Ukraina wysyła rosyjskie śmigłowce do USA? Wojna stała się źródłem informacji wywiadowczych

Od początku wojny w Ukrainie do zachodnich krajów trafiły dziesiątki rosyjskiej broni. Jak donosi Bulgarianmilitary, tym razem do USA miał trafić prawdziwy „okaz”, czyli rosyjski nowoczesny śmigłowiec Ka-52.

Jak zauważa Bulgarianmilitary, Ukraina jest nie tylko polem bitwy, ale także swoistym źródłem informacji wywiadowczych dotyczących rosyjskich możliwości technologicznych. Dane te są na wagę złota zarówno dla Kijowa, jak i zachodnich partnerów. Analizując rosyjską broń, będzie można dowiedzieć się, jakie komponenty, czy materiały zostały wykorzystane w budowie tej maszyny oraz dowiedzieć się, które z nich pochodzą z krajów zachodnich. Pomogłoby to m.in. w zaostrzeniu zachodnich sankcji.

Wcześniej media donosiły, że do USA dotarł przechwycony myśliwiec Su-35 oraz czołg T-90M Proryw. Oczywiście wszystkie szczegóły są tajne. Z drugiej strony Rosja ogłosiła, że jest w trakcie analiz pocisku-niewypału wystrzelonego przez system HIMARS, a także ma badać amerykańskie rakiety przeciwpancerne Javelin.

Reklama

Jak donosi Bulgarianmilitary, powołując się na materiał filmowy, w ręce USA mógł trafić "najstraszniejszy" rosyjski śmigłowiec, czyli Ka-52 Alligator. Na wideo widoczna jest maszyna gotowa do załadunku. Portal zaznacza, że nie wiadomo, kiedy helikopter mógł zostać przechwycony, jednocześnie zastanawia się, czy w późniejszym czasie mógł się on znajdować w bazach wojskowych w Polsce i/lub w Czechach, a po zbadaniu przez amerykańską armię został zwrócony Ukraińcom.

Według Bulgarianmilitary śmigłowiec mógł mieć problemy techniczne i stacjonować w rejonie lotniska Hostomel niedaleko Kijowa. W pierwszych miesiącach wojny, lotnisko było wykorzystywane przez Rosjan do atakowania ukraińskich pozycji. Maszyna miała tam pozostawać przez co najmniej 40 dni bez próby odzyskania go przez rosyjskie siły zbrojne.

Część zachodnich ekspertów jest zdania, że Ka-52 nie jest "czystym" śmigłowcem szturmowym, lecz bardziej środkiem zaradczym przeciwko pancernym brygadom naziemnym. Maszyna jest zdolna do wystrzeliwania przeciwpancernych pocisków kierowanych krótkiego zasięgu.

Ile sprzętu wojskowego straciła Rosja od początku wojny?

Według ukraińskich danych Rosja od początku wojny straciła ponad 104 tys. żołnierzy, 268 helikopterów, ponad 280 samolotów i myśliwców, ponad 3 000 czołgów, 6 047 opancerzonych wozów bojowych, ponad 2 000 systemów artyleryjskich, 212 systemów obrony powietrznej, 423 wyrzutnie rakiet, 4 675 wojskowych pojazdów i cystern, a także 16 statków i okrętów oraz ponad 1 700 taktycznych bezzałogowych statków powietrznych.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wojna Ukraina-Rosja | sprzęt wojskowy | Ka-52 | wywiad

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy