Tarcza Wschód bez tajemnic. Znamy szczegóły

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz i wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk podzielili się szczegółowymi informacjami na temat programu Tarcza Wschód, którego koszt został oszacowany na 10 mld złotych.

Ministerstwo Obrony Narodowej przedstawia założenia projketu Tarcza Wschód
Ministerstwo Obrony Narodowej przedstawia założenia projketu Tarcza WschódMinisterstwo Obrony Narodowej @MON_GOV_PLTwitter

Jak możemy przeczytać na stronie Ministerstwa Obrony Narodowej, program Tarcza Wschód to plan utworzenia wspólnie z NATO i państwami bałtyckimi kompleksowej regionalnej infrastruktury obronnej, będącej odpowiedzią na zagrożenia ze wschodu. Do tej pory słyszeliśmy jednak tylko ogólniki na temat wzmocnienia odporności państwa na zagrożenia militarne i ograniczeniu mobilności wojsk przeciwnika przy jednoczesnym zapewnieniu większej swobody działania i zdolności przetrwania wojsk własnych i ludności cywilnej.

Tarcza Wschód. Ochrona za 10 mld USD

To się właśnie zmieniło, bo zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz i wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk przedstawili dziś bardziej szczegółowe założenia projektu. Dowiedzieliśmy się, że na realizację Tarczy Wschód przeznaczono 10 mld złotych, a projekt zostanie sfinansowany z budżetu Państwa (ministrowie zaznaczyli, że nie obejmuje on modernizacji zapory na granicy z Białorusią, która jest odrębną sprawą).

Będziemy bronić zawsze każdego centymetra obszaru Rzeczypospolitej
zapowiedział minister obrony narodowej, Władysław Kosiniak-Kamysz.

A na co konkretnie zostaną przeznaczone te pieniądze? Ujawnioną już wcześniej umowę zakupu aerostatów radiotechnicznych "Barbara" na potrzeby Sił Zbrojnych RP czy budowę ogólnokrajowej sieci stacji bazowych wyposażonych w kamery termowizyjne, sensory rozpoznania elektronicznego oraz akustycznego, dzięki którym możliwa będzie szybka identyfikacja zagrożeń, w tym dronów (celem jest też integracja systemów z państwami bałtyckimi).

Systemy antydronowe, lasy i pola minowe

Tarcza Wschód zakłada także budowę rowów przeciwczołgowych czy jeży żelbetowych. Te ostatnie to przenośne zapory przeciwpancerne zbudowane z trzech kątowników połączonych pod kątem prostym, które wykorzystywane są do budowania pasów zapór, wzmacniania innych zapór i przeszkód czy do zamykania przejść w innych zaporach.

Wizualizacja pasa przygranicznego realizowanego w ramach projektu Tarcza Wschód
Wizualizacja pasa przygranicznego realizowanego w ramach projektu Tarcza WschódAdam BurakowskiEast News

Poza takimi "oczywistościami", jak budowa magazynów i bunkrów czy gromadzenie konstrukcji mostowych, padła też deklaracja umocnienia granicy przez zalesianie i... pola minowe. Biorąc pod uwagę skuteczność Sił Zbrojnych Ukrainy w wykorzystaniu wielu rodzajów systemów bezzałogowych, trudno dziwić się też deklaracji powołania wojsk dronowych, co wpisuje się w szerszy plan szkolenia wojska z nowych technologii.

Wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk zapowiedział, że odpowiednia ustawa trafi do Sejmu w ciągu kilku najbliższych tygodni, a projekt Tarcza Wschód ma zostać zrealizowany do 2028 roku.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

W Tokio zaprezentowano "latający samochód" AFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas