Ukraińskie wojsko niszczy rosyjskie samoloty radzieckimi rakietami. Co potrafią pociski R-27 i R-73?

Po ukraińskim niebie latają Migi-29 uzbrojone w rakiety R-27 i R-73. Rosjanie mają się czego bać?

Oba typy rakiet są produkcji radzieckiej, zatem są doskonale znane obecnym wojskom Rosji. Rakiety tego typu są na wyposażeniu także m.in. Bułgarii, Chin, Indii, Słowacji, Serbii, a także Polski. Mimo, że zostały opracowane kilkadziesiąt lat temu, wciąż są unowocześniane i stanowią istotne zagrożenie dla wrogów.

Rakieta R-27 Wympieł

Jest to pocisk rakietowy radzieckiej produkcji. Został zbudowany w celu niszczenia celów powietrznych na średnich i długich dystansach. W spisie sprzętu wojskowego NATO figuruje jako AA-10 Alamo.

Może być naprowadzany półaktywnym systemem radiolokacyjnym, który jest jednocześnie korygowany bezwładnościowym systemem nawigacyjnym INS. Rakieta może być ponadto naprowadzana termicznie. Pocisk ma zoptymalizowaną trajektorię lotu - przemieszcza się po krzywej balistycznej.

Reklama

R-27 może neutralizować również cele znajdujące się na ziemi i na morzu. Odznacza się stosunkowo dużą odpornością na działanie systemów zakłócających. Średnica pocisku wynosi 230 mm, przy długości 4080 mm (R-27R) i masie około 250 kg (R-27R). Osiąga prędkość od 2,5 do nawet 4 Ma (3060-4896 km/h).

Według jednego z dziennikarzy wojennych, zauważony na materiale filmowym, pocisk może być wariantem ER. Jest on naprowadzany radiolokacyjnie, który posiada półaktywną głowicę naprowadzającą. Odznacza się swoim dalekim zasięgiem - 130 km.

Możliwości pocisku R-73

Rakieta R-73 jest pociskiem typu powietrze-powietrze radzieckiej konstrukcji. Wykorzystywana jest podczas walki powietrznej i niszczy cele na krótkich dystansach. Mogą być użyte także do neutralizacji innych pocisków manewrujących.

R-73 jest naprowadzany termicznie, na źródło promieniowania podczerwonego. W rejestrze NATO zapisany jest jako AA-11 Archer. Rakiety tego typu weszły do uzbrojenia ZSRR w 1985 roku, jako wyposażenie Migów-29 i Su-27, ale także śmigłowców Ka-50, Mi-28 i Mi-24.

Należą one do pocisków typu "wystrzel i zapomnij", czyli samodzielnie się naprowadzają na cel bez konieczności ingerencji w tor lotu. Zasięg wynosi od 300 m do 30 km. Pocisk waży 105 kg, przy średnicy 170 mm i długości 2900 mm. Osiąga prędkość 2,5 Ma.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wojna Ukraina-Rosja | MiG-29 | rakiety
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy