Sławna broń zauważona na Ukrainie. Już zniszczyła wiele celów

Ukraińscy żołnierze pokazali jedną z wyrzutni systemu IRIS-T. To nowoczesna broń obrony przeciwlotniczej, która pozwala strącić nawet najgroźniejsze rakiety Rosjan.

Systemy IRIS-T bronią ukraińskiego nieba
Systemy IRIS-T bronią ukraińskiego niebaMatti BlumeWikimedia Commons
Systemy IRIS-T bronią ukraińskiego niebaMatti BlumeWikimedia Commons

Ukraińskie Siły Powietrzne pochwaliły się nagraniem podsumowującym ich arsenał, który broni nieba przed rosyjskimi dronami i rakietami. Szczególnie ważnie przedstawiono systemy przekazane przez Zachód, które zwiększyły obronę powietrzną Ukrainy. Tym samym uratowały wielu cywili przed zmasowanymi ostrzałami miast.

Jedną z ciekawszych maszyn pokazaną w nagraniu jest wyrzutnia systemu IRIS-T. To broń, jaką Ukraińcy otrzymali od Niemców. Pod względem skuteczność ukraińscy żołnierze nie raz mówili, że IRIS-T ma 100 proc. skuteczności. Sam materiał ukraińskich sił powietrznych to niejako potwierdza.

Możemy bowiem zobaczyć, że pokazana wyrzutnia ma przynajmniej 35 zestrzeleń, w tym 24 pocisków i 11 dronów. Nie ma co się dziwić takim wynikom, gdy już wcześniejsze raporty z frontu podawały, że IRIS-T radzi sobie z praktycznie każdą rakietą manewrującą, jaką masowo wykorzystują Rosjanie.

IRIS-T niszczy rosyjskie rakiety

Niemcy wysyłają Ukrainie systemy IRIS-T w dwóch wersjach: SLM (średniego zasięgu do 40 km) i SLS (krótkiego zasięgu do 12 kilometrów). Według publicznych informacji, do tej pory udało się przekazać cztery systemy IRIS-T SLM i jeden nieskomplementowany system IRIS-T SLS.

Na jeden system IRIS-T składa się z trzech wyrzutni, przenoszących po osiem rakiet. Dzięki temu w jednym momencie system może zniszczyć aż 24 cele. Dla Ukraińców pomaga w tym specjalny radar TRML-4D, który pozwala na wykrycie pocisków lecących z prędkością naddźwiękową w odległości do 60 kilometrów.

IRIS-T to nowoczesny strażnik nieba

Najważniejszym elementem systemu IRIS-T jest pocisk o tej samej nazwie. To zmodyfikowany pocisk powietrze-powietrze, przystosowany do wystrzeliwania z naziemnych wyrzutni. Posiada naprowadzanie na podczerwień. Dla lepszej efektywności zestrzelenia niewielkich celów jak inne pociski manewrujące wykorzystuje także aktywny zapalnik zbliżeniowy. Istotną cechą pocisku IRIS-T jest jego manewrowość. Według dostępnych danych podczas lotu może wykonywać skręt do przeciążenia 60 G.

Pocisk IRIS-TWikimedia Commons

Parametry taktyczno-techniczne pocisku IRIS-T

  • Długość: 2,9 m
  • Szerokość: 1,27 m
  • Masa całkowita: 87,4 kg
  • Masa ładunku wybuchowego: 11,4 kg
  • Prędkość maksymalna: 3675 km/h

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Udany start japońskiej rakiety H3AFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas