USA zwiększa pomoc wojskową dla Ukrainy - są konkrety!

Stany Zjednoczone przeznaczyły kolejne 800 milionów dolarów na pomoc Ukrainie. Pentagon wysłał broń, która dotychczas nie była używana przeciwko Rosji na Ukrainie.

Rosną amerykańskie wydatki na pomoc Ukrainie

Rosną amerykańskie wydatki na pomoc Ukrainie

Stany Zjednoczone przeznaczyły na zbrojenie Ukrainy już prawie 2 miliardy dolarów. Ostatnio ogłoszona transza, która wynosi 800 milionów uwzględnia zupełnie nowe rodzaje uzbrojenia. Departament Obrony przedstawił listę rzeczy, która zostanie przekazana Ukrainie. Znajduje się na niej

·       18 haubic 155 mm z 40 tys. pocisków,

·       200 transportów opancerzonych M113,

·       11 śmigłowców Mi-17,

·       300 dronów kamikadze Switchblade,

Reklama

·       drony morskie,

·       10 radarów przeciwartyleryjskich AN/TPQ-36,

·       2 radary obrony przeciwlotniczej AN/MPQ-64 Sentinel,

·       500 pocisków Javelin i tysiące innych pocisków przeciwpancernych,

·       100 pojazdów opancerzonych Humvee,

·       11 śmigłowców Mi-17,

·       Ponad 2000 celowników,

·       Miny M18A1 Claymore,

·       30 tys. kamizelek kuloodpornych,

·       Sprzęt medyczny,

·       Sprzęt chroniący przed atakami biologicznymi, chemicznymi i radiologicznymi. 

Rzecznik Pentagonu powiedział, że dostawy uzbrojenia były przedmiotem rozmów pomiędzy sekretarzem stanu Llyodem Austinem i jego ukraińskim odpowiednikiem. Wcześniej ukraiński minister obrony Reznikow napisał, że Ukraina potrzebuje dodatkowych dronów, systemów obrony przeciwlotniczej, pojazdów opancerzonych, samolotów oraz pocisków przeciwko okrętowych.

Stany Zjednoczone dostają tak dużej pomocy, że praktycznie każdego dnia w Polsce i innych państwach sąsiadujących z Ukrainą ląduje kilka amerykańskich samolotów transportowych. Oprócz standardowej paczki Stingerów, Javelinów oraz ostatnio dostarczonych dronów kamikadze  Switchblade, Amerykanie zastanawiają się co jeszcze mogą dostarczyć. Ostatnio ukraiński ambasador rozmawiał z firmą General Atomic, twórcą dronów Reaper i Predator. Warto się przyjrzeć jaką broń już dostarczone na Ukrainę oraz co jeszcze może zostać zaoferowane?

Broń dostarczona Ukrainie - Switchblade

Switchblade są produkowane w dwóch wersjach 300 i 600 przez amerykańską firmę AeroVironment. Mniejsza wersja 300 jest zaprojektowana do precyzyjnego uderzania w żołnierzy, a większa 600 przeznaczona jest do niszczenia czołgów i innych pojazdów opancerzonych. Switchblade to nowy system pocisków krążących w postaci bezzałogowych statków powietrznych. Jego większa wersja 600 miała premierę w październiku 2020 roku. Jego masa startowa to 22,7 kilograma, a osiągana prędkość przelotową wynosi 112 km/h, zaś i maksymalna 180 km/h.

Transport opancerzony M113

Produkcja tego transportera opancerzonego rozpoczęła się w latach 60. i od tego czasu powstało ponad 80 tys. sztuk w różnych odmianach. Początkowo były one napędzane silnikiem gaźnikowym, ale od wersji M113A1 zostały one zastąpione silnikiem Diesla. Do momentu wprowadzenia wozu piechoty M2 Bradley M113 były podstawowym pojazdem amerykańskiej piechoty zmechanizowanej. Pomimo iż z czasem rola tych pojazdów się zmniejszała to cały czas pozostaje on jednym z najbardziej rozpowszechnionych wozów na całym świecie.

Pojazd składa się z dwuosobowej załogi i może przewozić do 8 żołnierzy. Jego długość to 5,05 metra, szerokość to 2,69 metra, a wysokość 2,10 metra. Masa bojowa to 11 ton. Pojazd może poruszać się z prędkością 65 km/h na godzinę i dysponuje zasięgiem 480 kilometrów na godzinę. Pojazd uzbrojony jest w karabin maszynowy kalibru 12,7 mm.

Śmigłowce Mi-17

To maszyny, które mogą być wykorzystywane zarówno do celów transportowych jak i bojowych. Charakteryzują się bardzo dobrymi właściwościami lotno-eksploatacyjnymi, Śmigłowce Mi-17 składają się z 3 osobowej załogi. Ich maksymalna masa startowa wynosi 13 ton, a zasięg z dodatkowymi zbiornikami 1100 kilometrów. Śmigłowce Mi-17 to obecnie najnowszy i podstawowy wiropłat transportowy Wojska Polskiego. Początkowo Stany Zjednoczone miały nie przekazać śmigłowców Ukrainie, ale zmieniło się to po rozmowie między prezydentem Bidenem i prezydentem Zelenskim.

M18A1 Claymore

Amerykańska kierunkowana mina przeciwpiechotna. Przeznaczona jest do odpierania zmasowanych ataków piechoty. Składa się z prostokątnego korpusu z polisterynu wzmocnionego włóknem szklanym zawierającym 0,7 kg C4 . Strefa śmierci wynosi 50 m, ciężkie obrażenia do 100 metrów, niebezpieczne do 250 metrów. Może być odpalana ręcznie lub przy pomocy zapalnika o działaniu naciągowym.

FGM-148 Javelin

Systemy przeciwpancerne, które Amerykanie dostarczyli Ukraińcom to ręczny przeciwpancerny pocisk kierowany FGM-148 Javelin. To broń, która do produkcji seryjnej weszła w 1994 roku, a swój bojowy debiut miała w 2003 roku podczas inwazji. Głowica po odpaleniu uderza w dach wieży, dzięki czemu jest w stanie zniszczyć praktycznie każdy czołg. Zdaniem ekspertów również rosyjski system samoobrony Sztora nie jest w stanie zapobiec uderzeniu. Koszt jednego pocisku to 80 tys. dolarów, a jednostka dowodzenia i odpalania to koszt 125 tys. Zasięg Javelina wynosi do 2500 m, a w najnowszej wersji do 4750 metrów.

FIM-92 Stinger

Innym bardzo popularnym rodzajem broni jest FIM-92 Stinger - przenośny, ręcznie odpalany i naprowadzany na podczerwień pocisk kierowany ziemia-powietrze. Weszły one do służby w 1981 roku i zyskały nieśmiertelną sławę w Afganistanie, gdzie wydatnie pomogły mudżahedinom wygrać z radzieckim najeźdźcą, stając się postrachem dla samolotów i śmigłowców ZSRR.  Jest to lekka i łatwa w obsłudze broń, która jest pasywnie naprowadzona na podczerwień pociskiem ziemia - powietrze. Może atakować aparaty latający  w odległości do 4800 metrów i lecących na wysokości pomiędzy 180 a 3800 metrów.

HMMWV

To wielozadaniowy pojazd kołowy o wysokiej mobilności, który powstał w 1979 roku. Rodzina  pojazdów Humvee liczy sobie bardzo dużą liczbę różnorodnych wersji. Mogą być stosowane do transportu piechoty, jako pojazdy lekkiego wsparcia czy sanitarkę. Chrzest bojowy odbył podczas interwencji w Panamie, a szerzej został zastosowany w wojnie Zatoce Perskiej w 1991 roku. Ich przekazanie Ukrainie jest jak najbardziej możliwe. Już Australia przekazała pojazdy Bushmaster.

Broń ta została już dostarczona albo będzie przekazana w najbliższym czasie Ukrainie. Co jeszcze mogą przekazać Amerykanie?

MQ-1 Predator

Bezzałogowy Bojowy Aparat Latający produkowany przez General Atomics Aeronautical Systems. Mogą być wykorzystywać w operacjach zwiadowczych oraz może atakować cele naziemne dzięki przenoszeniu dwóch kierowanych pocisków rakietowych AGM-114 Hellfire klasy powietrze-ziemia, dzięki czemu oraz cele powietrzne dzięki pociskom AIM-92 Stinger klasy powietrze-powietrze. Predator został  wprowadzono do służby w 1995 r. i od tego czasu był używany w Afganistanie, Iraku, Jemenie, Serbii oraz w Libii.

MQ-9 Reaper

Dron był rozwinięciem koncepcji Predatora. Jest od niego większy i lepiej wyposażony. Jego turbośmigłowy silnik generuje moc 950 KM i jest zdecydowanie mocniejszy od tłokowego silnika Predatora o mocy 119 KM. Pozwala to Reaperowi na przelecenie o 15 razy większej odległości o rozwinięcie trzykrotnie większej prędkości. MQ-9 Reaper może przenosić maksymalnie 1360 kg uzbrojenia podwieszanego na sześciu węzłach podskrzydłowych. Jest tym samym o wiele lepiej uzbrojony niż Predator.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Ukraina | Rosja | wojna w Ukrainie | USA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama