Rosjanie pokazali swoje nowiutkie czołgi w fabryce

Kreml chwali się swoimi nowo wyprodukowanymi czołgami, które mają trafić na Ukrainę i wziąć udział w zapowiadanej wiosenno-letniej wielkiej ofensywie w obwodzie charkowskim i donieckim.

Kreml chwali się swoimi nowo wyprodukowanymi czołgami, które mają trafić na Ukrainę i wziąć udział w zapowiadanej wiosenno-letniej wielkiej ofensywie w obwodzie charkowskim i donieckim.
Rosjanie pokazali swoje nowiutkie czołgi w fabryce /@RALee85 /Twitter

Analitycy militarni z ISW informują, że w ostatnich tygodniach obserwuje się gromadzenie na ogromną skalę nowego sprzętu, który miałby wziąć udział w szykowanej przez Kreml wiosenno-letniej wielkiej ofensywie w obwodzie charkowskim i donieckim. Miałaby ona na celu zdobycie Charkowa i przygotowanie się do marszu na Dniepr, Zaporoże czy nawet Kijów.

Okazuje się, że armia Kremla z tej okazji pochwaliła się dostarczeniem na front na Ukrainie nie tylko nowych czołgów, ale również wozów opancerzonych czy samolotów bojowych. Największą uwagę zwraca jednak pięść pancerna, ponieważ to dzięki niej ma być przeprowadzona inwazja na Charków. Wśród pokazanych ciężkich maszyn pojawiły się czołgi T-80BVM, T-90M i T-72B3M.

Reklama

Rosja pokazała nowe czołgi T-80BVM, T-90M i T-72B3M

Co ciekawe, wszystkie maszyny zostały wyposażone w klatki antydronowe, zaawansowany kamuflaż i systemy walki radio-elektronicznej. Oznacza to, że Rosjanie poważnie przygotowują się do realizacji nowych planów i mają świadomość, że USA i kraje NATO mogą pomóc Ukrainie, wysyłając swój najnowszy sprzęt, który może generować dodatkowe problemy, a to nie wchodzi w grę na Kremlu.

Czołgi podstawowe w najnowszej, zmodyfikowanej wersji T-80BVM, zostały wprowadzone do służby w 2018 roku. Charakteryzują się one wzmocnioną ochroną dynamiczną, znacznie zwiększającą bezpieczeństwo załogi, a dodatkowo wyposażone są w klatkę zabezpieczającą przed atakami dronów-kamikadze.

Czym charakteryzuje się rosyjski czołg T-80BVM?

Wersja T-80BVM została zaprojektowana w ten sposób, aby była wysoce mobilna i łatwa w adaptacji, a także zdolna do walki w różnorodnych środowiskach bojowych, od miejskich po wiejskie krajobrazy. Takich właśnie nie brakuje na Ukrainie. Pomagać w pokonywaniu trudnego terenu ma silnik z turbiną gazową, który zapewnia duże prędkości i zwrotność, a także niezawodność działania w różnorodnych warunkach klimatycznych.

T-80BVM uzbrojony jest w armatę gładkolufową 2A46M-4 kal. 125 mm i może wystrzeliwać szeroką gamę amunicji, w tym pociski przeciwpancerne (APFSDS), kumulacyjne (HEAT) i kumulacyjne odłamkowe (HE-FRAG). Jego dodatkowe uzbrojenie obejmuje współosiowy karabin maszynowy PKT kal. 7,62 mm i przeciwlotniczy karabin maszynowy NSVT kal. 12,7 mm zamontowane na dachu wieży.

Dodatkowo czołg jest wyposażony w osiem wyrzutni granatów dymnych, rozmieszczonych strategicznie tak, aby stworzyć zasłonę dymną ukrywającą położenie podczas walki i zapewniającą dodatkową ochronę. Do tego dysponować ma "niezawodnym systemem łączności", którego sygnał dociera na odległość do 10 km.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: T-80BW | Charków | NATO | Ukraina | USA | Zaporoże
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy