Piękne zdjęcia Księżyca z japońskiego lądownika SLIM

Tydzień temu na Srebrnym Globie miękko osiadł japoński lądownik o nazwie SLIM, który wystrzelony został w kosmos 7 września ubiegłego roku. Kraj Kwitnącej Wiśni dokonał tego jako piąty na świecie.

Piękne zdjęcia Księżyca z japońskiego lądownika SLIM
Piękne zdjęcia Księżyca z japońskiego lądownika SLIMJAXAmateriały prasowe

Japońska Agencja Kosmiczna (JAXA) ogłosiła, że lądownik o nazwie SLIM miękko osiadł na powierzchni Księżyca i rozpoczął się proces badań. W mediach społecznościowych pojawiły się pierwsze zdjęcia wykonane z małego robota o nazwie LEV-2. Możemy na nich zobaczyć zarówno lądownik SLIM, jak i otaczające go księżycowe skały.

Co ciekawe, japońscy astronomowie już nadali wymowne nazwy tym głazom. Nie trudno się domyślić, że gdy mowa o Kraju Kwitnącej Wiśni, to pojawią się dobrze wszystkim znane nazwy z japońskiego świata popkultury. Skałę, która wygląda jak głowa psa, np. nazwano Shibainu, na cześć popularnej rasy psów.

Pierwsze zdjęcia Księżyca z japońskiego lądownika SLIM

Japońska Agencja Kosmiczna podała, że lądownik SLIM osiadł miękko na powierzchni Srebrnego Globu w granicy zaledwie 50 metrów od wyznaczonego punktu. Trzeba tutaj podkreślić, że w poprzednich misjach, lądowniki mogły zboczyć z kursu i osiąść nawet kilka kilometrów od wyznaczonego punktu. Jest to zatem najdokładniejsze lądowanie na tym globie w historii misji kosmicznych. Urządzenie znajduje się na zboczu krateru Shioli, nieco na południe od księżycowego równika. W jego wnętrzu znajduje się wiele chybotliwych odłamków skalnych.

Japonia może mówić o wielkim sukcesie w realizacji swojej karkołomnej misji wysłania lądownika SLIM (Smart Lander for Investigating Moon) na naturalnego satelitę naszej planety. Lądowanie na niegościnnym globie to wciąż trudne przedsięwzięcie, które udało się do tej pory tylko Związkowi Radzieckiemu, Stanom Zjednoczonym, Chinom i Indiom.

Misja SLIM to wstęp do kolonizacji Księżyca

Lądownik SLIM został wysłany w kosmos 7 września ubiegłego roku na szczycie rakiety H-IIA z japońskiego Tanegashima Space Center. Cała misja przebiegła w pełni pomyślnie. Nie wystąpiły żadne większe trudności w komunikacji z lądownikiem, a wszystkie systemy pokładowe spisały się na medal. To pokazuje, że japońskie firmy kosmiczne uczyniły duży krok w kierunku rozwoju technologii niezbędnych do kolonizacji Księżyca i zainaugurowania ery kosmicznego górnictwa.

Sukces Japonii na drodze podboju Księżyca

Z lądownika miały zostać uwolnione tuż przed lądowaniem dwa małe autonomiczne roboty księżycowe. Rolą urządzeń będzie sfotografowanie powierzchni Księżyca i wykonanie kilku cennych eksperymentów, które mają pozwolić lepiej przygotować misje załogowe związane z próbą kolonizacji naturalnego satelity naszej planety. Japonia nie ukrywa, że zależy jej również na rozpoczęciu ery kosmicznego górnictwa. Na Księżycu znajduje się wiele surowców, które mogą np. zrewolucjonizować ziemską energetykę.

Ukraina. Muzycy w mundurach podnoszą morale ukraińskich żołnierzyDeutsche WelleDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas