Su-57

Wtorek, 16 stycznia 2024 (12:01) Aktualizacja Piątek, 15 marca 2024 (10:56)
Samolot myśliwski piątej generacji Su-57 został zaprojektowany jako odpowiedź na amerykański program ATF i samolot F-22 Raptor. Kołowania pierwszego prototypu rosyjskiego myśliwca odbyły się 29 stycznia 2010 roku na lotnisku w Komsomolsku nad rzeką Amur. Rok później, 3 marca oblatano drugi prototyp i osiągnięto prędkość dźwięku.
Su-57 - najważniejsze informacje
Myśliwiec Su-57. /Anna Zvereva /Wikimedia

Su-57 - najważniejsze informacje

  • Rodzaj/Typ:

    sprzęt wojskowy

W roku 2013 dokonano produkcji dalszych prototypów, w których dokonywano na bieżąco zmian konstrukcyjnych, mających na celu minimalne modernizacje z powodu występowania pękania podczas intensywnych lotów.

Jest to zaawansowany technologicznie myśliwiec, który posiada wiele innowacyjnych rozwiązań. Aerodynamiczny kształt i specjalne powierzchnie sterowe pozwoliły zwiększyć poziom manewrowania i ograniczyć wykrywalność radarową. Regulowane klapy wlotowe pod kadłubem sprawiają, że przy gwałtownych manewrach myśliwiec nie traci ciągu podczas lotu.

Wyposażono go w zaawansowany system wczesnego ostrzegania, dzięki któremu można umożliwić pilotowi skuteczną identyfikację i eliminację zagrożenia.

Z uwagi na jego wszechstronność i wielozadaniowość, myśliwiec Su-57 jest w stanie przenieść szeroki zakres uzbrojenia, w tym rakiety powietrze-ziemia, powietrze-powietrze.
 
Silniki zostały zoptymalizowane pod kątem osiągów podczas lotu, dzięki czemu osiąga on duże prędkości i przyspieszenie pozwalające wykonywać uniki i skuteczny atak podczas walki powietrznej. Osiągana maksymalna prędkość wynosi 2500 km/h, a zasięg to ponad 3500 km. Dzięki technologii zastosowanej w myśliwcu rosyjskim Su-57 ma on zdolność do wykonywania zadań przy warunkach niskiej widoczności, zmniejszając przy tym ryzyko wykrycia przez radary przeciwnika.
 
Technologia stealth wykorzystywana w myśliwcu Su-57 zmniejsza wykrywalność przez radar poprzez zastosowanie absorbujących fale elektromagnetyczne powłok, kształtu samolotu i powierzchni skrzydeł sięgającej 78,8 m. Jest on bardzo trudny do wykrycia przez systemy obrony przeciwrakietowej.
 
Opierając się na informacjach nie do końca potwierdzonych, prawdopodobnie podczas wojny Rosji z Ukrainą, kilka Su-57 mogło być wykorzystywanych do zwalczania ukraińskich systemów obrony, wykazując przy tym wszechstronność i potencjał bojowy.

Su-57 - Wiadomości