Rosja chce, aby jej samoloty były niewidzialne. Chwalą się nową technologią

Rosjanie twierdzą, że opracowali technologię, mogącą całkowicie usunąć samoloty, drony i pociski rakietowe z wrogich radarów. Rozwiązaniem ma być specjalny materiał stealth, choć ich dotychczasowe rozwiązania pozostają w tyle za Zachodem.

  • Prototyp nowego materiał stealth opracowała firma Roselektronika, wchodząca w skład największego konglomeratu obronnego Rosji, Rostec.
  • Oparty jest na cienkich szklanych włóknach z metalowym rdzeniem. Jak mówią sami Rosjanie, to pierwszy ich taki materiał.
  • Ma on pochłaniać aż 95% promieniowania elektromagnetycznego radarów, utrudniając wykrycie.

Rosjanie tworzą materiał antyradarowy dla samolotów

Opracowany materiał ma być bardzo cienki i lekki. Wykorzystuje kilka warstw włókna szklanego, przeplatanych filamentami z metalowym rdzeniem w specjalnej izolacji.

Rostec zapewnia, że ich nowy materiał pochłania szerokopasmowe fale radiowe radarów. Według założeń jest to aż 95% padającego promieniowania elektromagnetycznego. Ma to znacząco utrudniać wykrycie latających obiektów jak samoloty, ale też drony czy pociski rakietowe. To pierwszy materiał z Rosji wykorzystujący takie rozwiązanie. 

Reklama

Z informacji Rostec wynika, jakby nowy materiał był już na zaawansowanym stopniu prac. Jednak nie podano nawet, na jakie samoloty czy drony może trafić materiał w pierwszej kolejności. Należy uznać, że jak Rosjanie pracują nad technologią, to jest ona dla nich na etapie prac eksperymentalnych.

Rosyjska technologia stealth daleko za Zachodem

Naturalne jest, że Rosja pracuje nad nowym materiałem stealth m.in. dla samolotów. Od dawna pozostaje pod tym względem w tyle za takimi krajami jak Stany Zjednoczone. Obecnie Rosja w arsenale posiada tylko jeden samolot z technologią stealth, Su-57, niemogącą się równać z np. rozwiązaniami w F-35 czy F-22.

Amerykanie mają znacznie dłuższą historię wykorzystania technologii stealth, mając doświadczenie w tworzeniu materiałów pochłaniających promieniowanie (RAM), czy samego projektu samolotu.

Przez to istnieje nawet opinia, że nie tylko rosyjski Su-57 nie może się równać pod względem technologii stealth z amerykańskimi samolotami, co nawet nie powinien być nazywany samolotem stealth.

Trudno więc oczekiwać, że zapowiedzi Rostec o nowym materiale wyjdą poza kwestie projektanckie. Szczególnie wobec sankcji, które znacząco ukręciły kark rosyjskiej technice.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Su-57 | rosyjskie lotnictwo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy