Rosja straciła ważny bombowiec. Przenosił najgroźniejsze rakiety
Rosyjski bombowiec Tu-22M3 rozbił się w obwodzie irkuckim. Na pokładzie miało być trzech załogantów. Maszyna może przenosić jedne z najgroźniejszych rakiet Ch-22, z którymi nie może poradzić sobie nawet nowoczesne systemy obrony z USA.
Rosyjskie Ministerstwo Obrony potwierdza, że w obwodzie irkuckim rozbił się bombowiec strategiczny Tu-22M3. Wcześniej do sieci trafiły nagrania, pokazujące moment, gdy w kuli ognia samolot spadał nieopodal miasta Czeremchowo.
Jak podają rosyjskie media, na pokładzie było trzech załogantów. Wszystkim udało się ewakuować, a ich życiu ma nie zagrażać niebezpieczeństwo. Niemniej standardowa załoga Tu-22M3 obejmuje cztery osoby. Podejrzewa się, że powodem utraty maszyny była awaria techniczna.
Strata kolejnego rosyjskiego superbombowca
Katastrofa w obwodzie irkuckim to dla Rosjan już druga strata bombowca Tu-22M3 w tym roku. 19 kwietnia taka sama maszyna rozbiła się w Kraju Strawpolskim na Kaukazie, wracając z misji nad Ukrainą. Wtedy Ukraińcy przyznali się, że to oni zestrzelili bombowiec, niemniej są podejrzenia, że był to wynik bratobójczego ognia.
19 sierpnia 2023 roku Rosjanie stracili jeden z bombowców Tu-22M3 w wyniku ataku dronów na lotnisko w mieście Solcy w obwodzie nowogrodzkim. W lipcu br. Ukraińcy mieli uszkodzić jeden z bombowców na lotnisku Olenia w obwodzie murmańskim, aż 1800 kilometrów od linii frontu.
Parametry bombowca Tu-22M3:
- Długość: 42,4 m
- Rozpiętość skrzydeł: 34,2 m
- Wysokość: 11,05 m
- Maksymalna masa bojowa: 126400 kg
- Masa ładunku: 24000 kg
- Napęd: 2x silniki turboodrzutowe Kuzniecow NK-25
- Prędkość maksymalna: 2300 km\h
- Zasięg lotu: 7000 km
Dlaczego T-22 jest groźnym bombowcem
Ukraińcy przeprowadzają specjalne ataki na bombowce Tu-22M3 z powodu ich siły i roli w niszczeniu miast i kluczowej infrastruktury. Te bombowce są nośnikiem ogromnej liczby rakiet i bomb, które spadają na ukraińskich cywili. Są głównym nośnikiem jednej z najgroźniejszych rakiet rosyjskiej armii - Ch-22.
Ch-22 to pocisk powietrze-ziemia, skonstruowany w latach 60., zaprojektowany jako środek niszczenia okrętów. Kierowany jest przez autopilota stabilizowanego żyroskopem, połączonego z radiowysokościomierzem. Może zostać wystrzelony w trybie dużej wysokości, gdzie wspina się na pułap 20 kilometrów, po czym dokonuje szybkiego opadania w kierunku celu z prędkością hipersoniczną. Może zostać wystrzelony także w trybie niskiej wysokości, gdzie opada z poziomu 12 kilometrów i w trybie niskiego startu, gdzie dokonuje przelotu na wysokości do 1 kilometra, wspinając się do poziomu ataku z wysokości tuż przed celem.
Ch-22 to pocisk, z którym problemy mają nawet zachodnie systemy obrony powietrznej jak Patriot. Do tej pory istnieją tylko dwa niepotwierdzone doniesienia o zestrzeleniu tych pocisków. Obecnie wydaje się, że dzięki nim Rosjanie mogą wręcz bezkarnie niszczyć miasta. Stąd nad ukraińskim niebem regularnie latają bombowce Tu-22M3, będące główną platformą przenoszące Ch-22.