Polskie czołgi teraz atakują Rosjan na terenie Rosji

Polskie czołgi PT-91 Twardy, które Wojsko Polskie jakiś czas temu przekazało Siłom Zbrojnym Ukrainy, biorą udział w ofensywie na rosyjski obwód kurski.

Polskie czołgi atakują Rosjan na terenie Rosji
Polskie czołgi atakują Rosjan na terenie Rosji117th Separate Mechanized Brigade123RF/PICSEL

Od kilku dni, w rosyjskim obwodzie kurskim trwa niespodziewana ofensywa Sił Zbrojnych Ukrainy i Legionu "Wolna Rosja". Okazuje się, że polskie czołgi PT-91 Twardy znajdują się na szpicy tej akcji. To pierwszy raz w historii, gdy polskie maszyny atakują Rosję na jej własnym terytorium. W sieci pojawiły się zdjęcia czołgów, które jakiś czas temu Wojsko Polskie przekazało ukraińskiej armii.

Ukraińscy żołnierze bardzo chwalą PT-91 Twardy. Dotychczas były dla nich niezastąpionym elementem skutecznych walk z armią Kremla w obwodzie charkowskim czy donieckim. Teraz z ich pomocą Siły Zbrojne Ukrainy w ciągu zaledwie trzech dni zdobyły ponad 500 kilometrów kwadratowych rosyjskiej ziemi w obwodzie kurskim.

Polskie czołgi PT-91 Twardy atakują Rosjan na terenie Rosji

Co najważniejsze, władze Polski ogłosiły, że Ukraińcy bez żadnych przeszkód mogą używać dostarczonego przez nas sprzętu i maszyn na terenach Ukrainy okupowanych przez Rosjan oraz bezpośrednio na terytorium Rosji. Według ujawnionych informacji, obecnie na czołgach PT-91 działa 22. Brygada Zmechanizowana.

Ukraińcy w ciągu ostatniego roku wojny zmodyfikowali nasze maszyny, by jeszcze lepiej sprawowały się na froncie. Żołnierze chwalą je za ich elastyczność w realizacji różnych misji i wytrzymałość. Co ciekawe, na zdjęciu opublikowanym przez członków 117. Oddzielnej Brygady Zmechanizowanej można zobaczyć różne wcześniej nieznane modyfikacje, które mają zapewnić dodatkową ochronę.

Ukraińcy udoskonalili polskie czołgi PT-91 Twardy

Czołg otrzymał dodatkowe kostki ERA Kontakt-1 na dolnej płycie kadłuba i po bokach, gdzie uzupełniły one oryginalne polskie kostki ERA ERAWA. Dodatkowo czołg dostał prowizoryczny pancerz listwowy, który umieszczono po bokach i wokół wieży. Nie zabrakło też popularnej ostatnio klatki ochronnej w górnej części czołgu, chroniącej przed dronami kamikadze. Wymieniono też oryginalne błotniki na gumowe.

PT-91 Twardy pierwszy raz wziął udział w walkach na Ukrainie w czerwcu 2023 roku, w nowo powstałej 22. Brygadzie Zmechanizowanej. To niezwykle ważny czołg polskich sił pancernych. Jest swoistym symbolem modernizacji armii z postsowieckiego wojska w jeden z filarów NATO. Gdy wszedł do służby w latach 90. był niejako pomostem między dawnymi rozwiązaniami a zachodnimi technologiami.

Czym jest polski czołg PT-91 Twardy?

Ukraińcy wielokrotnie pokazywali, że polski czołg uratował im życie. Kilka dni temu, w sieci pojawił się film, na którym pokazano, jak Rosjanie posyłają w kierunku PT-91 kilka pocisków, trafiając raz za razem. Nawet po pięciu trafieniach załoga PT-91 postanowiła się bezpiecznie ewakuować z pojazdu. Nagranie jest więc dowodem, że polska konstrukcja spełniła swoje zadanie, ratując załogę przed zmasowanym ogniem.

PT-91 Twardy powstał w latach 90. jako rozwinięcie poradzieckiej konstrukcji T-72M1, czerpiąc dużo z krajowych technologii. W kwestii ochrony obok wspomnianego pancerza ERAWA czołg posiada także system ostrzegawczy Obra, który wykrywa wrogie lasery i dalmierze i gdy czołg zostanie wzięty na cel, stawia zasłonę dymną. Za optykę odpowiada system SKO-Drawa, zapewniający m.in. ulepszoną termowizję.

Z ulepszeń względem starszego T-72M1, PT-91 Twardy standardowo posiadał silnik Wola S-12U o mocy 850 koni, ale po modyfikacji pozostała jednostka S-1000, która generuje o 250 koni więcej. Silnik pozwala rozpędzić maszynę do 45 km/h w terenie. De facto to, co zostało z pierwowzoru w PT-91 to działo, czyli radziecka armata gładkolufowa armata 125 mm L48-2A46 Rapira.

Japonia w Pierścieniu Ognia. Naukowiec wyjaśnia przyczyny trzęsień ziemi© 2024 Associated Press
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas