Polskie F-16 królują w Wielkiej Brytanii. Zobacz film

Siły Powietrzne Wielkiej Brytanii organizują wielkie ćwiczenia Cobra Warrior 24-2. Biorą w nich udział polscy piloci samolotów F-16. Ich pracę pokazuje specjalne nagranie.

Start polskich F-16 w Wielkiej Brytanii

Cobra Warrior w Wielkiej Brytanii to jedne z najważniejszych ćwiczeń NATO. Bierze w nich udział ponad 80 samolotów z sześciu państw. W tegorocznej edycji swoje umiejętności sprawdzają w nich także piloci samolotów wielozadaniowych F-16 polskiej 3. Eskadry Lotniczej z bazy Poznań-Krzesiny.

Reklama

Lotnicy naszych sił powietrznych podczas ćwiczeń bazują w RAF Waddington w środkowej Wielkiej Brytanii. Regularnie wykonują misje ćwiczebne, współpracując szczególnie z pilotami fińskich i kanadyjskich sił powietrznych.

Dowództwo RAF Waddington pokazało, jak wygląda operowanie na zatłoczonym lotnisku w specjalnym nagraniu. Od razu można na nim rozpoznać samoloty F-16 z biało-czerwoną szachownicą.

Wielkie ćwiczenia NATO

Na nagraniu obok polskich F-16 można także zobaczyć samoloty F/A-18 Super Hornet kanadyjskich i fińskich sił powietrznych. Obok samej procedury kołowania i startu na lotnisku, widać także ćwiczenia tankowania w powietrzu.

Na tegorocznych ćwiczeniach Cobra Warrior 24-2 piloci różnych państw trenują skoordynowane działania taktyczne jak patrolowanie, walka w powietrzu czy niskie przeloty. Skala ćwiczeń jest ogromna, o czym świadczy fakt, że do bazowania wszystkich samolotów i pilotów udostępniono 10 baz sił powietrznych Wielkiej Brytanii.

Podczas ćwiczeń niebo zapełnia ogromna liczba różnych maszyn. To zarówno samoloty wielozadaniowe F-16 i F-35, myśliwce Eurofighter Typhoon i F-15 czy tankowce CC-130HT.

Polscy piloci znów nad brytyjskim niebem

Loty polskich lotników nad Wielką Brytanią mają także bardzo symboliczną wartość. Tradycja 3. Eskadry Lotniczej związana jest bowiem z Dywizjonem 302, jedną z najsławniejszych jednostek polskich pilotów, biorących udział w Bitwie o Anglię.

3. Eskadra Lotnictwa Taktycznego przejęła na swoje odznaczenie symbol kruka, od dawnego Dywizjonu 302. Powszechnie pilotów i samoloty 3. Eskadry nazywa się RAV3NS od angielskiego Ravens - kruki.

Historyczne związanie z Dywizjonem 302 3 Eskadra Lotnicza pokazuje także swoim flagowym samolotem z callsignem "Polish Air Force 302". Sama maszyna posiada także specjalne "krucze" malowanie.

Polskie F-16

Polska posiada 48 samolotów wielozadaniowych F-16, w tym 36 jednomiejscowych F-16C Block 52+ i 12 dwumiejscowych F-16D Block 52+. To obecnie najważniejsze operacyjne maszyny bojowe polskich sił powietrznych, które od momentu eksploatowania w 2006 roku, wprowadziły zachodnie standardy działania w polskich Siłach Powietrznych. Cała flota polskich F-16 ma przejść w najbliższych latach modernizacje do najnowszego standardu Block 70.

Dane taktyczno-techniczne F-16 C/D Block 52+

  • Długość: 15,03 m 
  • Rozpiętość skrzydeł: 9,45 m 
  • Wysokość: 4,8 m 
  • Masa maksymalna: 21772 kg 
  • Masa uzbrojenia: 9942 kg 
  • Pułap: 15 km 
  • Silnik: Pratt & Whitney F100-PW-229 
  • Prędkość maksymalna ok. 2 Ma (2450 km\h 
  • Pojemność paliwa: 1135 litrów/2700 z dodatkowymi zbiornikami 
  • Uzbrojenie: działko M61A1 20 mm, rakiety powietrze-powietrze (AIM-120C-5 AMRAAM, AIM-9X Super Sidewinder), rakiety powietrze-ziemia (AGM-65G2 Maverick), bomby kierowane (JDAM, GBU-12E/B, GBU-24, AGM-154C JSOW), bomby niekierowane (bomby Mk82)

 ***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Anglia | Eurofighter Typhoon | F-16 | NATO | Polska | Wielka Brytania
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy