Rosjanie ujawnili plany budowy swojego supermyśliwca

Kreml zamierza zwiększyć produkcję swojego najnowszego i najpotężniejszego myśliwca 5. generacji o nazwie Su-57. Dziesiątki maszyn mają skutecznej atakować strategiczne obiekty na Ukrainie.

Kreml zamierza zwiększyć produkcję swojego najnowszego i najpotężniejszego myśliwca 5. generacji o nazwie Su-57. Dziesiątki maszyn mają skutecznej atakować strategiczne obiekty na Ukrainie.
Rosja umieściła na Ukrainie swoje najnowsze myśliwce Su-57 /123RF/PICSEL

Rosyjska armia przedstawiła swoje wielkie plany mające na celu wzmocnienie lotnictwa, które dostaje potężne baty od Ukraińców. Przypominamy, że od początku roku, Rosjanie stracili dziesiątki myśliwców i bombowców. Tą smutną rzeczywistość mają odmienić myśliwce 5. generacji Su-57 Felon.

Obecnie Rosjanie mają do swojej dyspozycji ok. 10 tych maszyn. Większość to prototypy testowe, ale kilka ma nawet brać czynny udział w atakowaniu ukraińskich celów. Su-57 Felon są dla Kremla bardzo ważne, ponieważ mogą stawić czoło dostarczonym na Ukrainę myśliwcom F-16. Są one też nośnikami potężnych pocisków Kh-69. Obecnie są one bardzo trudne do zestrzelenia przez dostępne na Ukrainie systemy obrony powietrznej.

Reklama

Rosjanie ujawnili plany budowy swojego myśliwca Su-57

— Nasz najnowocześniejszy myśliwiec piątej generacji Su-57 służy do realizowania najbardziej skomplikowanych zadań. Maszyna jest w stanie wykonywać misje w warunkach zagęszczonej obrony powietrznej wroga, ze względu na posiadane zaawansowane systemy stealth. Pomimo wysokiego zaawansowania istniejących samolotów, biuro projektowe Suchoj wciąż pracuje nad udoskonaleniem i rozszerzeniem funkcjonalności w ramach zadań Północnego Okręgu Wojskowego — przekazała agencji TASS firma United Aircraft Corporation.

Co ciekawe, Rosjanie chcieliby mieć w swojej flocie co najmniej 76 sztuk tego typu maszyn do 2027 roku. Ostatnimi czasy pokonano wiele trudności produkcyjnych i można rozpocząć nowy rozdział w budowie myśliwców. Jak podaje KnAAZ, oddano do użytku zaplecze do testowania układu paliwowego samolotu i wybudowano pierwszą część hangaru do testów urządzeń pokładowych. Su-57 miały zostać w tym celu również udoskonalone. Niestety, nie podano, jakie modyfikacje zastosowano, ale można domyślać się, że są one związane z lepszym wykrywaniem wrogich samolotów oraz pocisków, które mogłyby je zestrzelić.

Rosja rozmieściła na Ukrainie swoje myśliwce Su-57

Dostarczone na Ukrainę myśliwce F-16 mają zostać wyposażone w nowego typu pociski, które mogą zadać potężne i wyniszczające ciosy dla rosyjskich armii. Nie można tutaj nie wspomnieć, że Dania czy Holandia zapowiedziały możliwość używania tych maszyn i uzbrojenia również bezpośrednio na terytorium Rosji, co stanowi ogromne zagrożenie dla rosyjskiej armii i jej centrów logistycznych leżących blisko granicy z Ukrainą. Dlatego Kreml chce użyć swoich supermyśliwców Su-57, jako ostatniej nadziei na zapewnienie lepszego bezpieczeństwa armii.

Sam Kreml reklamuje Su-57 jako "najlepszy samolot bojowy w historii rosyjskiej armii". Okazuje się, że liczby mogą wprawić w osłupienie nawet entuzjastów polityki Władimira Putina i samej rosyjskiej armii. Otóż analitycy z Defense Express przyznali, że najprawdopodobniej jest to tylko 11 maszyn, z czego siły powietrzne mogą wykorzystywać zaledwie trzy maszyny. Dla porównania, USA mają do dyspozycji aż 540 sztuk myśliwców wielozadaniowych piątej generacji F-35 i ok. 200 sztuk przewagi powietrznej F-22.

Czym jest rosyjski myśliwiec Su-57 Felon?

Su-57 zbudowano w rozwiniętej konstrukcji stealth z szerokim wykorzystaniem materiałów kompozytowych, takich jak polimer, włókno szklane i aluminiowe wypełniacze. Zapewnia to niższy poziom promieniowania radarowego i sygnatury podczerwonej, w porównaniu do starszych rosyjskich myśliwców. Niemniej w zestawieniu z amerykańskim myśliwcem wielozadaniowym F-35, Su-57 odstaje pod względem właściwości stealth.

Ciekawostką jest fakt, że pomimo dość dużej enigmatyczności za myśliwcem ciągnie się swoista porażka. Pierwszy seryjny Su-57, który skonstruowano w 2019 roku, został rozbity, zanim w ogóle trafił do służby. W 2018 Indie, które współpracowały przy opracowywaniu konstrukcji Su-57, zrezygnowały z projektu, uznając, że nie spełni on na czas wymagań dotyczących radaru i technologii stealth.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: F-16 | F-22 | F-35 | Su-57
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy