 4,03 metra. Grubość pancerza dochodzi do 70 mm. Pojazdy ważą 48 ton.
Pojazd wyposażono w dwie sprzężone armaty przeciwlotnicze kal. 35 mm z zapasem amunicji 640 sztuk oraz własną stację radiolokacyjną, co umożliwia mu prowadzenie samodzielnej obserwacji sytuacji w powietrzu i rozpoznawanie własnych i wrogich samolotów oraz ich zwalczanie.
Dane potrzebne artylerzyście do celowania, obliczane są automatycznie na podstawie prędkości, wysokości, kierunku lotu celu oraz parametrów balistycznych pocisków i panujących warunków atmosferycznych. Ogień może być również prowadzony przy użyciu celowników optycznych. Może on namierzyć cele w odległości do 6 kilometrów. Gepard jest w stanie walczyć z celami naziemnymi, ale jest w tym o wiele mniej efektywny.