SR-72 Darkstar naprawdę istnieje i wejdzie do służby w 2025 roku
Koncern lotniczy Lockheed Martin wiosną ubiegłego roku pokazał nieznany dotąd samolot, który z wyglądu nie tylko przypomina Darkstar z najnowszego filmu Top Gun: Maverick, ale również kultowy SR-71, najszybszy seryjnie produkowany samolot odrzutowy świata. Teraz już wiadomo, że to SR-72.
W filmie Top Gun: Maverick pojawia się Darstar, futurystyczny samolot, który osiąga ponad 10 tysięcy km/h. Okazuje się, że koncepcja samolotu powstała na potrzeby filmu Toma Cruise'a w tajnych zakładach Skunk Works należących do koncernu Lockheed Martin.
Od jakiegoś czasu mówi się, że nie może być to tylko koncept, a inspiracja istniejącym samolotem, ale ukrywanym w tajemnicy przed całym światem. Na to wskazuje zdjęcie tajemniczej maszyny, które pojawiło się na oficjalnym profilu firmy Lockheed Martin na Twitterze. Pojawia się na niej samolot wyglądu nie tylko przypominający Darkstar z najnowszego filmu Top Gun: Maverick, ale również kultowy SR-71. Nad zdjęciem został dołączony również wymowny komentarz: "Gratulacje @TopGunMovie za otrzymanie sześciu nominacji od @TheAcademy #Oscars95. Aby to uczcić, udostępniamy kilka godnych Mavericka zdjęć prawdziwych samolotów".
SR-72 Darkstar trafi do armii USA w 2025 roku
Teraz stało się jasne, że ten futurystyczny samolot naprawdę istnieje, ale jest ukrywany w tajemnicy przez armię USA. Chodzi o nowej generacji samolot szpiegowski, następcę kultowego SR-71 Backbird, który dzięki swoim silnikom strumieniowym stał się najszybszym seryjnie produkowanym samolotem odrzutowym świata.
SR-71 Blackbird pojawił się w latach 60. ubiegłego wieku. Był to pojazd o futurystycznym wyglądzie i możliwościach jak na tamte czasy. Rozwijał on prędkość na poziomie 3500 km/h. Do dziś żaden nawet z najnowszych myśliwców nie jest zdolny do przemieszczania się z taką prędkością. Ale to niebawem się zmieni.
SR-72 Darkstar rozpędzi się do 6500 km/h
Lockheed Martin ma już niemal gotowego jego następcę. SR-72 Darkstar ma rozpędzić się do nawet 6437 km/h i ma wejść do służby w 2025 roku. Mówi się, że obecnie SR-72 testowany jest w słynnej Strefie 51 w Nevadzie. Maszyna ma realizować misje wywiadowcze, obserwacyjne i rozpoznawcze. Co ciekawe, ma dysponować nowymi superzaawansowanymi silnikami pulsacyjnymi lub strumieniowymi i poszyciem zdolnym do lotów z prędkościami hipersonicznymi w temperaturze kilku tysięcy stopni.
Jeśli chodzi o uzbrojenie, to SR-72 ma być zdolny do wystrzeliwania nowej broni szybkiego uderzenia (HSSW - High-Speed Strike Weapon). Pozwoli mu ona obronić się przed najnowocześniejszymi systemami obrony powietrznej w trakcie wykonywania misji wywiadowczych nad terytorium wroga, takim jak Rosja czy Chiny.